eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ceny rosną, a Polacy tną wydatki

Ceny rosną, a Polacy tną wydatki

2021-07-20 11:05

Ceny rosną, a Polacy tną wydatki

Polacy tną wydatki © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Ceny rosną. Z danych GUS za I połowę 2021 roku wynika, że inflacja wyniosła 3,6 proc. r/r. Jednocześnie okazuje się, że pandemia COVID-19 nauczyła nas oszczędności. Z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że 42 proc. Polaków chce ograniczyć wydatki, głównie te na przyjemności takie jak kino, książki czy wyjście do restauracji.

Przeczytaj także: Majówka 2022 nie dla każdego. Polacy ograniczają wydatki

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


 • Jak pandemia wpłynęła na wydatki Polaków?
 • Jakie wydatki planujemy ograniczyć?
 • Co w I półroczu zdrożało najbardziej?


Polacy chcą wydawać mniej. Skłoniła ich do tego pandemia, która zachwiała finansami niektórych gospodarstw domowych. Zawirowania na rynku pracy, niepewna sytuacja pracowników niektórych branż, strach przed tym, co przyniesie jutro sprawiły, że zaczęliśmy ostrożniej gospodarować budżetami domowymi.

42 proc. Polaków ankietowanych w ramach badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor chce wydawać pieniądze w sposób bardziej przemyślany.
Takie deklaracje nie powinny dziwić. Od marca 2020 roku przedsiębiorcy i konsumenci żyją w ciągłej niepewności. Pomimo tego, że obecnie prawie zapomnieliśmy o obostrzeniach to już za miesiąc, dwa możemy wrócić do zamknięcia poszczególnych branż. Polacy martwią się o przyszłość i obecnie aż 42 proc. badanych deklaruje, że stara się wydawać pieniądze w sposób bardziej przemyślany. Częściej taką postawę deklarują kobiety oraz osoby w wieku od 35. do 54. roku życia. Tylko 3 proc. osób chętniej sięga do portfela – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Wpływ pandemii na stosunek do wydatków

42 proc. badanych deklaruje, że stara się wydawać pieniądze w sposób bardziej przemyślany.


Niestety prawie tyle samo Polaków - 40 proc. - nie zamierza zmienić sposobu wydawania pieniędzy. 26 proc. z nich dlatego, że zawsze ograniczali wydatki do niezbędnych, a 14 proc. nie widzi potrzeby ich ograniczania.

fot. mat. prasowe

Wpływ pandemii na stosunek do różnych wydatków

Stosunku do wydatków nie zmieniło pod wpływem pandemii 40 proc. rodaków.


Polacy chcą ciąć swoje wydatki głównie na przyjemności: na kino, teatr, książki, koncerty, wyjścia do restauracji czy klubów fitness. Plany cięcia wydatków dotyczą także odzieży i obuwia, krótkich wyjazdów czy usług fryzjerskich i kosmetycznych. Choć akurat w przypadku usług beauty co dziesiąty badany zaplanował wydawać więcej, ale i tak nie równoważy to odsetka osób odwołujących wizyty u fryzjera czy kosmetyczki.
Na 15 analizowanych kategorii wydatków, tylko w trzech badani przyznali, że teraz przeznaczają na nie więcej pieniędzy – mówi Sławomir Grzelczak.

Na przeszkodzie ambitnym planom może jednak stanąć inflacja, która trzeci miesiąc z kolei przekroczyła 4 proc. A jak wynika z najnowszych danych GUS, w I półroczu 2021 w porównaniu z pierwszą połową zeszłego roku wyniosła 3,6 proc. Pojedyncze usługi czy produkty odnotowały większe wzrosty. Paliwo zdrożało o prawie 13 proc., energia elektryczna o 10 proc., wywóz śmieci o 33 proc. Oferta kulturalna, która według badanych ma teraz pochłaniać mniej pieniędzy, zdrożała o niemal 12 proc., a skazywane na cięcia usługi fryzjerskie i kosmetyczne mają ceny wyższe o ponad 9 proc.

O 3,5 proc. w górę poszły też ceny usług i towarów związanych ze zdrowiem, z czego usługi lekarskie o ponad 7 proc., a stomatologiczne o jedną dziesiątą. Ale okazuje się, że po miesiącach pandemii zdrowie to jeden z trzech wyjątków, na który Polacy są gotowi wyjąć więcej z portfela. Bez wątpienia mogły na to wpłynąć zaniedbania z czasu, kiedy dostęp do opieki medycznej był ograniczony, ale też refleksja nad własną kondycją zdrowotną. Zdrowie to również odpowiednie żywienie, więc na zakupach spożywczych jesteśmy prędzej gotowi zapłacić więcej niż kiedyś. Badanie wskazuje, że nie zamierzamy też oszczędzać na swoich pupilach. Utrzymanie psów, kotów i innych domowych zwierząt w 11 proc. gospodarstw kosztuje dziś więcej niż przed Covid-19. Nic dziwnego, bo w wielu domach pojawiły się właśnie w czasie pandemii. Warto zwrócić uwagę, że niemal dwie trzecie respondentów przeznacza część domowego budżetu właśnie na zwierzaki. Zyskali na tym również weterynarze, którzy zmniejszyli swoje zaległości wobec dostawców i banków. Według danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, ich nieopłacone w terminie zobowiązania od marca 2020 r. do maja 2021 r. spadły o ponad 0,6 mln zł do 35,6 mln zł. Niestety producentom gotowej karmy dla zwierząt nie poszło już tak dobrze i ich zaległości wzrosły z 1,1 do 1,6 mln zł.
Pandemia skłoniła ludzi do refleksji na wiele tematów. Na liście przemyśleń znalazły się m.in. zdrowie, finanse i konsumpcjonizm – zahamowany, gdy niemal wszystko z dnia na dzień zostało zamknięte. Część osób z pewnością poczuła się z tym dobrze i widzi w innym podejściu m.in. szansę na poprawę swojej sytuacji materialnej. Z naszego badania wynika jednak również, że 14 proc. osób ma obecnie znacznie niższe dochody niż na początku zeszłego roku, a kolejne 14 proc. nieznacznie niższe. Odsetek tych, którym się poprawiło wynosi 18 proc. Taki stan rzeczy wraz z inflacją powodują, że 40 proc. respondentów mówi, że dziś stać jest ich na mniej niż przed pandemią. To także może leżeć u podstaw deklaracji 42 proc. Polaków, że będą wydawać pieniądze rozsądniej niż przed pandemią – podsumowuje Sławomir Grzelczak.

fot. mat. prasowe

Wpływ pandemii na poziom dochodów

14 proc. osób ma obecnie znacznie niższe dochody niż na początku zeszłego roku.


Uwzględniając aktualne dochody, oszczędności i poziom cen, 40 proc. Polaków deklaruje, że stać ich na mniej niż przed pandemią. Blisko połowa dorosłych Polaków (47 proc.) mówi, że ich zdolności nabywcze nie uległy zmianie, a 13 proc. dostrzega poprawę i wskazuje, że może sobie pozwolić na więcej.

fot. mat. prasowe

Wpływ pandemii na sytuację finansową Polaków

40 proc. Polaków deklaruje, że stać ich na mniej niż przed pandemią.


To nie jest dobra wiadomość dla firm, których połowa przed wiosennym zniesieniem obostrzeń wciąż miała daleko do poziomu obrotów sprzed pandemii. Cała sytuacja i zmiana zachowań przekłada się na wzrost zaległości po stronie przedsiębiorstw i spadek po stronie konsumentów. Według danych BIG InfoMonitor oraz BIK od marca ub.r. do maja tego roku nieopłacone na czas zobowiązania firm podwyższyły się o ponad 1 mld zł do 34,2 mld zł. Liczba podmiotów z nieopłaconymi fakturami i kredytami podskoczyła o 8,6 tys. do 322,9 tys. W przypadku branż uwikłanych w lockdowny dane są jednak znacznie gorsze. Jednocześnie, w tym samym okresie liczba osób fizycznych z zaległościami zmalała o 92 tys. do 2,74 mln, a suma ich przeterminowanych długów obniżyła się o ponad 0,3 mld zł do 79,4 mld zł – dodaje Sławomir Grzelczak.

Badanie Quality Watch zrealizowane w dniach 18-21 czerwca metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) wśród Polaków w wieku 18+. Reprezentatywność ze względu na: wiek, płeć, wielkość miejsca zamieszkania. Próba n=1048.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Re: Ceny rosną, a Polacy tną wydatki

  czarnamatka / 2021-07-22 17:43:59

  No tak to wygląda, dlatego jak tylko miałam okazję to pozostałam w ppk. Tego finansowo się nie odczuwam, a jednak zawsze, w wygodny sposób zapewniam sobie dodatkowe oszczędności
  odpowiedz ] [ cytuj ]

 • dolunka / 2021-08-01 22:46:14

  Jak ktoś poniżej napisał, ppk faktycznie jest dobrym pomysłem na oszczędzanie, tym bardziej ze juz widać, ze przynosi zysk. A jak sobie wprowadzałam w kalkulator to mnie wyszło ze ok 1000 zł będę miała więcej do swojej wypracowanej emerytury, więc szkoda byłoby nie skorzystać. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: