Złotówkowicze muszą wykazać się cierpliwością
2025-04-14 10:51
![Złotówkowicze muszą wykazać się cierpliwością [© Freepik] Złotówkowicze muszą wykazać się cierpliwością](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kredyty-zlotowkowe/Zlotowkowicze-musza-wykazac-sie-cierpliwoscia-266068-200x133crop.jpg)
Złotówkowicze muszą wykazać się cierpliwością © Freepik
Przeczytaj także: TSUE wypowie się na temat WIBOR. Czy złotówkowicze mają szansę?
Decyzje sądów są póki co dość nieśmiałe np. płacenie rat pomniejszonych o WIBOR
Mecenas Marek Jarosiewicz przyznaje, że wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach jest według mojej wiedzy pierwszym, w którym Sąd orzekający w sprawie zakwestionował ważność zawartej umowy kredytu z uwagi na stosowany w niej wskaźnik WIBOR jest pewnym przełomem. Jeżeli pocągnie za sobą kolejne wyroki, które będą potwierdzeniem nieprawidłowości przy zawieraniu umów kredytowych to będzie to fatalna wiadomość dla banków, a dobra dla konsumentów, którzy byli poszkodowani.
Dekadę temu miał miejsce czarny dzień frankowiczów, który sprawił, że do dzisiaj do sądów trafiają pozwy przeciwko bankom, które stosowały nieuczciwe zasady udzielania pożyczek. W przypadku „WIBORowiczów” czy „złotówkowiczów” sytuacja bywa nawet bardziej dramatyczna, bo im z dnia na dzień rata kredytu potrafiła wzrosnąć nawet o 300%, co dla wielu osób było finansowym ciężarem nie do udźwignięcia – mówi mecenas Marek Jarosiewicz, adwokat.
Decyzje sądów w tym zakresie póki co są bardzo ostrożne, a pierwsze orzeczenie na korzyść pozywających może przynieść falę kolejnych pozwów.
Stanowisko Sądu potwierdziło zgłaszane w tym zakresie przez kredytobiorców zastrzeżenia co do braku po ich stronie dostatecznej świadomości ryzyka związanego z możliwością wzrostu tego wskaźnika, a tym samym – co do tzw. abuzywności przepisów włączających WIBOR do umowy – mówi mecenas Jarosiewicz.
- Do tej pory w procesach dotyczących ważności umów opartych o WIBOR zapadały – różne – postanowienia o zabezpieczeniu, a więc regulujące sytuację kredytobiorcy jedynie na czas trwania procesu i pozwalające mu w tym okresie np. na płacenie rat pomniejszonych o WIBOR. W wielu przypadkach takie korzystane dla konsumentów zabezpieczenia były jednak uchylane na skutek zażaleń wnoszonych przez banki – wyjaśnia prawnik.
Przed „złotówkowiczami” więc jeszcze wiele trudnych momentów. Stąd też opinia mecenasa Jarosiewicza, że póki co w tym zakresie należy być „ostrożnym optymistą”.
„Złotówkowiczom” nie będzie łatwo, ale… frankowiczom też nie było (i nie jest)
Sprawy związane z kredytami w złotówkach nie będą łatwe – należy spodziewać się odwołań ze strony banków i licznych apelacji. Mowa przecież o ogromnym kapitale. W opinii prawników konsument biorący kredyt musi udowodnić brak świadomości i wiedzy na temat ryzyka jakie jest przez niego podejmowane.
Widzę szanse na korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo. Trzeba pamiętać, że obecna – prokonsumencka – linia orzecznicza w sprawach frankowych również ustalała się przez dłuższy czas i w pierwszych latach wcale nie była taka jednoznaczna, jak to jest obecnie – przyznaje mecenas Jarosiewicz.
Ważne jest, by konsumenci sprawdzili czy ich kredyt może kwalifikować się pod rozpatrzenie przed sądem.
Na pewno warto, by wszyscy kredytobiorcy WIBOR-owi przeanalizowali swoje umowy, dotyczy to zwłaszcza osób z umowami zawieranymi 10 lub więcej lat temu – gdy banki nie stosowały jeszcze wobec swych klientów szerokich informacji dotyczących ryzyka zmiany wskaźnika WIBOR – dodaje prawnik.
W opinii mecenasa Marka Jarosiewicza rok 2025 może być przełomowy w tym temacie, bo należy spodziewać się kolejnych wyroków w sądach okręgowych oraz rozstrzygnięcia pierwszego wyroku w sądzie apelacyjnym. Jeżeli orzeczenie zostanie podtrzymane to może ruszyć fala pozwów.
![Czego kredytobiorcy złotowi mogą nauczyć się od frankowiczów? [© AB Visual Arts - Fotolia.com] Czego kredytobiorcy złotowi mogą nauczyć się od frankowiczów?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/frankowicze/Czego-kredytobiorcy-zlotowi-moga-nauczyc-sie-od-frankowiczow-256289-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)