eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Na rynkach brakuje trendów

Na rynkach brakuje trendów

2006-10-03 12:49

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Wczorajsze umocnienie złotego w ciągu dnia spadł nawet poniżej 3.96 mogło być związane z realizacją zleceń stop-loss zważając. Z punktu widzenia analizy technicznej przełamanie poziomu 3.9650 było sygnałem sprzedaży. Szybko pojawił się jednak popyt co wskazuje na bardzo ograniczony optymizm wśród inwestorów i szybko realizację zysków. Najwyraźniej trzymanie krótkich pozycji w EURPLN na obecnych poziomach jest uważane za ryzykowne. Analogiczna sytuacja miała miejscę przy 3.99. Z tego powodu EURPLN znajduje się ciągle w ciasnej konsolidacji. Sądzimy, że w tym tygodniu złoty nie przełamie wsparć przy 3.94 i rejon 3.9550/600 ciągle uważamy za korzystny do zakupów. Złotemu mogą pomóc dzisiaj słabsze dane na temat inflacji i bezrobocia w Europie, ewentualne osłabienie EUR względem złotego powinno być dobrą okazją do zakupów.

USD/PLN

Silne osłabienie dolara w trakcie wczorajszej sesji europejskiej jest nieco zaskakujące, szczególnie, że po publikacji indeksu ISM nie doszło do dalszego osłabienia. Słabszy komponent indeksu dotyczący cen powinien być bardziej negatywnie odebrany przez rynek. Fakt, że USDPLN znajduje się przy dolnej granicy przewidywanego w tym tygodniu zakresu jest związany także z tym, że wczoraj (a także dzisiaj) płynność rynku była zmniejszona przez święta bankowe i przełamane zostały stop-lossy i przewidywane opory przy 1.2730. Rejon 3.10 jest wsparciem, jednak liczymy się z możliwością spadku w okolice 3.08/9 jeśli dolar wzrośnie w okolice 1.2790. Ze względu na fakt, że w piątek publikowany jest raport z rynku pracy dolar może w tym tygodniu znajdować się pod presją ze strony najbardziej ostrożnych inwestorów. Raport ten, mimo, że w ostatnim czasie jego znaczenie dla rynku i wartość informacyjna jest nieco ograniczona, tradycyjnie powoduje sporą zmienność.

EUR/USD

Notowania eurodolara rozpoczęły październik w okolicach poziomu 1,2670. W ostatnim tygodniu byliśmy świadkami aprecjacji amerykańskiej waluty wobec euro, funta i jena, co doprowadziło do mocnego wykupienia dolara i zwiększenia szans na korektę. Atrakcyjne poziomy do zakupów wspólnej waluty w okolicach 1,2660/70 przerodziły się wczoraj w impuls wzrostowy i przebicie silnego oporu na 1,2730. Pomogły lepsze od oczekiwań wskaźniki koniunktury w strefie euro (Indeks PMI dla sektora produkcyjnego we wrześniu wzrósł do 56,6 pkt. z 56,5 pkt. miesiąc wcześniej i przewyższył konsensus prognoz na poziome 56,0 pkt) i oczekiwanie na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego, który najprawdopodobniej podniesie podstawową stopę procentową o 25 pb. do poziomu 3,25 proc. Dodatkowo sentyment do amerykańskich aktywów pogorszyły dane makro z USA. Indeks ISM dla sektora produkcyjnego spadł we wrześniu do 52,9 pkt. z 54,5 pkt. miesiąc wcześniej (prognoza: 53,5 pkt.). Natomiast sierpniowy miesięczny wzrost wydatków na budownictwo o 0,3 proc. m/m jest informacją mało istotną przy bardzo niepokojącym wzroście ilości nowych domów oczekujących na sprzedaż (+4,3 proc.). Notowania eurodolara po słabych publikacjach z USA przebiły kluczowy poziom 1,2730 i testują obecnie opór na poziomie 1,2760. Wczorajszy ruch uważamy za przesadzony i proponujemy zakup dolarów po 1,2770 z targetem na 1,2710.

GBP/PLN

Silny powrót GBPUSD powyżej 1.88 i spadek EURGBP spowodował umocnienie się funta do złotego i odbicie się kursu od wsparcia przy 5.83. Opór to obecnie 5.87, czyli wsparcie z zeszłego tygodnia. Przewidujemy, że GBPPLN będzie oscylował pomiędzy tymi dwoma poziomami, choć obecnie większą szansa jest na to, że zakres wahań poszerzy się od góry. Przyczyną słabszej kondycji funta może być fakt utworzenia się technicznej bazy na EURGBP przy 0.6680. Przy spadkach kursu w te okolice należałoby otwierać krótkie pozycje na GBPPLN.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt
Coraz niższe obroty

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: