eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rośnie rentowność obligacji amerykańskich

Rośnie rentowność obligacji amerykańskich

2007-01-26 10:31

W czwartek od rana kurs EUR/USD rósł, bo po rynku rozeszła się pogłoska o dużym wzroście indeksu klimatu gospodarczego niemieckiego instytut Ifo.

Przeczytaj także: Sektor surowcowy: ceny akcji wzrosły

W czwartek rano pisałem, że nastroje badanych przez instytut przedsiębiorców są od wielu miesięcy aż za dobre, jeśli weźmie się pod uwagę to, że w tym roku wzrósł VAT w Niemczech (z 16 na 19 procent), co gospodarkę trochę schłodzi. Okazało się, że rzeczywiście indeks spadł. Poza tym, w bilansie płatniczym strefy euro pokazał się deficyt (oczekiwano nadwyżki). To na chwilę zaszkodziło europejskiej walucie, ale rynek akcji nie zareagował. Indeksy trzymały się blisko poziomu środowego zamknięcia, ale już po południu ruszyły na południe, prowadzone tam przez kolejne raporty kwartalne spółek.

W USA cała uwaga skupiona była na tym, co działo się na rynku obligacji i akcji. Niektórzy komentatorzy tłumaczyli spadki cen akcji słabymi danymi makroekonomicznymi, ale nie mieli racji. Rzeczywiście dane z rynku pracy były gorsze od bardzo wyśrubowanych prognoz, bo ilość noworejestrowanych bezrobotnych w ostatnim tygodniu zdecydowanie wzrosła. Jednak nawet dolar, tak czuły na informacje z rynku pracy, praktycznie na te dane nie zareagował. Tym bardziej nie można twierdzić, że ten raport, często lekceważony, szkodził indeksom giełdowym.

Dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym były gorsze od prognoz, bo sprzedaż spadła o 0,8 proc. (oczekiwano kosmetycznego wzrostu). Upajano się tym, że w całym 2006 roku sprzedaż spadła najmocniej od 17 lat, ale to przecież było wiadome już przynajmniej miesiąc temu. Pozytywem było w tych danych to, że spadla ilość niesprzedanych domów i o ponad dwa procent wzrosła mediana cenowa. Trudno, w tej sytuacji, uznać ten raport za niekorzystny. Pojawiały się nawet opinie, zgodnie z którymi za duży wzrost rentowności obligacji amerykańskich odpowiadały właśnie te, dobre dane z rynku nieruchomości. To oczywiście też nie jest prawda, bo spadek cen (wzrost rentowności) był imponujący i nie mógł być wynikiem publikacji tych danych. Statystyki pokazują, że masowo sprzedają obligacje kraje OPEC, użądlone spadkiem cen ropy.

Dziwić tylko może to, że tak wysoka rentowność nie wzmacnia w istotny sposób dolara. W czwartek kurs EUR/USD długo bronił się przed spadkiem, ale w końcu dnia jednak się osunął. To osunięcie miało miejsce jednak już po zakończeniu handlu na rynku surowców, więc wpływu na ceny nie miało. Każdy z surowców poszedł swoją drogą. Ropa i złoto staniały (normalna korekta), a miedź znowu zdrożała (pretekstem był rozwój gospodarki chińskiej).

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: