eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 2-5.01.2007

Rynek walutowy 2-5.01.2007

2007-01-08 10:34

Przeczytaj także: Rynek walutowy 26-29.12.2006


Umocnienie to nie było jednak trwałe, ponieważ już w środę, po powrocie na rynek inwestorów z Japonii i USA, rozpoczęła się wyprzedaż w regionie. Pod wpływem taniejących surowców, a zwłaszcza miedzi i ropy, indeksy giełd regionu rozpoczęły marsz na południe. Taniejąca ropa i dobre dane makroekonomiczne umacniały dolara względem euro, co w połączeniu z redukcją pozycji na rynkach wschodzących, osłabiało waluty regionu wobec dolara. Ta tendencja utrzymała się do końca tygodnia. W piątek, w porównaniu z wtorkowym zamknięciem, waluty regionu traciły do dolara ponad 2,4%. Liderem spadków była złotówka oraz czeska korona, które w ciągu trzech dni straciły ponad 3%.

Kandydat na prezesa NBP katalizatorem spadków

W środę wieczorem poznaliśmy nazwisko prezydenckiego kandydata na stanowisko prezesa NBP. Został nim Sławomir Skrzypek, który dotychczas blisko współpracował z prezydentem, a przed nominacją pełnił obowiązki prezesa PKO BP. Rynek szybko i dość gwałtownie zareagował na tę wiadomość. Obawy rynku o brak kompetencji przyszłej głowy NBP, a zwłaszcza o jego niezależność, stały się katalizatorem nastrojów panujących na rynkach wschodzących.

W czwartek złoty gwałtownie tracił wobec głównych walut, windując w ciągu dnia kursy USDPLN do 2,97 a EURPLN powyżej 3,8860, przewyższając tym samym tempo wyprzedaży innych walut regionu. O reakcji rynku na nowego kandydata może świadczyć również zachowanie się rynku akcyjnego. Warszawska giełda zanotowała w czwartek duże straty, a WIG20 otworzył się 57 punktów (ponad 1,5%) poniżej środowego zamknięcia.

Uspokojenie nastrojów

Piątek na rynku krajowym przyniósł uspokojenie nastrojów. Inwestorzy opanowali emocje związane z nowym kandydatem na prezesa NBP i dokonywali decyzji na podstawie docierających na rynek danych makro. Korzystne informacje z amerykańskiego rynku pracy pozwoliły dolarowi na dalsze umocnienie się dolara względem złotego, ale USDPLN nie pokonał oporu w okolicach 2,98. Z kolei EURPLN, po porannym ataku na opór w okolicach 3,90, poruszał się już zgodnie z EURUSD. Słabnące euro wobec dolara, pozwoliło złotówce odrobić część strat z czwartku. Ostatecznie na koniec tygodnia złoty zamknął się na poziomie 3,8673 wobec wspólnej waluty i 2,9711 wobec dolara.

Co nas czeka w nadchodzącym tygodniu?

W poniedziałek rano poznamy dane z Niemiec na temat sprzedaży detalicznej i zamówień w przemyśle w grudniu. We wtorek i w środę na rynek dotrą informację z USA dotyczące zaufania konsumentów IBD, salda handlu zagranicznego oraz zapasów hurtowych. Czwartek przebiegnie pod znakiem informacji ze strefy euro, kiedy poznamy dane odnośnie PKB oraz decyzje EBC odnośnie poziomu stóp procentowych w eurolandzie. Popołudniu poznamy także liczbę nowych zasiłków dla bezrobotnych w 4 stanach w ubiegłym tygodniu. W piątek poznamy dalsze informacje z największej gospodarki świata, tym razem na temat dynamiki sprzedaży detalicznej w grudniu oraz wielkości zapasów w firmach.


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

poprzednia  

1 2 3

oprac. : FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: