eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polskie akcje nadal w cenie

Polskie akcje nadal w cenie

2006-10-12 10:02

Przeczytaj także: Atak popytu na kraje Europy Centralnej


Giełdy czekają na nowe impulsy

W środę od rana kurs EUR/USD stabilizował się, a indeksy giełdowe w Eurolandzie spadały w oczekiwaniu na amerykańską korektę. Nie były to jednak spadki poważne. Nieco lepsze dane o wzroście PKB w strefie euro gracze na rynku walutowym wykorzystali do zainicjowania korekty i kurs EUR/USD zaczął zwyżkować podnosząc ceny surowców, ale na rynku akcji nie było widać istotnej zmiany, a końcówka była absolutnie neutralna.

Środa zapowiadała się dla amerykańskich giełdowych byków niezbyt dobrze, bo opublikowany we wtorek po sesji raport kwartalny Alcoa bardzo rozczarował. Poza tym tracił też Genentech, mimo że opublikował wyniki lepsze od prognoz, co może sugerować, że nawet dobre wyniki będą wywoływały realizację zysków.

Nic dziwnego, że sesja rozpoczęła się spadkiem indeksów, ale od tego momentu aż do 19.00 straty były odrabiane. Wydawało się, że niedźwiedzie nie wykorzystają sprzyjających okoliczności, co bardzo umocni obóz byków, ale sytuacja zmieniła się po publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC (wtedy Komitet po raz drugi z kolei nie podwyższył poziomu stóp procentowych).

Prawdę mówiąc trudno w tym protokole znaleźć coś nowego, ale jak zwykle gracze wyciągnęli kilka zdań, które można było wykorzystać do poruszenia rynkami. Zauważono, że członkowie FOMC widzą „znaczne niebezpieczeństwo” wolniejszego od oczekiwań spadku presji inflacyjnej. Boją się też utraty wiarogodności, jeśli wzrosną oczekiwania inflacyjne, co w konsekwencji zwiększy inflację.

Jedynie Jeffrey Lacker, szef Fed z Richmond był przekonany, że stopy należy podnieść. Nawiasem mówiąc przed publikacją tego protokołu wypowiadał się on na forum publicznym twierdząc, że członkowie FOMC muszą być „bardzo czujni”. Samo w sobie to stwierdzenie nic nie znaczyło, ale było preludium przed publikacją protokołu z posiedzenia FOMC.

Reakcja rynków była błyskawiczna – rentowność obligacji wzrosła, dolar się wzmocnił, a indeksy szybko ruszyły na południe. Przed 21.00 sytuację znacznie, ale na chwilę, pogorszyło uderzenie małego samolotu w nowojorski budynek. Władze jednak szybko zapewniły, że był to tylko wypadek. Umocnienie dolara dodatkowo zaszkodziło ropie, której cena już wcześniej spadała zbliżając się do 57 USD za baryłkę.

Okazało się, że OPEC ciągle jeszcze dyskutuje nad cięciami i nie może się zgodzić, czy obniży limity wydobycia czy też realną produkcję. Gdyby chodziło o limity wydobycia to byłoby to zupełnie bez znaczenia. Spadła nieznacznie cena złota i zdrożały kontrakty na miedź, ale te rynki zamknęły się przed publikacją protokołu FOMC.

Jeśli weźmie się pod uwagę, że już przed sesją na giełdach akcji zapowiadana była korekta to koniec sesji z niewielkim osunięciem indeksów można uznać za zakończenie neutralne. To w niczym nie zmienia pozytywnego obrazu rynku. Czekamy na nowe impulsy.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: