eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inflacja mocno ograniczyła zdolność do oszczędzania

Inflacja mocno ograniczyła zdolność do oszczędzania

2022-03-25 12:56

Inflacja mocno ograniczyła zdolność do oszczędzania

Coraz miej Polaków jest w stanie oszczędzać © Studio DER - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Niestety coraz mniej Polaków jest w stanie gromadzić oszczędności. Jak wynika z najnowszej edycji badania rynku consumer finance przeprowadzonego przez ZPF i IRG SGH, środki finansowe jest w stanie odkładać tylko 40% rodaków. To o 16 p.p. mniej niż w ubiegłym roku.

Przeczytaj także: Finanse Polaków jak na początku pandemii. Co nadwyręża budżet domowy?

Maleje odsetek Polaków, którzy są w stanie oszczędzać, a zadłużenie gospodarstw domowych rośnie. Główną przyczyną pogarszającej się sytuacji finansowej Polaków jest inflacja.

Z ostatniego badania rynku consumer finance ZPF i IRG SGH w I kwartale 2022 r. wynika, że zmalał odsetek gospodarstw domowych, które deklarują zdolność do oszczędzania. Obecnie jest to około 41% respondentów, podczas gdy przed kwartałem było to około 48%, a przed rokiem aż 57%. Wśród nich 37% „nieco oszczędza” (wobec około 44% w poprzednim badaniu i wobec około 51% przed rokiem), a tylko około 4% oszczędza dużo. W porównaniu do wskazań historycznych grupa gospodarstw domowych, która jest w stanie oszczędzać z bieżącego dochodu, jest nadal relatywnie duża, jednak w tym obszarze obserwujemy wyraźny trend spadkowy.

fot. mat. prasowe

Która z sytuacji najlepiej opisuje Państwa sytuację finansową?

Obecnie około 41% respondentów deklaruje zdolność do oszczędzania.


Zwiększył się również udział tych respondentów, którzy twierdzą, że ich dochód z trudem starcza na bieżące wydatki - jest ich obecnie 35,5% (wobec około 33% poprzednio). Najbardziej jednak niepokoi fakt, że odsetek tych, którzy wpadają w długi wzrósł do około 10% (wobec około 6% poprzednio i około 4% przed rokiem). Rośnie więc udział respondentów, którzy nie są w stanie oszczędzać, a aż 23% respondentów jest na minusie, redukuje swoje oszczędności lub zadłuża się. Przed kwartałem było ich około 18%, a przed rokiem około 16%.
Gospodarstwa domowe, podobnie jak przedsiębiorcy, planują swoje dochody i wydatki z wyprzedzeniem na określony czas. Wszelkie czynniki powodujące „odstępstwa” od planu, jak choćby te spowodowane wprowadzaniem nowych regulacji, wywołują dezorientację i wpływają na percepcję tej grupy społecznej. Dlatego poza czynnikami ekonomicznymi, które wywierają wpływ na najnowsze wyniki badania, należy również zwrócić uwagę na otoczenie geopolityczne i ogólny klimat związany z nowymi przepisami, na przykład tzw. Polskim Ładem, które bezpośrednio dotykają naszych kieszeni – mówi mec. Marcin Czugan, Prezes Zarządu ZPF.

Czynniki ograniczające zdolność do oszczędzania


W bieżącym badaniu poddano też analizie czynniki, które powodują brak zdolności do oszczędzania. Najczęściej wskazywany czynnikiem jest „wzrost kosztów utrzymania w ostatnim okresie (wzrost inflacji)” - wskazało tak aż 83% respondentów. Wysoka inflacja zwiększa nasze wydatki i wynikowo zmniejsza nasze wolne zasoby do oszczędzania. Jednocześnie aż 84% badanych obawia się dalszego wzrostu cen i dwucyfrowego wskaźnika inflacji. Na drugim miejscu wśród czynników wskazywanych przez respondentów były „niskie dochody” (53%), a trzecim czynnikiem jest „chaos związany z wprowadzeniem Polskiego Ładu” (39%). Na pandemię wskazało 30%, a na wzrost rat kredytów 33%.

fot. mat. prasowe

Które z czynników wpływają na brak zdolności do oszczędzania?

Najczęściej wskazywany czynnikiem jest wzrost inflacji - wskazało tak aż 83% respondentów.


Widać wyraźnie, że największym wrogiem oszczędności jest wysoka, niestabilna inflacja, która zwiększa wydatki i zjada dochody. Z naszego badania wynika, że aż 84% respondentów obawia się dwucyfrowej inflacji. Wiele grup wydatków już teraz drożeje w tempie dwucyfrowym i w percepcji gospodarstw domowych dwie cyfry mocno się zagnieździły. Istotnie na brak oszczędności wpływa też chaos związany z Polskim Ładem – ocenia dr Sławomir Dudek z IRG SGH.

fot. mat. prasowe

Czy obawiacie się Państwo, że inflacja będzie dwucyfrowa?

84% respondentów obawia się dwucyfrowej inflacji.


Badanie zostało przeprowadzone na przełomie stycznia i lutego 2022 roku na reprezentatywnej grupie 1000 gospodarstw domowych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Inflacja mocno ograniczyła zdolność do oszczędzania

    janusz.z / 2022-03-28 09:40:05

    Oszczędzać nie jest teraz łatwo. Zamiast trzymać pieniądze na koncie lepiej je inwestować. Ja teraz włożyłem oszczędności w otwarte fundusze inwestycyjne i nie żałuję. Pan Piotr z ZarabiajmyPL pomógł mi odpowiednio rozłożyć pieniądze na różne fundusze, aby zminimalizować ryzyko i teraz czuwa nad moimi finansami. A zyski z tego są i to zadawalające. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Inflacja mocno ograniczyła zdolność do oszczędzania

    nikka22 / 2022-06-07 21:09:35

    sporo osób zachwala też obligacje ale ja póki co tylko przy ppk pozostałam tam też można dużo oszczędzić na przyszłość i jest to dobry sposób na ucieczkę przed inflacją odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: