eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Oszczędzanie w funduszu: od czego zacząć?

Oszczędzanie w funduszu: od czego zacząć?

2006-12-04 00:27

Przeczytaj także: Komu jaki fundusz inwestycyjny


Czy do funduszu inwestycyjnego trzeba wpłacać pieniądze regularnie? Czy można wypłacić (i kiedy) ulokowane tam oszczędności?

Obserwując sytuację na rynku funduszy, łatwo można zauważyć, że liczba zainteresowanych inwestowaniem na giełdzie rośnie. Wiele osób rezygnuje z lokat bankowych, które przynoszą zysk kilkakrotnie mniejszy niż fundusze inwestycyjne. Pytania, z którymi najczęściej spotykają się doradcy finansowi, dotyczą regularności w opłacaniu składek oraz możliwości wcześniejszej wypłaty środków z funduszy.

Inwestując w fundusz ze składką regularną (np. w Skandii minimalna wpłata wynosi 200 zł/m-c), budujemy kapitał przez 5 lat. Po tym czasie możemy albo zrezygnować z dalszych wpłat, albo je kontynuować. Możemy też w trakcie trwania inwestycji dopłacać pieniądze na tzw. rachunek środków wolnych, z którego są one dostępne w każdej chwili. Minimalny okres inwestycji ze składką regularną to 15 lat. Wpłat na fundusz dokonujemy w systemie miesięcznym, kwartalnym, półrocznym, rocznym lub z góry za okres 5 lat. Wówczas wpłacamy cały kapitał jednorazowo (200 zł × 5 lat = 12 000 zł). W każdej chwili istnieje możliwość podniesienia lub obniżenia wysokości składki.

Inwestycją ze składką regularną zainteresowane są często osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny, którego okres spłaty w większości przypadków wynosi 30 lat. Gdy podwyższamy ratę kredytu o składkę na funduszu, pojawia się możliwość skrócenia okresu kredytowania nawet o połowę. Dodatkowo obniżona zostaje marża w połączeniu z kredytem w wybranych bankach. Doradca tworzy plan finansowy na kilkanaście najbliższych lat, co pomaga zaoszczędzić czas i odsetki. Każdorazowo inwestując nadwyżki, mamy możliwość wykorzystania ich w dowolnym momencie.

Największą popularnością wśród osób, które wcześniej nie inwestowały, cieszą się Portfele Modelowe. W skład Portfela wchodzi do 10 funduszy, a klient wybiera jedynie sposób inwestowania. Doradca finansowy służy pomocą w zakresie przedstawienia każdej możliwości, a także w dokonaniu wyboru optymalnej opcji. System wpłat i wypłat zależy od planu finansowego klienta. Jednak w każdej sytuacji istnieje możliwość wypłacenia zgromadzonych środków, choć wiąże się to z opłatą, której wysokość ustalana jest procentowo od środków zgromadzonych na funduszu.

poprzednia  

1 2

oprac. : Money Expert Money Expert

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: