eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sektor surowcowy: ceny akcji wzrosły

Sektor surowcowy: ceny akcji wzrosły

2007-01-25 10:44

W środę, złoty od rana ruszył za spadającym kursem EUR/USD. Nasza waluta traciła, zarówno do euro, jak i do dolara. Lepiej zachowywał się forint, co może podtrzymywać podejrzenie o autonomicznej słabości naszej waluty.

Przeczytaj także: Wzrost indeksów wywołali arbitrażyści

Przez chwilę, przed 15.00, zmiana kierunku kursu EUR/USD, umocniła złotego, co taką tezę wydawało się wykluczać, ale jednak koniec dnia osłabił naszą walutę, zarówno do dolara, jak i do euro. Układ techniczny nadal jest dla złotego niekorzystny, ale dzisiaj będziemy nadal naśladowali ruchy kursu EUR/USD. O zamknięciu dnia zadecydują amerykańskie dane makro.

Indeksy giełdowe rozpoczęły w środę sesję od zwyżki. Od początku dobrze zachowywały się ceny akcji w sektorze surowcowym. Rosły też ceny akcji banków, którym pomagał dobry raport kwartalny Banku Millenium. Przedpołudniowe spadki cen surowców ograniczały jednak skalę zwyżki indeksów. Poza tym szkodziło bykom ostrzeżenie TVN, która co prawda ma w tym roku nadal zwiększać udział w rynku, ale z mniejszą dynamiką niż w 2006. Mocno tracił Bioton. Spadał również kurs KGHM, której szkodziły informacje o możliwym zakupie PLL LOT.

Od południa widać było bardziej zdecydowaną postawę popytu, który zwiększał się w miarę wzrostu indeksów na giełdach europejskich, ale był to popyt bardzo krótkotrwały. Podaż znowu się włączyła i indeks WIG20 wrócił do poziomu zamknięcia z wtorku, a na koniec sesji nawet spadł. Mogło to, co najmniej dziwić, kiedy patrzyło się na żwawo rosnące indeksy w Eurolandzie. Trudno zrzucać takie zachowanie na układ techniczny, bo ostatnia korekta już oscylatory schłodziła i nic nie stało na przeszkodzie, żeby indeksy rosły.

Takie zachowanie nie jest typowe dla rynku byka, ale nasz rynek bardzo lubi zachowywać się zupełnie inaczej, jak inne giełdy, więc nie należy sugerować się jednym czy dwoma dniami korekty. Popyt może uderzyć całkiem niespodziewanie. Nie można jednak wykluczyć, że weszliśmy już w fazę wyczekiwania na raporty kwartalne spółek. Nasz rynek bardzo często koryguje się tuż przed tym okresem. Dzisiaj będziemy mieli swojego rodzaju test. Po tak dobrej sesji w USA i Eurolandzie, i po kolejnym wzroście cen surowców, nasz rynek powinien ruszyć na północ. Jeśli indeksy nadal będą się zachowywały tak słabo, to będzie sygnalizowało, że przed rozpoczęciem sezonu publikacji raportów kwartalnych, nie zobaczymy dalszej części hossy.

Styczeń rozpieszcza posiadaczy akcji

W środę indeksy giełdowe rozpoczęły dzień od wzrostu – czekano na pozytywną sesję w USA. Gracze nie zawiedli się i indeksy wzrosły o około 1 procent. Na rynku walutowym korygował się kurs EUR/USD po wtorkowym, dużym wzroście. I tym razem, nie bardzo można było dopatrzeć się przyczyn dla takiego ruchu. Mocniejszy dolar chłodził rynek surowcowy. Nie zmieniła sytuacji, publikacja protokołu z posiedzenia Banku Anglii. Ostatnio BoE nieoczekiwanie podniósł stopy – spodziewano się, że głosowało za tym siedmiu, z dziewięciu uczestników posiedzenia, a tymczasem stosunek głosów był 5:4, czyli bardziej gołębi niż oczekiwano, co też pomagało dolarowi.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: