eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sieci bankomatów rozwijają się

Sieci bankomatów rozwijają się

2007-01-08 10:31

Przeczytaj także: Bankomaty: 11 tysięcy do końca roku


Krótka historia bankomatu

Bankomat, po angielsku zwany ATM (Automatic Teller Machine), to urządzanie o stosunkowo krótkiej historii. Jego początki sięgają bowiem lat 60-tych XX wieku. W roku 1969 powstał prototyp urządzenia działającego na karty z paskiem magnetycznym. Zostało ono uroczyście udostępnione klientom nowojorskiego oddziału Chemical Bank 3 września 1969 roku. Pierwszy bankomat wzbudzał wielkie zainteresowanie mediów i zwykłych klientów. Dla osób odwiedzających Nowy Jork obejrzenie go było żelaznym elementem każdej wycieczki po mieście. W latach 70-tych emocje opadły, powstały pierwsze bankomaty produkowane seryjnie, a urządzania upowszechniły się w USA i Europie Zachodniej. Także pierwszy bankomat, który pojawił się w Polsce wzbudzał ogromne zainteresowanie. Został on umieszczony w drugiej połowie lat 80-tych w III oddziale Banku Polska Kasa Opieki SA w Warszawie (dziś Pekao SA). Ten bank jako pierwszy wydał swoim klientom karty z paskiem magnetycznym.

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu

  1. O ile to możliwe, korzystaj ze znanych ci bankomatów. Wtedy łatwiej zauważysz ewentualne zmiany, jakie zaszły w wyglądzie urządzania. Jeśli zauważysz podejrzane zmiany informuj bank lub policję.
  2. Dokładnie sprawdzaj czy do bankomatu nie są dołączone od zewnątrz żadne (nawet najmniejsze) urządzenia. Jeśli widzisz podejrzanie wyglądający element, zrezygnuj w wypłaty i zgłoś swoje obawy do banku.
  3. Dokładnie przyglądaj się otoczeniu bankomatu, jeśli zobaczysz coś podejrzanego, zrezygnuj z wypłaty.
  4. Nigdy nie korzystaj przy bankomacie z pomocy nieznanych ci osób.
  5. Kiedy wprowadzasz kod PIN zawsze zasłaniaj klawiaturę ręką, i to w taki sposób by nie można go było podejrzeć z żadnej strony. Naucz się wprowadzać PIN automatycznie, bez patrzenia na klawisze numeryczne. Jest wielce prawdopodobne, że, jeśli ty widzisz wprowadzany przez siebie PIN, mogą go też zobaczyć przestępcy.
  6. Ogranicz ilość wypłat dokonywanych w nocy i po zapadnięciu zmroku.
  7. Kontroluj na bieżąco stan swojego konta, jeśli zauważysz transakcje, których nie dokonałeś, natychmiast informuj o tym bank i zastrzeż swoją kartę.

Cashback – konkurencja dla bankomatów

Cashback to usługa polegająca na wypłacie gotówki przy okazji zakupów dokonanych kartą. Cashback działa w Polsce od września 2006 roku kiedy to usługa została uruchomiona przez Visę wraz ze współpracującymi z nią bankami. Wypłata gotówki w postaci cashback musi być zawsze powiązana z transakcją zakupu kartą Visa. Wystarczy zatem zapłacić kartą za dowolną rzecz (minimalne kwoty na które mogą opiewać transakcje kartowe wynoszą od 1 do 5 zł zależnie od centrum rozliczeniowego) by móc wypłacić dodatkowe pieniądze. Maksymalna kwota możliwa do jednorazowej wypłaty wynosi 200 zł. Dotychczas Cashback jest dostępny tylko w wybranych terminalach służących do akceptacji kart. Docelowo ma być dostępny we wszystkich terminalach, których jest obecnie ponad 150 tysięcy. W 2007 roku wprowadzanie usługi Cashback planuje także organizacja MasterCard.

poprzednia  

1 2

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: