eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 5 sposobów na niższe opłaty za fundusze inwestycyjne

5 sposobów na niższe opłaty za fundusze inwestycyjne

2014-10-27 12:51

5 sposobów na niższe opłaty za fundusze inwestycyjne

Nie przepłacaj za fundusze ©  apops - Fotolia.com

Przy tak niskich stopach procentowych jak dziś, fundusze inwestycyjne są bardzo kuszącą alternatywą dla depozytów. I choć kupno jednostek uczestnictwa wiąże się z opłatami ich wysokość można istotnie obniżyć i zarabiać więcej. Eksperci BGŻOptima podpowiadają jak.

Przeczytaj także: Inwestowanie w fundusze: zmniejsz opłaty, powiększ zyski

To, ile zarobimy wpłacając pieniądze do funduszy zależy głównie od ich wyników. Jednak ponoszone koszty również nie są bez znaczenia. Musimy się liczyć głównie z dwoma rodzajami opłat: za zarządzanie oraz za nabycie jednostek uczestnictwa. Ta pierwsza prowizja pobierana jest w skali roku od całości zgromadzonych środków. Jej wysokość sięga do 4 proc. w zależności od rodzaju funduszu. Im bardziej agresywny, tym wyższa jest opłata. Podobnie jest z prowizją dystrybucyjną, którą płacimy „na wejściu”, czyli kupując jednostki. Przy najbezpieczniejszych funduszach rynku pieniężnego najczęściej jest ona bliska zeru i rośnie tak, by przy funduszach akcji osiągnąć 4-5 proc. Jednak to właśnie prowizji za zakup jednostek często można uniknąć, albo chociaż obniżyć jej wysokość. I ma to duże znaczenie. Wyobraźmy sobie, że inwestujemy 10 tys. zł w fundusz akcji, i 4 proc. wydajemy od razu na opłaty. To oznacza, że już na początku naszej inwestycji mamy „stratę” 400 zł. i zanim zaczniemy zarabiać musimy wpierw ją odrobić. Gdyby nawet fundusz, w który zainwestowaliśmy zyskał 3 proc. w ciągu miesiąca, co w skali roku jest doskonałym wynikiem, my wciąż jeszcze odrabialibyśmy stratę spowodowaną opłatą za nabycie jednostek. Warto więc szukać sposobów na obniżenie tej opłaty.

Ostatnim rodzajem kosztu, z którym mają do czynienia klienci funduszy inwestycyjnych, jest opłata umorzeniowa. Na polskim rynku jest ona pobierana zwykle w programach regularnego oszczędzania i innych inwestycjach o z góry określonym terminie zapadalności, w „tradycyjnych” funduszach jest rzadkością. Jak sama nazwa wskazuje jest to prowizja pobierana w chwili umorzenia jednostek czyli wyjścia z inwestycji. Wybierając fundusz inwestycyjny warto zwrócić uwagę, czy opłata ta nie występuje w cenniku.

Opłaty dystrybucyjne można obniżyć, a czasem nawet w ogóle ich uniknąć. Poniżej podajemy kilka propozycji jak to osiągnąć.

fot. apops - Fotolia.com

Nie przepłacaj za fundusze

Na zniżki w opłatach dystrybucyjnych możemy liczyć również wtedy, kiedy zdecydujemy się na wieloletnią relację z danym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, bezpośrednio lub z pomocą banku.


Nie kupuj u byle kogo


W przypadku zakupu jednostek funduszy inwestycyjnych ogromne znaczenie ma dystrybutor, czyli instytucja, która przyjmuje i przekazuje zlecenia do realizacji. Może to być samo towarzystwo funduszy inwestycyjnych, bank bądź ubezpieczyciel. Zazwyczaj jednostki można nabyć w placówce lub skorzystać z internetowych kanałów dystrybucji. Stawki mogą się znacznie różnić, ale najczęściej tańsze będą zakupy dokonywane przez Internet. W takim przypadku bardzo często możemy wcale nie zapłacić prowizji za nabycie.

Kupuj w pakiecie


Na zniżki w opłatach dystrybucyjnych możemy także liczyć korzystając z oferty lokat z funduszami. Niektóre banki proponują klientom łączony produkt, gdzie część wpłacanych pieniędzy trafia na wysokooprocentowaną lokatę, a reszta idzie do wybranych funduszy. Podział środków w takim produkcie może być różny, zwykle im więcej środków przeznaczone jest na inwestycje, tym część depozytowa jest wyżej oprocentowana. Korzystając z lokaty z funduszem można skorzystać z depozytu, który ma ponadprzeciętne oprocentowanie, nawet sięgające 7 proc. podczas gdy w standardowej ofercie najlepsze lokaty przynoszą obecnie około 3 proc. A oprócz tego można liczyć na obniżoną prowizję od zakupu, a nawet na całkowite jej zniesienie.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kotarson / 2014-11-11 03:57:57

    Zamiast tradycyjnych funduszów lepszym i bardziej wszechstronnym rozwiązaniem są chyba ubezpieczenia inwestycyjno-ochronne. Nie dość, że możesz dowolnie inwestować wtedy w szereg subfunduszy, to możesz też swobodnie dobrać dla siebie i rodziny pakiet ubezpieczeń. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: