eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Faktoring: o 25% wzrosła wartość średniej faktury

Faktoring: o 25% wzrosła wartość średniej faktury

2021-03-17 12:44

Faktoring: o 25% wzrosła wartość średniej faktury

Mikrofirmy przekazują do finansowania coraz wyższe faktury © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W 2020 roku zmniejszyła się liczba faktur przekazywanych do finansowania przez mikrofirmy - wynika z badania NFG i Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Za to aż o 25% wzrosła wartość średniej faktury przekazywanej faktorowi.

Przeczytaj także: Mniej faktur w sektorze MŚP

Z badania „Płynność finansowa MŚP w pandemii” wynika, że ponad 1/3 firm wystawia miesięcznie mniej faktur niż przed pandemią. Choć liczba finansowanych faktur się zmniejszyła, to aż o 25% wzrosła wartość średniej faktury, jaką mikrofirmy przekazują do finansowania faktorowi: z 5 526 zł w styczniu 2020 r. do 6 908 zł w styczniu 2021 r.

Powody takiej zmiany mogą być dwa:
Pierwszy to podniesienie cen usług i towarów w mikrofirmach na skutek pandemii. Wiele firm już w drugim kwartale wprowadziło tzw. opłatę covidową, która miała rekompensować przedsiębiorcom dodatkowe koszty poniesione na ochronę zdrowia pracowników oraz klientów. Naturalną konsekwencją wzrostu cen, było więc przekazywanie do faktoringu droższych faktur. Drugi powód to świadome finansowanie wyłącznie wysokich wartościowo faktur, w celu pozyskania od faktora szybkiej gotówki na bieżące rachunki i zobowiązania wobec kontrahentów. Pamiętajmy bowiem, że żadne inne narzędzie finansowe tak szybko i skutecznie nie zabezpiecza płynności finansowej firm i nie chroni ich wypłacalności, jak właśnie faktoring – tłumaczy Dariusz Szkaradek, prezes Zarządu firmy faktoringowej NFG.

fot. mat. prasowe

Średnia wartość faktury przekazywanej do finansowania

O 25% wzrosła wartość średniej faktury.


Gdzie trafiają pieniądze od faktora


Z danych NFG wynika, że co trzecia mikrofirma w pandemii przeznacza środki z finansowanych faktur na bieżące rachunki (czynsz, telefon, prąd, gaz, woda etc.), a co siódma na zobowiązania wobec kontrahentów. Znacznie rzadziej, bo zaledwie co 11. mikrofirma, pozyskane od faktora pieniądze przeznacza na inwestycje.

fot. mat. prasowe

Na co mikrofirmy przeznaczają pieniądze z faktoringu?

Co trzecia mikrofirma w pandemii przeznacza środki z finansowanych faktur na bieżące rachunki.


Mikrofirmy nie chcą czekać na płatności


W NFG zaobserwowano również, że w ubiegłym roku skróceniu uległy odroczone terminy, na jakie wystawiane są faktury przekazywane potem do finansowania – średnio z 45 do ok. 40 dni. To ewidentnie wyróżnia mikroprzedsiębiorstwa na tle firm małych i średnich.
Jak pokazuje nasze niedawne badanie, ponad połowa przedsiębiorców w kryzysie wystawia faktury z dłuższymi niż zazwyczaj terminami płatności, bo proszą ich o to kontrahenci. Tak się dzieje najczęściej w firmach średnich i małych (odpowiednio 69,3 proc. i 61,8 proc.). Rzadziej natomiast w mikrofirmach (41,3 proc.). Te ostatnie nie są skore do wydłużania terminów płatności swoim kontrahentom i widać to również w naszych statystykach. Termin płatności na fakturach przekazywanych do faktoringu skrócił się średnio z 45 do 40 dni. Nie ma wątpliwości, że w pandemii mikrofirmy nie chcą czekać na płatności – wyjaśnia Dariusz Szkaradek.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: