eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zadłużone firmy konsultingowe liczą na zapłatę od swoich klientów

Zadłużone firmy konsultingowe liczą na zapłatę od swoich klientów

2022-07-14 10:45

Zadłużone firmy konsultingowe liczą na zapłatę od swoich klientów

Zadłużone firmy konsultingowe liczą na zapłatę od swoich klientów © Gajus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Firmy konsultingowe mają już 263,1 mln zł zaległości. Ich zadłużenie w ciągu czterech lat urosło o 70 proc. - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Ale co gorsza, firmy z tej branży same czekają na zapłatę 449,4 mln zł od swoich klientów.

Przeczytaj także: Firmy konsultingowe, czyli szewc bez butów chodzi

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


 • Na jaką kwotę zadłużone są firmy konsultingowe?
 • Jakie firmy konsultingowe mają największe długi?
 • Ile są winni klienci firm doradczych?


Sytuacja firm konsultingowych bardzo pogorszyła się w czasie pandemii. O ile jeszcze w 2018 roku długi w łącznej wysokości 184 mln zł miało 5413 firm, to we wrześniu 2021 roku liczba dłużników wzrosła do 7228, a ich zadłużenie do 345,8 mln zł. Od tego czasu zadłużenie zaczęło spadać, choć w lutym bieżącego roku znów podskoczyło. Dziś zaległości ma 7249 firm, a ich łączny dług wynosi 263,1 mln zł.

Doradzają nie tylko korporacje


Najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów, dotyczące zaległości płatniczych, obejmują firmy prowadzące działalność prawniczą, rachunkowo-księgową, doradztwo podatkowe oraz związane z zarządzaniem.
Należy wziąć pod uwagę, że branża konsultingowa jest zwykle postrzegana przez pryzmat dużych, wiodących korporacji zajmujących się doradztwem podatkowym i audytem. Tymczasem tworzy ją także liczna grupa mniejszych firm, w tym jednoosobowych działalności gospodarczych. Ma to odzwierciedlenie w naszej bazie danych. Gros długu obciąża właśnie JDG-i. Mają one do zapłacenia 140,5 miliona złotych. Z kolei przedsiębiorstwa i instytucje 121,7 miliona złotych. Reszta, czyli 888 tysięcy złotych, to długi spółek cywilnych – wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

fot. mat. prasowe

Konsulting z problemami

Zadłużenie firm konsultingowych działających na polskim rynku wzrosło do 263,1 mln zł.


Konsulting za drogi dla małych firm


Według raportu dotyczącego rynku usług konsultingu, opublikowanego w 2020 r. przez Centrum Analiz Fundacji Prospekt, najwięcej, bo po 56 proc. polskich przedsiębiorstw, korzysta z doradztwa prawnego i marketingowego, 31 proc. z księgowego, a niemal co 5. z podatkowego. 1/3 badanych nie kupuje takich usług. Co nie znaczy, że są z nimi na bakier – prawie 29 proc. decyduje się na nie raz na rok, a prawie co 4. raz na kwartał. Z cotygodniowego wsparcia doradcy korzysta zaledwie 5 proc. badanych i są to przedsiębiorcy posiadający firmy z przychodem powyżej 5 mln zł. Porównując częstotliwość zakupu doradztwa do przychodów, wyraźnie widać, że im więcej jest w biznesie pieniędzy, tym bardziej właściciele są chętni do korzystania z zewnętrznych usług. Ponad połowa z tych, którzy zadeklarowali, że nie wspierają się konsultingiem, prowadzi firmy o przychodzie poniżej 100 tys. zł. Dla polskich przedsiębiorców barierą w korzystaniu z firm konsultingowych są bowiem koszty.

Rodzime firmy, w przeciwieństwie do zachodnich rynków, nie mają ugruntowanego zwyczaju korzystania z konsultingu biznesowego, obejmującego szerokie doradztwo strategiczne. Na taką pomoc decydują się najczęściej przedsiębiorcy i menedżerowie, którzy zdają sobie sprawę, że bez specjalistycznej wiedzy nie uda im się pójść dalej z rozwojem.

Doradcy podatkowi najmocniej zadłużeni


Jak wynika z najnowszych danych KRD, najbardziej zadłużone są podmioty zajmujące się doradztwem związanym z zarządzaniem. Przypada na nie 109,9 mln zł zaległości. Spółki prawnicze mają do oddania 64,4 mln zł, natomiast prowadzące działalność rachunkowo-księgową i doradztwo podatkowe – 62 mln zł.

fot. mat. prasowe

Zadłużenie firm konsultingowych

Jak wynika z najnowszych danych KRD, najbardziej zadłużone są podmioty zajmujące się doradztwem związanym z zarządzaniem. Przypada na nie 109,9 mln zł zaległości.


Patrząc przez pryzmat średniego zadłużenia, prym wiodą podmioty zajmujące się badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi – na jedną firmę przypada przeciętnie 54,1 tys. zł zaległości. Drudzy są prawnicy z sumą 43,6 tys. zł, a kolejni doradcy odpowiedzialni za zarządzanie, ze średnią kwotą długu 42,8 tys. zł.

Pod względem regionów najwyższe łączne zadłużenie – 96 mln zł – mają firmy konsultingowe z Mazowsza. Za nimi jest województwo śląskie z kwotą 31,1 mln zł, a podium zamyka Dolny Śląsk, gdzie doradcy powinni uregulować 24,5 mln zł. Najmniej problemów z płatnościami ma Podlasie, gdzie długi wynoszą 1,6 mln zł.

Na pieniądze od firm konsultingowych czekają przede wszystkim banki, ubezpieczyciele i firmy windykacyjne – kwota 161,9 mln zł to ponad połowa ich całego długu. Problem z przepływem pieniędzy widać też w samej branży, gdyż 22,5 mln zł to nieuregulowane faktury wobec… innych firm doradczych. Natomiast 15 mln zł stanowią zaległości wobec podmiotów zajmujących się działalnością informacyjną i komunikacyjną, głównie firm z branży IT.

Klienci nie płacą firmom konsultingowym


Wiarygodność finansowa w branży doradztwa jest szczególnie ważna, gdyż buduje ona zaufanie kontrahentów. Profesjonalizm podmiotów konsultingowych mierzy się ich kompetencjami i trafnymi rozwiązaniami tworzonymi dla klientów, ale istotną rolę odgrywa też dyscyplina płatnicza. Firmom tym nie pomaga jednak to, że same mają zamrożone u klientów aż 449 milionów złotych. Tyle są im winni kontrahenci, dla których świadczyły one swoje usługi – mówi Andrzej Kulik, ekspert programu Rzetelna Firma.

Najmniej solidne w regulowaniu należności wobec firm doradczych są przedsiębiorstwa transportowe i magazynowe, które zalegają im z zapłatą 102,4 mln zł. Z kolei 94,2 mln zł są winne przedsiębiorstwa handlowe, a 57,4 mln zł sektor budowlany.
Firmy konsultingowe słono płacą za niewywiązywanie się z regulowania zobowiązań przez kontrahentów, gdyż w ich przypadku wartość wierzytelności przewyższa kwotę długów. To utrudnia funkcjonowanie na rynku i tworzy błędne koło: kontrahenci nie płacą, więc doradcy nie mają z czego pokryć swoich rachunków. Taka sytuacja może pogłębiać problemy finansowe branży, dlatego konieczne jest odblokowanie gotówki. Można to zrobić, kierując zaległe faktury do windykacji polubownej, która przywraca pieniądze do obiegu, a jednocześnie pomaga zachować dobre kontakty handlowe z klientami. Jak pokazuje badanie, które przeprowadziliśmy na przedsiębiorcach, firmy korzystające z windykacji polubownej są postrzegane jako wiarygodne i odpowiedzialnie podchodzące do zapłaty za swoją pracę. Wskazało tak trzy czwarte ankietowanych – podsumowuje Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (5)

 • Re: Zadłużone firmy konsultingowe liczą na zapłatę od swoich klientów

  Majerw / 2022-07-19 15:32:34

  Ja mogę przyznać, że tak często firmy wpadają w długi, że każdego kontrahenta zacząłem sprawdzać w bazie KRD - udało mi się uniknąć paru interesów z mało wierzytelnymi firmami. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Zadłużone firmy konsultingowe liczą na zapłatę od swoich klientów

  Majerw / 2022-07-19 15:34:18

  Ja mogę przyznać, że tak często firmy wpadają w długi, że każdego kontrahenta zacząłem sprawdzać w bazie KRD - udało mi się uniknąć paru interesów z mało wierzytelnymi firmami. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Zadłużone firmy konsultingowe liczą na zapłatę od swoich klientów

  Majerw / 2022-07-19 15:34:21

  Ja mogę przyznać, że tak często firmy wpadają w długi, że każdego kontrahenta zacząłem sprawdzać w bazie KRD - udało mi się uniknąć paru interesów z mało wierzytelnymi firmami. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • stanislawor75 / 2022-07-29 01:10:51

  Cieszę się, że ktoś poleca, właśnie czytałem o KRD i zacznę też korzystać, bo już strach bez tego robić interesy. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Majerw / 2022-08-09 23:33:13

   Zawsze znajomym polecam to i tutaj nie mogłem polecić nikogo innego niż KRD - ich baza to duże ułatwienie dla osób prowadzących interesy, ale też jeśli chcesz np kupić mieszkanie od dewelopera to bezpieczniej sprawdzić dewelopera w KRD niż podpisać umowę w ciemno i zostać bez mieszkania, ale z kredytem odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: