eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rentowność obligacji 10-letnich wzrosła

Rentowność obligacji 10-letnich wzrosła

2007-01-19 12:22

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Informacja o podwyższeniu ratingu Polski z „A PLUS” do „AA MINUS” przez agencję Fitach, była sporym zaskoczeniem dla rynku i ona w dużej mierze zadecydowała o przełamaniu 3.85. Pewien wzrost optymizmu inwestorów mógł nastąpić także dzięki faktowi oddelegowania przez prezesa NBP Sławomira Skrzypka dwóch departamentów pod kierownictwo wiceprezesa Rybińskiego. Fakt, że nie widać było przyśpieszenia spadku poniżej 3.85, mógł mieć związek z tym, że ruch poniżej 3.8750 był bardzo dynamiczny. Krótkoterminowy scenariusz, który wskazywał na test 3.8730, jako kolejny etap formowania się szczytu, został zanegowany. Dzisiaj rano miał nawet miejsce test przełamanej linii trendu i dalszy ruch w dół. Kolejne odbicie zapewne zakończy się podobnie. Obecnie sugerujemy realizowanie zysków na ewentualnych, krótkich pozycjach i grę na lekkie odbicie EURPLN w okolice 3.84.

USD/PLN

Rynki zagraniczne nie dostarczają teraz jasnych sygnałów, gdyż giełda zareagowała, jakby obawiała się wyższych stóp, a na rynku obligacji i dolara nastąpiła korekta. Ropa znalazła się na kluczowym poziomie 50 USD, poniżej którego może być spory popyt ze strony ‘polujących na okazje', co widać było po powrocie nad 50. Uważamy, że odbicie jest teraz bardzo prawdopodobne, gdyż pojedyncze informacje, rzadko kiedy mają decydujący wpływ na trendy. Nie można ignorować sytuacji technicznej, która wskazuje na spadki, szczególnie, że sytuacja na EURUSD wskazuje na możliwość przetestowania 1.3050.

EUR/USD

Dolar wszedł w okres typowej korekty. Kolejne dobre porcje danych makro, które pojawiały się od początku roku, umacniały amerykańską walutę, lecz w ostatnich dniach okazywały się być tylko dobrą okazją do realizacji zysków. Wczoraj podane były kolejne dobre informacje, CPI, bezrobocie tygodniowe oraz bardzo dobre wskazanie indeksu Philadelphia FED. Dolar się osłabił a ceny obligacji wzrosły, po części odzwierciedlając pewien niepokój, związany z plotkami o możliwym pogorszeniu sytuacji na bliskim wschodzie, lecz w większym stopniu jako korekta, po realizacji oczekiwań na dobre dane. Dzisiaj przemawiać będzie kilku przedstawicieli FED, więc sugerujemy uważnie śledzić te wypowiedzi, gdyż mogą one dostarczyć okazji do otwarcia kolejnych krótkich pozycji na USD, po ewentualnych umocnieniach amerykańskiej waluty.

GBP/PLN

5.90 okazało się, zgodnie z oczekiwaniami, dobrym poziomem do krótkoterminowej sprzedaży, jednak powód, dla którego GBPPLN spadł aż tak bardzo, był zaskakujący – był on wynikiem głównie wzrostu wartości złotego, po informacji o podwyższeniu ratingu Polski przez agencję Fitch. Długoterminowe perspektywy GBP, po ostatnich decyzjach BoE i danych o inflacji, są bardzo dobre. Odbicie w okolice 5.88 wykorzystalibyśmy do krótkoterminowej sprzedaży.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: