2021-03-28 00:35
Przeczytaj także: Rynek IPO w Europie w I kw. 2022 roku z dużymi spadkami
Inwestorzy przez ostatnie lata utracili wiarę w giełdę – topniała liczba spółek dających istotne zwroty z kapitału i pokazujących perspektywy dynamicznego rozwoju. Odzwierciedleniem tego negatywnego sentymentu był fakt, że przez kilka lat z rzędu wartość spółek wycofywanych z giełdy była wyższa niż wartość debiutów giełdowych. W ubiegłym roku, wraz z jednym dużym IPO, ten trend się zmienił – mówi Bartłomiej Smolarek, Lider Zespołu ds. Fuzji i Przejęć, Partner EY Polska.
fot. Rocznik statystyczny GPW
Debiuty i wycofania z giełdy (ilość i wartość w mln EUR w ostatnich trzech latach)
Wartość debiutów w 2020 roku to 16430 mln euro.
Optymizm co do perspektyw giełdy budzą pojawiający się kolejni inwestorzy finansowi, zmienia się też struktura branżowa giełdy. Kiedyś na GPW królowała branża surowcowa, potem banki, teraz powoli na czoło wysuwa się branża technologiczna, obejmująca e-commerce, imponująca jest również liczba i wycena firm gamingowych na warszawskim parkiecie. Spółki z szeroko pojętego sektora technologii to biznesy perspektywiczne, dające dobre stopy zwrotu. Kupno akcji technologicznych spółek giełdowych daje szansę przysłowiowemu Kowalskiemu na inwestycję w innowacje – mówi Magdalena Warpas, Associate Partner, EY Polska.
fot. Rocznik statystyczny GPW
Kluczowe sektory spółek notowanych na GPW (stan na koniec 2019 r.) - wartość
W ujęciu wartościowym kluczowym sektorem są Finanse.
fot. Rocznik statystyczny GPW
Kluczowe sektory spółek notowanych na GPW (stan na koniec 2019 r.) - liczba
W ujęciu liczbowym kluczowym sektorem jest Produkcja Przemysłowa i Budowlano-Montażowa.
Ten rok będzie może mniej spektakularny dla rynku pierwotnego. Niemniej jeśli odejmiemy efekt jednej, dużej transakcji z 2020 r., możemy spodziewać się w 2021 r. powtórzenia ubiegłorocznego wyniku. Ubiegły rok umocnił wyraźną od kilku lat zmianę trendu przejawiającego się w zmniejszeniu roli spółek przemysłowych i wzroście znaczenia podmiotów z sektora nowoczesnych technologii, gier czy medycyny. Inwestorzy finansowi przekonali się też, że giełda jest realną i atrakcyjną alternatywą wyjścia z inwestycji wobec próby pozyskania inwestora branżowego. To może stworzyć szansę na zbliżenie się do ubiegłorocznych rekordów w perspektywie kolejnych kilku lat – mówi Robert Klimacki, Partner w Dziale Audytu EY.
fot. Dealogic, EY
Największe debiuty giełdowe na świecie (wartość w mln USD)
Allegro był drugim co do wielkości debiutem giełdowym w Europie w 2020 r. i dziesiątym debiutem giełdowym na świecie pod względem wartości.
Liczymy, że pozytywny sentyment inwestorów i wzmożone zainteresowanie warszawskim parkietem będą kontynuowane w kolejnych latach, umożliwiając trwałe wejście GPW na mapę liczących się ośrodków giełdowych w Europie – mówi Bartłomiej Smolarek.
fot. Global IPO Trends
Największe giełdy w Europie pod kątem IPOs (mln EUR)
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie znalazła się na piątym miejscu w Europie.
fot. Global IPO Trends
Liczba i wartość IPO na świecie (mld USD)
Z danych EY wynika, że w ubiegłym roku na światowych rynkach zadebiutowały 1363 podmioty, a wartość ofert publicznych wyniosła 268 mld USD.
Liczne grono podmiotów przygotowujących się do debiutów giełdowych na światowych giełdach pozwala patrzeć optymistycznie na aktywność na globalnym rynku pierwotnym w pierwszej połowie 2021 r. Wspomagać ten trend będzie wysoka płynność i optymizm towarzyszący coraz większej dostępności szczepionki na koronawirusa. Uzgodnione warunki Brexitu również będą wspierały aktywność na rynku pierwotnym, dzięki zwiększonej przejrzystości zasad współpracy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią – mówi Paul Go, EY Global IPO Leader.
fot. Global IPO Trends
Liczba IPO
Zarówno pod względem liczby debiutów, jak również ich wartości, kolejny rok z rzędu na szczycie zestawienia znalazły się spółki technologiczne.
fot. Global IPO Trends
Wartość IPO
Wartość ofert publicznych spółek technologicznych wyniosła 89,08 mld USD.
oprac. : eGospodarka.pl
IPO w Europie 2021. Inpost z największą ofertą
IPO: 2021 r. przyniósł najlepsze wyniki od lat, Polska w czołówce
Rok 2021 na rynku IPO już jest rekordowy
Debiuty giełdowe: InPost gwiazdą europejskich IPO
Debiuty na GPW nie dopisały
Wartość IPO w I półroczu 2021 rekordowa
Debiuty giełdowe na świecie w I poł. 2015 r.
Trendy w międzynarodowych IPO
Spada wartość IPO
Od jakiegoś czasu przymierzam się do tego żeby zacząć grać na giełdzie. Mam trochę kasy i chętnie spróbuję tam swoich sił. Tylko ...
Zapraszam do dyskusji co polecają Państwo na początek zwykły rachunek giełdowy czy platformę finansową ?
Facility Management - usługa XXI wieku REKLAMA
Zbycie udziałów w spółce z o.o. - wynagrodzenie wspólnika a podatek VAT
Stagflacja niestraszna nieruchomościom
myPhone Tango LTE już dostępny
Logistyka e-commerce pod presją
Likwidacja spółki handlowej krok po kroku
5 wskazówek jak zachować prywatność w sieci