eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze akcji: kto odrobił straty?

Fundusze akcji: kto odrobił straty?

2009-05-14 14:04

Fundusze akcji: kto odrobił straty?

Fundusze akcji polskich – 5 najlepszych i 5 najgorszych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kto regularnie inwestował w fundusze akcji pomimo spadków na giełdach, dziś - po trzech miesiącach wzrostów - odrobił już połowę strat poniesionych w trwającej od połowy 2007 roku bessie. To znacznie więcej niż w przypadku tych, którzy w fundusze zainwestowali jednorazowo - wynika z analizy Open Finance.

Przeczytaj także: Fundusze akcji polskich: TFI każą sobie słono płacić

Trwające już od połowy lutego wzrosty na rynkach akcji, wśród których jedne z lepszych wyników notuje warszawska giełda, przyczyniają się do rosnącego (nie dużo, ale jednak) zainteresowania funduszami inwestującymi w akcje, zwłaszcza polskich spółek. Od początku roku saldo wpłat i umorzeń do tej kategorii funduszy było dodatnie i wyniosło 246 mln zł. Rzecz jasna najlepszą reklamą dla funduszy są oczywiście ich wyniki, a te w przypadku funduszy akcji polskich uniwersalnych od końca lutego do 8 maja średnio przekroczyły już 33 proc. (w tym czasie WIG zyskał blisko 37 proc.).

Cieszyć się więc mogą ci wszyscy, którzy wyczuli dołek i zainwestowali w fundusz akcji mniej więcej pod koniec lutego. Najlepszy spośród nich – Allianz Akcji Plus – zyskał prawie 55 proc., a wyniki kolejnych w czołówce wynoszą po ok. 40 proc. Ten czas był wyjątkowo udany, co dobitnie potwierdza fakt, iż najgorszy z funduszy UniMaxAkcje zyskał „tylko” 25 proc.

fot. mat. prasowe

Fundusze akcji polskich – 5 najlepszych i 5 najgorszych

Fundusze akcji polskich – 5 najlepszych i 5 najgorszych

Jest to jednak podejście – jak na fundusze – wybitnie krótkoterminowe, no i dotyczy dość wąskiej grupy klientów. Dlatego sprawdziliśmy jak ostatnie wzrosty wpłynęły na portfele osób inwestujących w fundusz akcji systematycznie co miesiąc, z nieco dłuższym horyzontem inwestycyjnym, mających jednak pecha, że rozpoczęli inwestowanie w samym szczycie hossy, czyli w połowie 2007 roku.

Takie osoby, na skutek uśredniania ceny zakupu, czyli dokupowania jednostek uczestnictwa po coraz niższych cenach, są we względnie o wiele lepszej sytuacji niż ci, którzy zainwestowali jednorazowo. Wynika to z faktu, ze średnia strata funduszy akcji uniwersalnych w okresie od końca czerwca 2007 do końca lutego 2009 wyniosła 65,9 proc., jednak wzrosty z marca, kwietnia i początku maja obecnego roku spowodowały, że skurczyła się ona do -54,9 proc. Zatem niestety nawet wzrost WIG-u o blisko 40 proc. niewiele poprawił sytuację tej grupy klientów.
Przeczytaj także: Fundusze akcji polskich a WIG Fundusze akcji polskich a WIG

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: