eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kursy walut 4-8.12.06

Kursy walut 4-8.12.06

2006-12-08 17:39

Pierwsze tygodnie każdego miesiąca są do siebie bardzo podobne na rynku walutowym. W piątki publikowany jest raport z amerykańskiego rynku pracy, składający się z 4 danych: stopy bezrobocia, przeciętnej długości tygodnia pracy, dynamiki przeciętnego wynagrodzenia oraz liczby nowych miejsc pracy wytworzonych w sektorach nierolniczych (Nonfarm Payrolls, NFP). To właśnie NFP jest poddane najdokładniejszej analizie przez rynek, jako najczulszy wskaźnik koniunktury w najważniejszych gałęziach gospodarki.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Co do grudniowego odczytu, rynek oczekiwał wartości 105 tysięcy przy wzroście stopy bezrobocia do 4,5%. Zanim przejdę do opisu piątkowego raportu pokrótce streszczę przebieg wydarzeń tygodnia.

Ogólnie, mijający tydzień był czasem technicznej korekty wzrostowej na USDPLN i EURPLN, które wynikało z nadmiernego przegrzania krótkoterminowych oscylatorów technicznych. Praktycznie bez większego pretekstu (można go upatrywać w coraz większej burzy na scenie politycznej) złoty osłabił się o grosz w stosunku do euro i o 2,5 grosza do dolara. Biorąc pod uwagę sytuację na innych rynkach, czynnikiem sprawczym niewielkiego osłabienia złotego może być również minimalne umocnienie się dolara na EURUSD, do którego zachętą było wychodzenie RSI znad strefy powyżej 70.

Wracając do danych – wyróżniłbym 3 główne raporty makroekonomiczne (poza piątkowym z rynku pracy w USA) – indeks Instytutu Zarządzania Podażą dla sektora usługowego (ISM Services), decyzję ECB w sprawie stóp procentowych (i jej uzasadnienie), oraz ADP Employment. ISM Services miał być testem wiarygodności ostatniego (bardzo złego) odczytu ISM Manufacturing, który znacząco spadł, w dodatku poniżej benchmarkowego poziomu 50 punktów. Indeks dla usług wzrósł do bezpiecznego poziomu 58,9 punktów, co wystarczyło do podtrzymania korekty na eurodolarze. Do pogłębienia tego ruchu doszło, gdy okazało się, że ADP Employment wskazał na lepszą koniunkturę na rynku pracy niż to wcześniej prognozowano. Tego samego dnia, tj. w środę ożywił się rynek funta, po publikacji negatywnych dla niego danych o produkcji przemysłowej w październiku (spadek o 0,8% m/m).

Czwartek to dzień banków centralnych – swoje decyzje w sprawie stóp procentowych ogłaszają BoE (stopy bez zmian, w dodatku wymowa komunikatu raczej gołębia) i ECB (podwyżka o 25 pb połączona z wyraźnym zasygnalizowaniem dalszych podwyżek bez sugestii co do ich timingu – stwierdzenie, że „obecnie stopy procentowe są niskie”). Funt pozostał w niekorzystnym trendzie na głównych parach, tymczasem rynek nie umocnił euro po konferencji J.C. Tricheta – pozwalało to snuć przypuszczenia o kontynuacji spadków eurodolara aż do 1,3220.

„Payrolle” zaskoczyły pozytywnie, praktycznie 30 tysięcy powyżej prognozy rynkowej, ale indeks Consumer Sentiment Uniwersytetu Michigan spadł do 90,2 pkt., co wywołało deprecjację dolara na rynku międzynarodowym.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Piotr Denderski / AFS AFS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: