eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 8-12.01.2007

Rynek walutowy 8-12.01.2007

2007-01-12 19:14

Minął kolejny tydzień nowego roku, który przyniósł ze sobą zmianę nastawienia inwestorów do dolara. W tym tygodniu, analogicznie zresztą jak w poprzednim, dolar stopniowo umacniał się wobec euro, dzięki czemu udało mu się nawet sprowadzić kurs EURUSD poniżej poziomu 1,29, gdzie uaktywnili się jednak zwolennicy euro.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 2-5.01.2007

Wykorzystali oni te, najniższe od połowy listopada poziomy, do zakupów. W efekcie kurs EURUSD powrócił powyżej 1,29. Oznacza to, że w tygodniu od 8. do 12. stycznia, dolar zyskał względem euro ok. 0,5%. Nie jest to może powalający wynik, ale po drodze kurs ten pokonał kilka ważnych poziomów wsparcia, spadając w okolice, które w przypadku dalszej aprecjacji USD mogą sugerować powrót do przedziału konsolidacji, która trwała od maja do listopada ubiegłego roku, negując tym samym falę wzrostową, która wyniosła EURUSD do szczytów z początku grudnia (okolice 1,3360). Zostawmy jednak wnioski wynikające z analizy technicznej i przypomnijmy, co wydarzyło się w tym tygodniu. Zacznijmy może od Stanów.

Z ważniejszych danych makroekonomicznych, które w tym tygodniu dotarły na rynek, należy zwrócić uwagę na znacznie lepsze od oczekiwań wyniki handlu zagranicznego oraz informacje z rynku pracy. W listopadzie, w porównaniu z październikiem, zmalał deficyt w handlu zagranicznym, czego przyczyną był spadek przeciętnej ceny importu ropy. Wynik na poziomie 58,2 mld USD zaskoczył rynek, który spodziewał się deficytu wynoszącego niecałe 60 mld USD.

Dolarowi pomogła też ogłoszona w czwartek liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, złożonych w zeszłym tygodniu. Duża rozbieżność wyników (299tyś.) i oczekiwań rynkowych (324 tyś.) potwierdza poprawę na amerykańskim rynku pracy, a przez to zmniejsza obawy o stan koniunktury w gospodarce i o ewentualne znaczne spowolnienie tempa wzrostu. Lepsze od oczekiwań okazały się także piątkowe dane na temat dynamiki sprzedaży detalicznej w grudniu. Wzrosła ona w świątecznym miesiącu względem listopada o 0,9%, wobec oczekiwanych 0,6%.

Z mniej istotnych danych, poznaliśmy jeszcze poziom zapasów hurtowych oraz zapasów w firmach, a także indeks zaufania konsumentów IBD. Informacje te również przeszły oczekiwania rynku i wyniosły odpowiednio 1,3% (oczekiwano 0,4%), 0,4% (wobec oczekiwań na poziomie 0,3%) oraz 53,7 (nieco ponad 53,5 oczekiwanych przez rynek). Ich istotność dla inwestorów jest jednak niewielka, dlatego nie wywołały one większej reakcji.

Jeśli chodzi o Strefę Euro, to w tym tygodniu poznaliśmy dynamikę PKB w III kw. w całym Eurolandzie oraz PKB za 2006r. w Niemczech. Nie wywołały one jednak zaskoczenia, ponieważ wyniosły dokładnie tyle, ile oczekiwano. Gospodarka niemiecka rozwijała się w ubiegłym roku w tempie 2,5%, a cała Strefa Euro zanotowała wzrost w III kw. na poziomie 2,7% r/r.

Najważniejszą informacją ze Strefy Euro, którą poznali inwestorzy w tym tygodniu, była decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. O ile sama decyzja o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie 3,5% nie była dla rynku zaskakująca, o tyle wystąpienie prezesa EBC Jean-Claude Tricheta i brak słów o zachowaniu czujności (angielskie słowo klucz dla rynku „vigilance”), które inwestorzy zinterpretowali jako informację, że podwyżki ceny pieniądza należy się spodziewać raczej w marcu a nie w lutym, wywołało gwałtowny spadek EURUSD z okolic 1,2980 do poziomu 1,2880.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

 

1 2

następna

oprac. : FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: