eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenia od bezrobocia

Ubezpieczenia od bezrobocia

2006-10-09 11:11

Ubezpieczenia od ryzyka utraty pracy są coraz częstszym dodatkiem do kredytów mieszkaniowych. W ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się kilka nowych ofert. Konstrukcje polis nie są już do siebie tak zbliżone jak jeszcze rok temu. Przyjrzyjmy się temu co jest w "menu".

Przeczytaj także: Antylichwa: taniej czy drożej?

Zacznijmy od mBanku, który z początkiem września tego roku wprowadził do oferty ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy oraz ubezpieczenie na życie przygotowane przez firmę Compensa. Obie polisy można wykupić oddzielnie lub łącznie - w pakiecie. Koszt ubezpieczenia od bezrobocia to 1,5 proc. kwoty kredytu za 2 lata (bank dolicza tę kwotę do zadłużenia i spłacamy ją w ratach). Tyle samo kosztuje ubezpieczenie na życie. W pakiecie za obie polisy zapłacimy 2 proc.

Ubezpieczenia nie są obowiązkowe, jeśli jednak z nich zrezygnujemy bank podwyższy oprocentowanie o 0,5 pkt. proc. Co ciekawe, jeśli już mamy polisę na życie kupioną bez pośrednictwa banku i dokonamy cesji praw z tego ubezpieczenia na bank również zapłacimy wyższe odsetki. Niezależnie od tego czy wykupimy ubezpieczenia czy nie prowizja w mBanku jest zerowa. Po dwóch latach koszt ubezpieczenia od bezrobocia to 0,04 proc. pozostającego do spłaty salda zadłużenia, za polisę na życie płacimy 0,02 proc. Koszt pakietu do 0,05 proc. zadłużenia.

Przyjrzyjmy się bliżej samym polisom. W razie śmierci kredytobiorcy lub utraty przez niego zdolności do pracy ubezpieczyciel odda bankowi maksymalnie 103 proc. pozostającego do spłaty zadłużenia. Do zawarcia umowy ubezpieczenia, w przypadku kredytu na kwotę poniżej 400 tys. zł, wystarczy deklaracja dobrego stanu zdrowia podpisana przez kredytobiorcę. Przy kwocie między 400 a 500 tys. zł trzeba już wypełnić kwestionariusz medyczny a jeśli kredyt przekracza 500 tys. zł wówczas niezbędne są badania lekarskie, a o objęciu kredytobiorcy ochroną decyduje Compensa.

Od skutków utraty pracy chroni nas druga z polis. Ochrona zaczyna obowiązywać 3 miesiące po zaciągnięciu kredytu. Jeśli później stracimy pracę ubezpieczyciel spłaci za nas maksymalnie 12 rat. Gdy po skorzystaniu ze świadczenia ponownie zaczniemy zarabiać wówczas dopiero po 2 latach ponownie uzyskujemy prawo do 12 kolejnych świadczeń. Z ubezpieczenia mogą skorzystać osoby, które przynajmniej od 6 miesięcy były zatrudnione na podstawie umowy o pracę (na czas określony lub nieokreślony) lub prowadziły działalność gospodarczą. Ochroną nie mogą być objęte osoby zarabiające na podstawie umowy o dzieło. Warunkiem wypłaty świadczenia jest rejestracja w urzędzie i pracy oraz uzyskanie prawa do zasiłku.

Ubezpieczeniem od bezrobocia można w mBanku objąć tylko kredyty do kwoty 150 tys. zł, a w przypadku większych miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wrocław, Szczecin, Katowice i Łódź) do 300 tys. zł. Jeśli kredytobiorca pożycza więcej i chce skorzystać z ochrony musi uzyskać indywidualną zgodę Compensy.

 

1 2 ... 5

następna

Przeczytaj także

Zaczynamy inwestowanie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: