eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Renta rodzinna dla maturzysty i studenta także w wakacje. Pod jakimi warunkami?

Renta rodzinna dla maturzysty i studenta także w wakacje. Pod jakimi warunkami?

2021-07-30 12:06

Renta rodzinna dla maturzysty i studenta także w wakacje. Pod jakimi warunkami?

Czy renta rodzinna przysługuje w czasie wakacji? © pixabay.com

Renta rodzinna co do zasady przysługuje po śmierci rodzica osobom uczącym się, do ukończenia 25. roku życia. Przysługuje także w czasie wakacji, jeśli wypadają one między kolejnymi latami nauki w tej samej szkole. ZUS podpowiada jednak, że maturzyści wybierający się na studia oraz studenci rozpoczynający drugi kierunek także mogą otrzymywać rentę w czasie wakacji. Jakie warunki muszą spełnić?

Przeczytaj także: Chcesz dostać rentę rodzinną? Nie zapomnij o zaświadczeniu do ZUS

Renta rodzinna to świadczenie, które można otrzymać po śmierci m.in. rodzica. Przysługuje ono osobom uczącym się, do maksymalnie 25. roku życia. Od tej zasady jest jednak wyjątek.
Jeśli 25. urodziny żaka przypadną na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to może on otrzymywać rentę aż do końca danego roku studiów – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Dziecko pobierające rentę rodzinną, może to robić dalej po ukończeniu 16 roku życia, pod warunkiem że kontynuuje naukę w szkole lub na studiach. Musi ten fakt potwierdzić, przedkładając w ZUS zaświadczenie ze szkoły czy uczelni o kontynuacji nauki. Zwykle jest ono ważne przez rok.
Młodzież musi pamiętać o tym, że jeśli nie dostarczy nam takiego zaświadczenia, uznamy, że nie kontynuuje nauki i nie będzie podstaw do przyznania i wypłaty renty rodzinnej – wyjaśnia rzeczniczka.

Kiedy nie trzeba zaświadczenia ze szkoły


Dziecko może otrzymać rentę rodzinną po ukończeniu 16 lat, nawet jeżeli nie kontynuuje nauki. Jest to jednak możliwe tylko w sytuacji, gdy stało się całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji albo całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w czasie nauki w szkole przed osiągnięciem 25 roku życia. Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji wydaje lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS.

fot. pixabay.com

Czy renta rodzinna przysługuje w czasie wakacji?

Maturzyści, którzy wybierają się na studia, albo studenci czy słuchacze, którzy skończyli jeden kierunek i zaczynają drugi mogą otrzymywać rentę rodzinną także w wakacje, jeśli spełnią określone warunki.


Co z wakacjami?


Renta rodzinna przysługuje również w czasie wakacji, jeśli są one między kolejnymi latami nauki w tej samej szkole. Maturzystom, którzy zakończyli swoją edukacje w szkole średniej, a jeszcze nie rozpoczęli studiów, ZUS wypłaca rentę rodzinną do końca sierpnia. Jeśli przyszły student chce ją otrzymać również za wrzesień musi dostarczyć do ZUS zaświadczenie o przyjęciu na pierwszy rok studiów.
W przypadku gdy uczelnia nie będzie mogła wystawić zaświadczenia we wrześniu, wystarczy, że dostarczy nam zawiadomienie o przyjęciu na studia i sam napisze oświadczenie. Musi w nim podać planowaną datę rozpoczęcia studiów i zobowiązać się, że dostarczy zaświadczenie z uczelni, najpóźniej w miesiącu, w którym rozpoczyna się rok akademicki i podejmie naukę – informuje Kopczyńska.

Kiedy wrzesień bez renty?


Jeśli przyszły student złoży oświadczenie, że od października zaczyna naukę, ale tak się nie stanie, będzie musiał zwrócić rentę za wrzesień. Zdarza się też, że rok akademicki zaczyna się później niż w październiku. Wtedy renta za wrzesień nie przysługuje. Można ją pobierać dopiero od miesiąca, w którym złoży on wniosek o wypłatę renty oraz zaświadczenie, że rozpoczął studia.

Jaka będzie wysokość renty rodzinnej?


Renta rodzinna zależy od wysokości zarobków rodzica, po którym przysługuje. Jeżeli pobiera ją tylko jedna osoba to wówczas wynosi 85% świadczenia zmarłego, gdy dwie osoby (np. student i rodzic) - to 90%, w przypadku gdy do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej (student i jego rodzeństwo) wówczas wysokość renty rodzinnej to 95% świadczenia zmarłego.

ZUS przyznaje jedną rentę rodzinną (jedną kwotę) i dzieli ją na równe części między uprawnione osoby. Osobom pełnoletnim przekazuje rentę na ich rachunek bankowy lub pocztą.

WAŻNE! Prawo do renty rodzinnej ma także student, któremu uczelnia udzieliła urlopu dziekańskiego

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: