eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polskie emerytury i renty z Ukrainy. ZUS oferuje wsparcie

Polskie emerytury i renty z Ukrainy. ZUS oferuje wsparcie

2022-02-28 12:52

Polskie emerytury i renty z Ukrainy. ZUS oferuje wsparcie

Polskie emerytury i renty z Ukrainy będzie wypłacać ZUS © pixabay.com

ZUS przejmie wypłatę polskich emerytur i rent, które były dotychczas wypłacane na terenie Ukrainy oraz udostępni uchodźcom swoją bazę noclegową. Na stronie internetowej ZUS.pl są już informacje w języku ukraińskim o rodzajach pomocy oferowanych przez Zakład.

Przeczytaj także: Wszystkie emerytury będą wypłacone przed Bożym Narodzeniem

Polskie emerytury i renty na Ukrainie


W związku z wojną na Ukrainie, część osób, które pobierały polską emeryturę lub rentę wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rachunki bankowe w Ukrainie, może nie być w stanie pobierać tych świadczeń z uwagi na trwającą wojnę.
Jeśli dana osoba nie może dalej pobierać polskiej emerytury lub renty w Ukrainie, w momencie, gdy tylko znajdzie się w Polsce, może zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do Oddziału ZUS w Rzeszowie odpowiadającego za wypłaty świadczeń na Ukrainę – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka zapewnia, że ZUS wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy w Polsce.
Pieniądze będą wypłacone od momentu, gdy dana osoba przestała je pobierać – dodaje.

Jeśli dana osoba znajdzie się natomiast na terytorium innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, czy Niemiec, może zgłosić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych i przekazać informację o swoim problemie. Trzeba pamiętać żeby wskazać, że otrzymywało się emeryturę lub rentę z polskiego ZUS i z powodu wojny nie można jej dalej pobierać. Lokalna instytucja przekaże sprawę do polskiego ZUS, w celu udzielenia pomocy.

fot. pixabay.com

Polskie emerytury i renty z Ukrainy będzie wypłacać ZUS

ZUS przejmie wypłatę polskich emerytur i rent, które były dotychczas wypłacane na terenie Ukrainy.


Można od razu wskazać też nowy numer rachunku bankowego dla ZUS do otrzymywania świadczeń np. w Rumunii lub Mołdawii, Czechach, Słowacji. ZUS skontaktuje się z daną osobą i ustali dalszą wypłatę polskiej emerytury lub renty. ZUS wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy.

ZUS dysponuje około 1400 miejscami w swoich ośrodkach szkoleniowych na terenie kraju, które chce udostępnić uchodźcom. Taka informacja już została przekazana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodom.
Ponadto na naszej stronie internetowej ukazały się już pierwsze informacje w języku ukraińskim. W ten sposób staramy się dotrzeć z informacją do potrzebujących, gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W serwisie na stronie internetowej ZUS-u będą publikowane aktualne treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: