eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Przecena na rynku surowców

Przecena na rynku surowców

2007-01-04 10:21

Przeczytaj także: Optymizm na europejskich giełdach


To rzeczywiście doprowadziło do wyprzedaży akcji, ale rynek walutowy i obligacji nie zareagował, co sygnalizuje, że publikacja była jedynie pretekstem do wyprzedaży. Jak spojrzy się na wykres, to widać, że indeksy rosły tylko godzinę, a potem zaczęły się systematycznie osuwać. W momencie opublikowania raportu gracze już niepokoili się tym osuwaniem, które w pierwszy dzień roku nie powinno było wystąpić.

Publikacja protokołu FOMC była już tylko pretekstem, który doprowadził do szybkiego pozbywania się akcji. Pod koniec sesji byki wykonały w miarę skuteczny kontratak. Mimo wszystko nie jest to zachowanie, które zapowiadałoby kontynuację hossy. Jednak za wcześnie jeszcze na wnioski, bo nie uformowała się żadna formacja ostrzegająca przed zmianą trendu.

W czwartek rano w Eurolandzie zostaną opublikowane raporty pokazujące jak wyglądała w grudniu koniunktura w sektorze usług (ponad 70 procent gospodarki). Uważam jednak, że będą miały niezbyt duży wpływ na rynek akcji, a na walutowy jedynie chwilowy. Prognozy, podobnie jak w przypadku wtorkowych danych z sektora produkcyjnego, mówią o kosmetycznych zmianach indeksów PMI i jeśli takie będą realia, to nikogo to nie poruszy. Jedynie silne i niespodziewane zmiany mogą wpłynąć na zachowanie rynków. Teoretycznie, im wyższy poziom indeksów, tym lepiej dla euro i dla akcji. Godzinę przed południem dowiemy się jeszcze, jakie w Eurolandzie były w grudniu: stopa bezrobocia i inflacja. Tutaj też nie spodziewam się trwałej reakcji rynków, ale im wyższa będzie inflacja tym lepiej dla euro i tym gorzej dla akcji.

O kierunku kursów i indeksów zadecydują raporty amerykańskie. Ostatnio gracze całkiem żywo reagują na dane o tygodniowych zmianach na ryku pracy. Im większa będzie ilość noworejestrowanych bezrobotnych, tym gorzej dla dolara, ale akcjom może to nawet pomóc. Wcześniej swój raport o planowanych w grudniu zwolnieniach opublikuje Challenger, ale od dawna te dane wywołują jedynie wzruszenie ramion graczy.

Decydujący moment dla czwartkowego handlu na rynkach finansowych nadejdzie o 16.00. Wtedy to zostaną opublikowane dwa raporty: grudniowy indeks ISM dla sektora usług (ponad 80 procent gospodarki) oraz dane o listopadowych zamówieniach fabrycznych. Prognozowany jest niezbyt duży spadek indeksu ISM, pokazujący jednak, że ta część gospodarki nadal szybko się rozwija. Wydaje się, że może być nawet lepiej niż się to prognozuje, bo grudzień jest przecież jednym z najlepszych miesięcy dla usług. Dla akcji najlepsza byłaby mała zmiana indeksu – duży wzrost rozbudziłby obawy o przyszłe decyzje Fed, a duży spadek o stan gospodarki. Dane o zamówieniach fabrycznych powinny być niezłe, choćby dlatego, że korekta im się należy (ostatnio zanotowano duży spadek). Uważam jednak, że będą tylko dodatkiem do poprzednich dwóch raportów, umacniającym lub osłabiającym już istniejące tendencje. Im wyższe zamówienia tym lepiej dla dolara i chyba tym razem i dla akcji.

Pół godziny potem, na rynek dotrze raport o tygodniowej zmianie zapasów paliw. Jak zawsze przypominam, ma on niezwykle często jedynie chwilowy wpływ na zachowanie rynku ropy. Najczęściej gra tam rolę sytuacja panująca na rynku walutowym i technika.


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Nagły spadek giełd USA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: