eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweZadłużenie mieszkaniowe a dochody w UE. Jak wypada Polska?

Zadłużenie mieszkaniowe a dochody w UE. Jak wypada Polska?

2024-11-18 09:03

Zadłużenie mieszkaniowe a dochody w UE. Jak wypada Polska?

Czy Polacy są mocno zadłużeni względem dochodów? © trashthelens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Niedawno pojawiły się ciekawe dane dla krajów UE pokazujące zadłużenie mieszkaniowe względem dochodów rodzin. Warto przyjrzeć się wynikom z Polski.

Przeczytaj także: Kredyty hipoteczne: ilu Polaków zadłużyło się za bardzo?

Krajowe media ostatnio dość często zwracają uwagę, że pod względem średniego oprocentowania spłacanych i udzielanych kredytów mieszkaniowych, Polska niestety przoduje w UE. Co więcej, od 2012 r. do 2023 r. wyższą średnią stawką oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych niż Polska (5,06%) cechowały się tylko Węgry (6,66%). Są jednak też dobre wiadomości. Chodzi o poziom zadłużenia mieszkaniowego wobec dochodów gospodarstw domowych, który analizują eksperci RynekPierwotny.pl.

Poniższa tabela przygotowana na podstawie danych Europejskiej Federacji Kredytu Hipotecznego (European Mortgage Federation - EMF) informuje, jak w 2023 r. wyglądała relacja łącznego zadłużenia mieszkaniowego względem dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych. Mowa o porównaniu łącznej kwoty zadłużenia mieszkaniowego z 2023 r. oraz dochodu, który miały do dyspozycji w tym samym roku wszystkie gospodarstwa domowe.

Okazuje się, że w przypadku Polski tak obliczona relacja z 2023 r. (25%) była nie tylko wyraźnie mniejsza od unijnej średniej (71%). W grupie 25 analizowanych krajów mniejszym niż Polska zadłużeniem mieszkaniowym względem dochodów rodzin i singli cechowało się tylko pięć państw (Słowenia - 22%, Grecja - 20%, Łotwa - 19%, Rumunia - 13%, Węgry - 12%). Uwagę zwracają ekstremalnie wysokie wyniki z takich krajów, jak Norwegia (202%), Szwecja (182%), Dania (155%), Holandia (155%) i Luksemburg (140%).

fot. mat. prasowe

Porównanie zadłużenia mieszkaniowego względem dochodów 2023

Uwagę zwracają ekstremalnie wysokie wyniki z takich krajów, jak Norwegia (202%), Szwecja (182%), Dania (155%), Holandia (155%) i Luksemburg (140%).


Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: