eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Optymizm na rynkach

Optymizm na rynkach

2006-10-05 13:08

Optymizm na rynkach

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczorajsza wypowiedź szefa Rezerwy Federalnej nie wpłynęła istotnie na notowania, jednak pozwala sformułować kilka wniosków. FED jest zadowolony z obecnych efektów podwyżek stóp procentowych, gospodarka spowalnia, rynek nieruchomości nieco się schłodził i następuje powolne wyhamowanie inflacji.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Inflacja jest jednak nadal powyżej komfortowych poziomów. Inni przedstawiciele FED również zwracali na to uwagę. W związku z tym oczekiwania odnośnie obniżek stóp procentowych w tym, lub na początku przyszłego roku są w naszej opinii zupełnie nieuzasadnione. Sądzimy, że stopy w USA mogą pozostawać stabilne przez długi czas i prawdopodobieństwo podwyżki jest większe niż obniżki. Spadające ceny ropy sprzyjają realizacji planu Bernanke i pomogą zbić inflację, jednak fakt, że wzrost ceny ropy działa na gospodarkę również jak podatek może oznaczać, iż jej spadek będzie stymulował konsumpcję. Ograniczy to efekt osłabienia koniunktury na rynku nieruchomości. Reakcja giełd w USA jest w tym kontekście zrozumiała, jednak nie można oprzeć się wrażeniu, że optymizm inwestorów zaczyna przybierać zbyt wielkie rozmiary. Dane makroekonomiczne są ogólnie rzecz biorąc średnie, indeks ISM był raczej rozczarowujący. Spadek wskaźników wyprzedzających inflację oraz opisujące sytuację w zatrudnieniu są natomiast pozytywne. Raport NFP publikowany jutro najprawdopodobniej potwierdzi w miarę dobrą sytuację na rynku pracy. Jako ciekawostkę możemy przytoczyć fakt, że, Bernanke, podobnie jak jego poprzednik postanowił poświęcić cześć przemówienia polityce fiskalnej i zgodnie z tradycją Alana Greenspana zwrócił uwagę kongresu na konieczność ograniczania deficytu budżetowego i reformy systemu ubezpieczeń społecznych.

Najważniejsze wiadomości


  • We wtorek podczas konferencji prasowej prezes Pawlak zaproponował „pakt dobrej wali” – koalicję na 90 dni w celu uchwalenia budżetu i usprawnienia absorpcji środków z UE.
  • E12: Indeks PMI dla sektora usług spadł we wrześniu do 56,7 pkt. z 57,1 pkt. miesiąc wcześniej i był niższy od oczekiwań analityków 56,9 pkt.
  • DE: Indeks PMI dla sektora usług wzrósł we wrześniu do 54,4 pkt. z 54,3 pkt. miesiąc wcześniej, jednak był niższy od oczekiwań analityków 55,2 pkt.
  • E12: Stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła do 7,9 proc. z 7,8 miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się spadku do
    7,7 proc.
  • E12: Sprzedaż detaliczna w strefie euro wzrosła w sierpniu o 0,7 proc. m/m i 2,4 proc. r/r (prognoza odpowiednio 0,4 i
    1,9 proc.). Lipcowy wzrost został zrewidowane w dół do 0,4 z 0,6 proc. m/m.
  • US: Indeks ISM dla sektora usług spadł we wrześniu do 52,9 pkt. z 57 pkt. miesiąc wcześniej (prognoza: 56 pkt.). Zamówienia fabryczne nie zmieniły się m/m (prognoza: -0,2 porc.).
  • E12: Inflacja producentów (PPI) w ujęciu rocznym zgodnie z oczekiwaniem spadła w sierpniu do 5,7 proc. z 5,9 proc. miesiąc wcześniej.
  • US: Indeks ISM dla sektora produkcyjnego spadł we wrześniu do 52,9 pkt. z 54,5 pkt. miesiąc wcześniej (prognoza: 53,5 pkt.). Subindeks cen zapłaconych wyniósł 61 pkt. (prognoza: 67,5 pkt.).


Główne wydarzenia dnia



 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt
Rynek walutowy 01-29.09.06

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: