eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kursy walut 12-16.02.07

Kursy walut 12-16.02.07

2007-02-16 17:58

Tydzień rozpoczęliśmy od umocnienia dolara na rynku międzynarodowym, które trudno uzasadnić bazując na analizie faktów, gdyż na dobrą sprawę nie stało się nic, co mogłoby być uzasadnieniem aprecjacji "zielonego".

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Wzrost wartości dolara był jednak faktem, z którego logicznie wynikało osłabienie walut z rynków wschodzących. Z tego właśnie powodu złoty osłabił się do 3,0280 USDPLN i 3,9180 EURPLN w poniedziałek.

Wtorkowe dane o wzroście PKB w Eurolandzie w połączeniu z pogłębieniem się deficytu USA w handlu z zagranicą wystarczyły do przełamania 1,30 EURUSD i wejścia na wyższe poziomy. Impuls był wystarczająco silny, aby kurs wzrósł powyżej 1,3020 z którym to poziomem miał przez długi czas poważne problemy.

Złoty posłusznie podążył za trendami wyznaczonymi na międzynarodowym rynku, zyskując na wartości zarówno do dolara jak i do euro. Czynnikiem powstrzymującym większe zmiany kursów była niepewność związana z tematyką wystąpienia Bena Bernanke w Kongresie. Słowa Przewodniczącego Fedu mają ogromne znaczenie dla kursów walut, w krótkim okresie jedno zdanie może wywołać dosyć drastyczne przeskalowanie oczekiwań rynku co do poziomów stóp procentowych. Nic więc dziwnego, że wyjątkowo złe dane dla „zielonego” zaowocowały jedynie umiarkowaną karą.

W niecałe 24 godziny później, Bernanke stwierdził, że „występują oznaki spowolnienia procesów inflacyjnych”, więcej nawet, według niego „wzrost będzie łagodnie hamował i ten proces powinien wystarczyć do powstrzymania inflacji”. Szef Fedu angażuje swoją reputację argumentując, iż wystarczy czekać i nic nie robić, aż wskaźnik wzrostu cen spadnie poniżej 2% r/r. Prognozy Bernanke bazują na założeniu, iż to najbardziej zmienne czynniki – m.in. ceny surowców poprzez swój spadek przestaną wywierać presję inflacyjną.

Czwartek i piątek to ograniczenie zmienności i obojętne nastawienie rynków do danych makroekonomicznych. Gorszy od oczekiwań odczyt indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan nie wywarł większego wrażenia na eurodolarze, który korekcyjnie odrabiał poprzednie wzrosty.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Piotr Denderski / AFS AFS

Rynek walutowy 12-16.02.2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: