eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Początek starcia na linii prezes NBP - komisja śledcza

Początek starcia na linii prezes NBP - komisja śledcza

2006-09-11 10:49

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Notowania EURPLN przez dwa ostatnie dni nie mogą przebić kluczowego oporu na poziomie 3,99 i do czwartkowej publikacji makro będą poruszać się w rytmie widomości z polskiej sceny politycznej. Według konsensusu analityków inflacja CPI wyniosła w sierpniu 1,4 proc. (r/r) głównie za sprawą wzrostu cen żywności spowodowanego suszą (na ogół w tym miesiącu ceny spadają) i utrzymującego się na wysokim poziomie popytu wewnętrznego.

Warto dodać, że poziom 1,5 jest dolną granicą celu inflacyjnego RPP i jego osiągnięcia, wraz z inflacją płac na poziomie 5,3 proc. (publikacja w piątek o 14:00) może przyczynić się do rozbudzenie oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych już w pierwszym kwartale 2007 roku. Dane o bilansie płatniczym w lipcu zostaną opublikowane jutro i prawdopodobnie pokażą deficyt rzędu 145 mln. euro wobec nadwyżki 160 mln. miesiąc wcześniej. Na notowania złotówki nie ma prawie żadnego wpływu możliwość powrotu Zyty Gilowskiej do rządu.

USD/PLN

Pogorszenie sentymentu do regionu wynika ze znacznie przewyższającego oczekiwania analityków wzrostu kosztów pracy w USA rozbudzającego oczekiwania na jeszcze jedna podwyżkę kosztu pieniądza przez FOMC. Fala wzrostu rentowności amerykańskich obligacji, spadków indeksów giełdowych i umocnienia dolara do większości walut na świecie przekłada się na wzrost awersji ryzyka. Dodatkowo niepokój wśród inwestorów budzi początek sporu na linii prezes NBP - komisja śledcza, będący atakiem na niezależność Narodowego Banku Polskiego. Mimo dobrej kondycji polskiej gospodarki siła dolara spowodowana wycofywaniem kapitałów do USA może spowodować, że notowania USDPLN przebiją kluczowy opór na poziomie 3,1450.

EUR/USD

W zeszłym tygodniu notowani eurodolara przebiły bardzo ważne wsparcie w strefie 1,2780/90, co zgodnie z prognozą doprowadziło do przetestowania 1,2650. Umocnienie dolara w czwartek i piątek jest reakcją na wypowiedź Janet Yellen z Fed, która stwierdziła, że możliwe są dalsze podwyżki kosztu pieniądza w celu walki z inflacją utrzymującą się na bardzo wysokim poziomie. Jastrzębi ton wypowiedzi i coraz lepsze dane makro z amerykańskiej gospodarki mogą nie pozwolić na oczekiwane spowolnienie inflacji do poziomów niewymagających działań monetarnych w czwartym kwartale.

Dodatkowo spadające ceny ropy naftowej zmniejszają obawy o przyszłe deficyty handlowe USA, a wzrost awersji do ryzyka powoduje wycofywanie kapitału z rynków światowych i ich powrót za ocean. Podczas dzisiejszego szczytu G10 prawdopodobnie usłyszymy prognozę rekordowego wzrostu gospodarczego gospodarki światowej, co powinno umożliwić szefom banków centralnych dalsze zaostrzanie polityki monetarnej.

GBP/PLN

Słabość funta wobec dolara i euro powoduje, że sytuacja na GBPPLN się zmienia. Od środowego przetestowania ważnego wsparcia w okolicach 5,82 notowania wzrosły o 5 figur. jednak nie mogą przebić oporu na poziomie 5,87. Kluczowym oporem jest poziomie 5,90, a ewntualne spadki powinien powstrzymać poziom 5,8450. Spadek notowań GBPPN poniżej strefy 5,78/80 wydaje się mało prawdopodobny.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Rynek walutowy sierpień 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: