eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ustalenie kapitału początkowego zwiększa emeryturę

Ustalenie kapitału początkowego zwiększa emeryturę

2021-05-07 09:49

Ustalenie kapitału początkowego zwiększa emeryturę

Bez kapitału początkowego nie ma pełnej emerytury ©  ratmaner - Fotolia.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, jak ważne dla wysokości naszej przyszłej emerytury jest ustalenie kapitału początkowego. Ci, którzy tego nie zrobili, powinni jak najszybciej złożyć do ZUS stosowny wniosek.

Przeczytaj także: Myślisz o emeryturze? Sprawdź czy masz naliczony kapitał początkowy

ZUS przypomina, że przed dniem 1 stycznia 1999 roku, nasze składki na ubezpieczenie emerytalne były często odprowadzane przez pracodawców bez imiennego wykazu pracowników. Dopiero po tej dacie składki na ubezpieczenie społeczne zaczęły wpływać na indywidualne konta emerytalne.
Dlatego nie wiadomo było ile pieniędzy faktycznie zostało wpłaconych z racji ubezpieczenia w ZUS. Jeśli nie zadbamy o kapitał początkowy, to wysokość emerytury może nas mocno rozczarować – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Ustalenie kapitału początkowego zanim osiągniemy wiek emerytalny i zdecydujemy się złożyć wniosek o emeryturę skraca czas naliczenia wysokości comiesięcznych wypłat – dodaje rzeczniczka.

Jeżeli ktoś urodził się po 1948 r., ZUS obliczy kapitał początkowy na podstawie stażu pracy i dochodów w tamtym okresie. Jest to bardzo ważne, dlatego, że wysokość kapitału początkowego ma bezpośredni wpływ na wysokość emerytury.
Bez wniosku o naliczenie kapitału początkowego i dostarczenia nam kompletu dokumentów emerytura zostanie wyliczona tylko z tych składek, które są zapisane na indywidualnym koncie emerytalnym, czyli od 1999 roku – przestrzega Kowalska-Matis. – Taka „luka” w składkach sprawia, że niektóre z emerytalnych kwot są zbyt niskie, aby senior myślał o godnym życiu – dodaje.

fot. ratmaner - Fotolia.com

Bez kapitału początkowego nie ma pełnej emerytury

Aby wyliczyć kapitał początkowy, ZUS musi otrzymać dokumenty o wysokości zarobków i latach pracy u poszczególnych pracodawców sprzed 1999 r


Podstawą obliczenia wysokości emerytury jest m.in. kwota zwaloryzowanych składek emerytalnych i kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego. Bez kapitału początkowego do wyliczenia wysokości wypłat z ZUS zabraknie jednego, ważnego składnika. Aby wyliczyć kapitał początkowy, ZUS musi otrzymać dokumenty o wysokości zarobków i latach pracy u poszczególnych pracodawców sprzed 1999 r. Na tej podstawie zdecyduje, ile pieniędzy dopisze do konta emerytalnego. Wniosek można złożyć w każdej chwili i lepiej nie odkładać tego na ostatni moment.
Kapitał początkowy to pieniądze każdej osoby, która pracowała legalnie i od umowy od prace były odprowadzane składki do ZUS. Szkoda byłoby o nich zapomnieć i dostawać „niepełną” emeryturę, której niska kwota wprawi w zaskoczenie – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Rzeczniczka dodaje, że kapitał początkowy podlega przeliczeniu (tj. ponownemu ustaleniu), gdy zostaną dostarczone do ZUS nowe dokumenty np. może to być nowy dowód umożliwiający zwiększenie stażu pracy, tj. okresów składkowych lub nieskładkowych, albo nowe dowody w sprawie wynagrodzenia (dochodu). Ponieważ liczne zmiany prawne w zakresie ustalania kapitału początkowego, które miały miejsce w latach 2011-2015, powodują konieczność przeliczenia wcześniej ustalonego kapitału początkowego, zatem warto sprawdzić czy nasz kapitał może zostać przeliczony np. z powodu okresu sprawowania opieki nad dzieckiem, co jest ważne szczególnie dla kobiet, który były z dzieckiem na urlopie wychowawczym.

W przypadku, kiedy zakład pracy już nie istnieje i ktoś ma trudności ze znalezieniem dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego wtedy można zwrócić się do właściwego archiwum, które przechowuje dokumentację kadrowo-płacową.

Informacje o tym gdzie szukać brakującej dokumentacji w przypadku likwidacji zakładu pracy:
https://www.zus.pl/swiadczenia/kapital-poczatkowy/gdzie-znalezc-dokumentacje-ze-zlikwidowanych-zakladow-pracy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ustalenie kapitału początkowego zwiększa emeryturę

    narinea / 2021-08-01 13:01:10

    Zawsze to trochę pomoże podwyższyć emeryturę ale na pewno warto też pomyśleć o dodatkowym oszczędzaniu, na przykład w ppk. Ja się nie wypisałam bo też chcę mieć jakieś dodatkowe środki na emeryturze odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: