eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zaczynamy inwestowanie

Zaczynamy inwestowanie

2006-10-10 12:14

Przeczytaj także: Inwestowanie: nowe trendy


Aktywa funduszu inwestycyjnego przechowywane przez bank lub Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. są wyłączone z masy upadłościowej depozytariusza. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych nie mają ponadto bezpośredniego dostępu do środków ulokowanych w funduszach, którymi zarządzają. Są też poddane stałemu nadzorowi Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, a ponadto muszą przestrzegać określonych obowiązków informacyjnych, takich jak publikacja statutu oraz rocznych i półrocznych sprawozdań finansowych.

Przed dokonaniem wyboru należy również porównać oferty przynajmniej kilku funduszy inwestycyjnych. Często bowiem zdarza się, że organizują one akcje promocyjne polegające na zwolnieniu z opłaty manipulacyjnej w określonym przedziale czasu. Pozwoli to na znaczne oszczędności już na początku inwestowania.

Po wybraniu najbardziej odpowiadającego nam funduszu, proponuje się dywersyfikację środków, tzn. rozłożenie ich pomiędzy różne produkty lub spółki. Dodatkowo przyczyniamy się więc do ograniczenia ryzyka. W tym miejscu warto też porównać koszty inwestycji i opłaty, jakimi obciążą nas poszczególne fundusze, w celu minimalizacji naszych kosztów.

Sieć dystrybucji jednostek funduszy inwestycyjnych jest obecnie nieporównanie większa niż jeszcze 5 lat temu. Ich sprzedażą zajmują się TFI, banki, biura maklerskie oraz firmy doradztwa finansowego. Maksymalne ułatwienia w nabywaniu jednostek funduszy mają klienci niektórych banków, którzy, za pośrednictwem swojego konta osobistego, mogą kupować jednostki przez internet. Oprócz wygody transakcje te zwolnione są z opłat manipulacyjnych, które – co warte uwagi, sięgają nawet 3–4% od transakcji zakupu i sprzedaży jednostek funduszy akcyjnych.

Reasumując, można stwierdzić, że decyzja, jaką formę inwestowania wybrać, nie jest łatwa i zależy od indywidualnych cech, możliwości i potrzeb zainteresowanego. W finansach jednak od dawien dawna obowiązuje zasada, przed którą nie ma ucieczki: większy zysk – większe ryzyko.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: