eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 22-26.01.07

Rynki finansowe 22-26.01.07

2007-01-29 13:58

Przeczytaj także: Rynki finansowe 15-19.01.2007


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Brak danych makroekonomicznych w naszym kraju spowodował, że ubiegłotygodniowe ruchy cen na papierach skarbowych spowodowane były głównie zmianami cen na głównych rynkach światowych, a więc w USA i Europie. Słabość tamtych rynków przełożyła się również na spadek cen naszych obligacji. Rentowność obligacji 10-letnich wzrosła z poziomu 5,09 proc. do ponad 5,20 proc. Rynek czeka na pierwsze posiedzenie RPP pod kierownictwem nowego prezesa Sławomira Skrzypka.

Zagraniczne rynki

W miarę dobre dane z rynku nieruchomości i oczekiwania inwestorów na dobre dane PKB w przyszłym tygodniu sprawiły, że ceny obligacji w USA spadły najbardziej od 5 miesięcy. Rentowność tamtejszych obligacji 10-letnich wzrosła do 4,88 proc.

W Europie natomiast spadek cen obligacji został wsparty przez sygnały mówiące o przyspieszającej inflacji. Indeks 10-letnich obligacji niemieckich spadł, a ich rentowność wzrosła do poziomu 4,08 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

W mijającym tygodniu większość indeksów traciła na wartości. WIG20 stracił 1,53 proc., spadając do poziomu 3405,02 pkt., głównie w wyniku korekty wycen ostatnio bardzo mocno rosnących banków. Przy spadających cenach banków, spółek telekomunikacyjnych i surowcowych, na tle rynku wyraźnie wybiły się spółki budowlane, których indeks WIG-Budowlany zyskał 7,24 proc. Największe wzrosty przypadły w udziale TUP (+33,92 proc.) po zapowiedziach spółki o planowanych projektach developerskich. Dalej mocno na wartości zyskiwały Energopol i Mostostal Export , rosnące kolejno o 28,53 proc. i 27,29 proc. Pojawienie się w akcjonariacie JAGO Elżbiety Sjoeblom zachęciło inwestorów do zakupów akcji, które zyskały 26,47 proc.

W nadchodzących tygodniach poznamy wyniki finansowe spółek za IV kwartał 2006 r. Większość inwestorów spodziewa się bardzo dobrych wyników – jednak ich publikacja może zostać wykorzystana do realizacji zysków. Napływające zza oceanu dane dotyczące stanu amerykańskiej gospodarki każą zapomnieć na dłuższy okres o możliwości obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Wraz z tymi oczekiwaniami rosną rentowności amerykańskich obligacji i tym samym zmniejsza się atrakcyjność inwestowania na emerging markets . W tym tygodniu przełożyło się to na osłabienie wszystkich walut naszego regionu. Tak więc dalsze wzrosty na warszawskim parkiecie zależeć będą od naszych rodzimych inwestorów.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: