eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Bez rozstrzygnięć

Bez rozstrzygnięć

2006-10-11 17:57

Giełdy europejskie kończą dzień na poziomach z wtorku, w USA notowania rozpoczęły się od niewielkich spadków. W Warszawie walka o przełamanie oporu nie została rozstrzygnięta.

Przeczytaj także: Indeksy w Europie spadają

WIG20 zyskał 0,4 proc., wartość transakcji podliczono na 930 mln PLN. Nadal dobrze trzymały się banki, w porównaniu do sytuacji rano poprawiły się notowania KGHM i Orlenu, który 2,5 proc. spadek ograniczył do 0,3 proc., wzrostów nie utrzymała za to Telekomunikacja Polska.

Fakt jednak pozostaje faktem – opór w postaci linii trendu pociągniętej przez szczyt notowań z maja i lipca nie został pokonany i brakuje do tego około 15 pkt. Nie o punkty zresztą chodzi – jeśli wybicie nadejdzie, to będzie ono o wiele wyraźniejsze niż kilka punktów. Jednak na razie ta perspektywa oddala się – dwie próby jego pokonania (wczoraj i dziś) nie powiodły się, a jego rola wzrosła. Ale też trzeba dodać, że warunki zewnętrzne niezbyt sprzyjały bykom – debata w Sejmie o przyszłorocznym budżecie, spadek cen ropy i słabość rynków zachodnich, to nie są zachęty do kupna akcji.

Warto także zwrócić uwagę, że na rynku kontraktów liczba otwartych pozycji osiągnęła 50 tys. Połowa z nich otwarta jest w „złą” stronę – wygląda na to, że odbicie od oporu, albo jego pokonanie będzie bardzo dynamicznym procesem.

Na szerokim rynku zdrożały akcje 111. spółek, staniały 107. MIDWIG zyskał symboliczne 0,1 proc., ale wystarczyło to, by indeks sięgnął po nowy rekord. WIG także ustanowił nowe maksima. Liderem rynku okazała się Polna (plus 35 proc.). Nawiasem mówiąc to dziwne, jak bardzo mogą spowszednieć tak silne wzrosty, ale ostatnio nie ma dnia, by akcjonariusze jakieś wybranej spółki nie wzbogacili się właśnie o równowartość odsetek z sześciu lat oszczędzania na lokacie. Papiery Energopolu, za pośrednictwem którego na GPW ma pojawić się J.W. Construction zdrożały ostatecznie o 18 proc.

Na rynku walutowym złoty osłabił się w ciągu dnia – kurs euro wrócił prawie pod 3,91 PLN, franka do 2,45 PLN, a dolara do ponad 3,11 PLN. To osłabienie ma słaby związek z dyskusją na temat budżetu, a prędzej jest po prostu realizacją zysków po kilku dniach spadku kursów walut.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Open Finance Open Finance

Więcej na ten temat: komentarz giełdowy, WIG20, MIDWIG
Polskie akcje nadal w cenie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: