Dzień bez Długów: czy Polacy mają powody do świętowania?
2024-11-17 00:11
Ponad 1/3 Polaków ma zobowiązania finansowe © user18526052 na Freepik
Przeczytaj także: W Dzień bez Długów zadłużenie jest problemem co 10. Polaka
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Jaki odsetek Polaków może celebrować Dzień Bez Długów?
- Jakim obciążeniem jest dług dla zadłużonych?
- Jakie jest podejście osób posiadających zadłużenie finansowe do kredytów i pożyczek?
Kto może celebrować Dzień Bez Długów?
Na 17 listopada przypada Światowy Dzień Bez Długów. Przy tej okazji sprawdziliśmy, ilu Polaków może się pochwalić brakiem zadłużenia. Okazuje się, że obecnie 63% Polaków nie posiada żadnej pożyczki czy kredytu. W grupie osób wolnych od zobowiązań finansowych jest nieco więcej kobiet (65%) niż mężczyzn (60%) oraz osób najmłodszych (75% w grupie 18-24 lata) i najstarszych (74% wśród osób powyżej 55 lat), w pozostałych grupach wiekowych jest takich osób dużo mniej. Mniej zobowiązań finansowych mają również osoby niemieszkające z dziećmi poniżej 18 roku życia (69% vs. 49% osób z dziećmi).
fot. mat. prasowe
Rodzaje kredytów i pożyczek posiadanych przez Polaków
Ponad 1/3 Polaków ma jakieś zobowiązania finansowe. Wśród nich przeważają osoby w średnim wieku i z dziećmi. Co piąta osoba w wieku 35-44 lat jest obciążona kredytem hipotecznym (21% vs. 11% w populacji) oraz 18% kredytem konsumenckim. Tych kredytów jest najwięcej wśród osób z małymi dziećmi.
Natomiast nieco inaczej wygląda sytuacja z korzystaniem z pożyczek w firmach pozabankowych lub branie tzw. chwilówek. (np. w internecie). Takie pożyczki zdarzają się częściej u nieco młodszych osób (25-34 lata), mieszkańców małych miast, a przede wszystkim osób oceniających negatywnie swoją sytuację materialną, choć nie zawsze rzeczywiście w najgorszej sytuacji. Warto podkreślić, że wiele badań pokazuje, że zadłużenie finansowe nie zawsze wynika z obiektywnie trudnej sytuacji materialnej, ale z podejścia do pieniędzy – osoby o hedonistycznym i materialistycznym nastawieniu do życia oraz z niską umiejętnością samokontroli częściej zadłużają się w sposób nieodpowiedzialny, na przykład powyżej swoich możliwości spłaty długów. - mówi prof. Dominika Maison.
Jakim obciążeniem jest dług dla zadłużonych?
Większość zadłużonych Polaków (64%) ma zobowiązania finansowe, których raty pochłaniają mniej niż 20% dochodów. W większości są to osoby starsze, powyżej 55 roku życia – 76%. Niestety jest też grupa osób (16% zadłużonych), którzy na spłatę swoich zobowiązań finansowych muszą miesięcznie przeznaczać ponad 1/3 swoich dochodów. Wśród nich jest nieco więcej kobiet niż mężczyzn (19% vs. 14%), osób w wieku 25-44 lata – 23% oraz mieszkańców wsi – 21%.
fot. mat. prasowe
Okres zobowiązań oraz część dochodów przeznaczanych na ich spłatę
Najwięcej zobowiązań finansowych to zobowiązania krótkoterminowe (43%) – do spłacenia w ciągu najbliższego roku. Wśród nich przeważają pożyczki na cele konsumpcyjne oraz pożyczki pozabankowe. W tej grupie najwięcej jest młodszych osób poniżej 35 roku życia, przy czym długi z terminem spłaty poniżej roku dominują u najmłodszych (18-24 lata), a nieco większe zobowiązania finansowe z terminem spłaty do 6 miesięcy u osób nieco starszych, w wieku 25-34 lata.
Natomiast zobowiązania długoterminowe, których spłata planowana jest za minimum 20 lat ma 9% zadłużonych Polaków i są to zazwyczaj kredyty hipoteczne. Wśród tych osób przeważają osoby w wieku 35-44 lata (17%), ale również osoby z wyższym wykształceniem (13%).
Zadłużenie finansowe może być dużym obciążeniem dla osoby, zarówno finansowym, gdy raty stanowią zbyt dużą część dochodów, jak i psychicznym, gdy czas spłacania jest bardzo długi i perspektywa „wyzwolenie się” z zadłużenia jest przyszłością trudną do wyobrażenia. W pierwszym przypadku mamy najczęściej do czynienia z mniejszym kwotowo zadłużeniem (tzw. „chwilówki” i pożyczki w instytucjach pozabankowych), jednak często obciążającym ze względu na wysokie koszty takiej pożyczki oraz to, że stanowi bardzo dużą część budżetu domowego – czasami nawet połowę. W drugim przypadku, kredytów hipotecznych, mamy większe obciążenie psychiczne związane z czasem trwania takiego zadłużenia. – mówi prof. Dominika Maison.
fot. mat. prasowe
Ocena możliwości spłaty zobowiązań finansowych
Spłacanie zadłużenia finansowego jest dla Polaków coraz trudniejsze. Aż 47% zadłużonych twierdzi, że jest im trudniej spłacać długi obecnie niż w przeszłości. Większe trudności ze spłacaniem obecnie zadłużenia mają w większym stopniu kobiety niż mężczyźni (25% kobiet twierdzi, że jest im zdecydowanie trudniej, a 18% mężczyzn). Drugą grupą deklarującą duże trudności w spłacaniu długów są osoby z podstawowym i zawodowym wykształceniem (36% vs. 21% wśród wszystkich zadłużonych).
Podejście osób posiadających zadłużenie finansowe do kredytów i pożyczek?
Większość osób obecnie zadłużonych podjęła decyzję o wzięciu kredytu lub pożyczki, aby podnieść swój standard życia (70%), a nie z konieczności, gdyż nie starcza im na życie (30%). Wśród tych, którzy się zadłużają, gdyż nie starcza na życie najwięcej jest osób najmłodszych (48% w grupie 18-24 lata), a najmniej wśród najstarszych (19% powyżej 55 lat). Zapożyczenie się z żeby przeżyć deklarują tez częściej mieszkańcy małych miast (46%), z podstawowym i zawodowym wykształceniem (44%).
Warto zwrócić również uwagę na to, że większość zadłużonych osób nie ma problemu ze spłatą swojego zadłużenia w terminie (76% vs. 24% tych co deklarują problem). Najmniej problemu ze spłata zobowiązań finansowych mają osoby z wyższym wykształceniem oraz zatrudnione na etacie.
Jeśli chodzi natomiast o kwestie tego, czy osoby zadłużone żałują swojej decyzji czy też nie to co prawda więcej uważa, że to była dobra decyzja w ich życiu (57%), a mniej żałuje (43%), jednak jak widać grupy te zbliżają się do siebie. Zdecydowanie mniej żałują wzięcia kredytu lub pożyczki osoby starsze, powyżej 55 roku życia (76%).
fot. mat. prasowe
Podejście Polaków do zobowiązań finansowych
Podejście Polaków do zadłużenia finansowego?
Podejście wszystkich Polaków (nie tylko zadłużonych) do kredytów pokazuje dużą odpowiedzialność w podejściu do zobowiązań finansowych. Aż 91% uważa, że zawsze trzeba spłacać swoje zadłużenie i nie powinno brać się kredytów czy pożyczek, gdy nie ma się pewności, że się je spłaci. Widać również, że kobiety deklarują większą ostrożność i odpowiedzialność w kontekście zaciągania zobowiązań finansowych oraz osoby najstarsze – powyżej 55 roku życia i osoby z wyższym wykształceniem.
Należy zwrócić uwagę na to, że wyraźnie mniej odpowiedzialne przekonania na temat zaciągania zobowiązań finansowych mają same osoby zadłużone. W tej grupie jest na przykład mniej osób zgadzających się z tym, że zadłużenie zawsze trzeba spłacać (88%) niż wśród osób bez kredytu (94%) lub ze stwierdzeniem, że „kredyt czy pożyczkę powinno się brać tylko wtedy, gdy ma się pewność, że się je spłaci” zgadza się 87% posiadających zobowiązania finansowe, a 93% osób bez zadłużenia.
Odwrotnie jest ze stwierdzeniami dającymi przyzwolenie zadłużaniu. Na przykład ze stwierdzeniem, że w dzisiejszych czasach bez kredytów i pożyczek nie da się żyć zgadza się 60% zadłużonych, a tylko 40% osób bez zobowiązań finansowych.
fot. mat. prasowe
Czy zgadzasz się z poniższymi stwierdzeniami?
Nota metodologiczna:
Badanie przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1109 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: listopad 2024 roku. Metoda: CAWI.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)