eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wzrost rentowności polskich obligacji

Wzrost rentowności polskich obligacji

2007-01-29 13:24

Wzrost rentowności polskich obligacji

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Relacje ze Światowego Forum Gospodarczego z Davos wskazują na to, że jedynie bankowcy centralni i nieliczni analitycy nastawieni są ostrożnie do najbliższej przyszłości gospodarek światowych. Konsensus wśród przedsiębiorców i inwestorów jest taki, że 2007 będzie kolejnym dobrym, jeśli nie rekordowym, rokiem.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Niektórzy bankowcy wskazywali na niebezpieczeństwo coraz większej popularności wśród inwestorów pożyczania niskooprocentowanego jena w celu kupna aktywów o wyższej stopie zwrotu. Wskazywano, że ewentualny proces dostostowania cen może być "niekomfortowy" oraz, że "nadszedł czas na to by rynki wróciły do wyceniania ryzyka na stosownym poziomie". W skali mikro przedsmakiem tego, jak może wyglądać taki proces było zachowanie rynków w czwartek. Zdecydowany wzrost rentowności amerykańskich obligacji sprowokował odwrót na giełdach oraz ucieczkę z rynków wschodzących, co przejawiło się m.in. spadkiem złotówki i innych walut z regionu, wzrostem rentowności polskich obligacji. W efekcie dolar pozostawał mocną walutą. Na szczęście dla inwestorów nastroje uspokoiły się w piątek. Wyraźnie widoczne jest jak bardzo rynki uzależnione są od notowań jena oraz od rentowności amerykańskich obligacji. Dopóki napędza się trend osłabiania jena, który wydaje się obecnie niezagrożony, dopóty cena tzw. "liquidity" będzie niska a wycena ryzyka będzie pozostawać na obecnych, rekordowo niskich poziomach.

Nadchodzący tydzień będzie zdominowany przez wyczekiwanie na wtorkowe posiedzenie FOMC oraz piątkowe dane o liczbie nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Spodziewamy się, że dolar będzie nadal mocną walutą do euro. Jen powinien zanotować nowe minima, ale rekomendujemy zachować ostrożność, gdyż ewentualna korekta może być gwałtowna. Dzisiejszy dzień będzie ubogi w dane, co powinno ograniczyć wahania kursów.

Najważniejsze wiadomości


  • JP: Dane o niższej od prognoz inflacji w Japonii zachwiały wiarą rynków w rychłe podwyżki stóp procentowych.
  • US: Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły o 3,1% m/m.
  • PL: Analitycy sądzą, że w minionym roku wzrost Produktu Krajowego Brutto przyspieszył do 5,7 procent.
  • US: Sprzedaż nowych domów w USA wzrosła w grudniu o 4,8 procent.
  • E12: Zamówienia w przemyśle strefy euro wzrosły w listopadzie o 1,4 procent m/m wobec spadku o 0,5 procent po korekcie miesiąc wcześniej oraz zwiększyły się o 6,2 procent w skali roku.
  • E12:Podaż pieniądza M3 w strefie euro wzrosła w grudniu 2006 roku o 9,7 procent wobec wzrostu o 9,3 procent w listopadzie.
  • PL: W grudniu 2006 roku sprzedaż detaliczna wzrosła r/r o 13,3 procent. Licząc miesiąc do miesiąca wzrosła o 22,7 procent - Główny Urząd Statystyczny.
  • CZ: Zgodnie z oczekiwaniami Bank Centralny Czech nie zmienił stóp procentowych.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: