eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Fundusze zagraniczne do systematycznego oszczędzania

Fundusze zagraniczne do systematycznego oszczędzania

2007-02-28 12:27

Przeczytaj także: Jakie zagraniczne fundusze wybierają Polacy?


W funduszach zagranicznych takie plany systematycznego inwestowania nie działają, a prowizje są z reguły wyższe niż w krajowych podmiotach. Często nie działa też zasada tzw. akumulacji. Załóżmy że wpłacamy do funduszu co miesiąc 5000 dolarów - za każdym razem płacimy 5% prowizji. Tymczasem przy wpłatach powyżej 50 tys. dolarów prowizja spada do 3%. Gdyby to był krajowy fundusz, wówczas po zebraniu się na koncie 50 tys. dolarów od każdej kolejnej wpłaconej kwoty 5000 dolarów płacilibyśmy już tylko 3% prowizji. W funduszach zagranicznych - oczywiście nie wszystkich - nie liczy się to co już jest ulokowane w funduszu lecz wysokość pojedynczej wpłaty. Prowizja będzie więc cały czas wynosić 5%.

Z drugiej strony każdy kto oszczędza nawet drobne kwoty na emeryturę czy edukację dzieci powinien, dla własnego bezpieczeństwa, chociaż część lokować poza polską giełdą. Oczywiście ma wówczas do dyspozycji ofertę krajowych funduszy inwestujących w zagraniczne papiery wartościowe. Są one jednak mniej efektywne niż zagraniczna konkurencja - pobierają wyższe opłaty i nie zawsze zapewniają tak wysoką jakość zarządzania i różnorodność strategii. Warto więc poszukać w ofercie funduszy zagranicznych takich ofert, które spełnią jednak wymagania systematycznych ciułaczy.

Taką propozycją mogą być np. fundusze Citibanku oraz Legg Mason. Ich unikalną cechą jest to, że nie stawiają żadnych wymogów co do wysokości minimalnej wpłaty. Prowizje mogą być jednak bolesne - w przypadku funduszy akcji sięgają 5 proc. Relatywnie dostępna jest także oferta Robeco - tutaj wystarczy 500 zł lub 150 euro. Taką kwotę można już zaangażować co miesiąc. Jak na razie oferta Robeco jest dość uboga - w Banku BGŻ można znaleźć na razie tylko cztery fundusze – akcji światowych, akcji rynków wschodzących, obligacji światowych oraz obligacji o wysokim oprocentowaniu (high yield). Oferta jest relatwnie wąska, lecz na jej bazie można bez problemu zbudować wieloletni plan oszczędzania. Niestety znów prowizje: 5 proc. od wpłaconej kwoty w przypadku funduszy akcji.

Dla nieco zamożniejszych “ciułaczy” przeznaczona jest oferta Nordei – trzy fundusze dostępne od kwoty 300 euro, a więc ok. 1200 zł. Do dyspozycji inwestorów są fundusze European Value Fund, North American Value Fund i Global Value Fund należące do luksemburskiej rodziny Nordea 1 SICAV. Prowizja pobierana przy minimalnej wpłacie jest jednak również dość wysoka i wynosi 5 proc.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: