eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Trend boczny na WGPW ma się dobrze

Trend boczny na WGPW ma się dobrze

2006-08-24 10:35

Przeczytaj także: Wzrost indeksów nie ma znaczenia


Bardzo słabe były dane z rynku nieruchomości. Okazało się, że w lipcu sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA spadła o 4,1 proc. (oczekiwano spadku o 1 procent). Ilość sprzedanych domów spadła do poziomu dwuletniego minimum, ilość dostępnych do sprzedaży domów wzrosła do poziomu 13 – letniego maksimum, a ceny w większości regionów lekko spadły. Kryzys na tym rynku pięknie, aczkolwiek powoli się rozwija. Jaka powinna być reakcja rynków na ten raport? Ceny akcji powinny nie reagować (według zasady, że im gorzej tym lepiej), dolar powinien osłabnąć, a rentowność obligacji powinna spadać. Okazało się jednak, że ceny akcji spadały, dolar się wzmocnił, a rentowność praktycznie się nie zmieniła (a nawet lekko rosła). Gdzie tu logika?

Zacznijmy od dolara. Tracił on już przed publikacją raportu, po niej kurs EUR/USD szybko ruszył na północ, po czym równie szybko zawrócił. Powód był oczywisty - technika (zbyt blisko jest czteromiesięczny opór) i obawa o stan gospodarki strefy euro (może się okazać, że publikowany w czwartek indeks Ifo potwierdzi to, co już pokazał indeks ZEW). W tej sytuacji najrozsądniejsze było neutralne zamknięcie dnia i tak też się stało. Rynek obligacji nie reagował, bo dane potwierdziły to, co już wiadomo - Fed najprawdopodobniej we wrześniu stóp nie podniesie, a to już rynek obligacji zdyskontował.

Indeksy giełdowe spadały. Twierdzono, że częściowo winna jest sytuacja geopolityczna, bo rzecznik Departamentu Stanu stwierdził, że odpowiedź Iranu na propozycje „szóstki” nie spełnia żądań zawartych w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Tyle, że gdyby rynki naprawdę wzięły sobie to oświadczenie do serca to powinniśmy zobaczyć jakąś większą zmianę na rynku walutowym, a ceny ropy powinny wzrosnąć. Tymczasem ceny ropy mocno spadły pod pretekstem lepszych od oczekiwań zapasów paliw w USA. Widać wyraźnie, że rynek już tak bardzo nie boi się reakcji RB ONZ w sprawie Iranu, bo uchwalenie sankcji będzie bardzo trudne skoro prawo weta mają Rosja i Chiny.

Wydaje się, że jedynym logicznym wyjaśnieniem zachowania rynku surowców (miedź i złoto też trochę staniały) jest przejęcie się rynków danymi z rynku nieruchomości. Pogorszenie sytuacji na tym rynku musi wpłynąć bardzo negatywnie na gospodarkę (spadną wydatki konsumentów, bo zmniejszy się efekt bogactwa, a zwiększa obciążenia kredytowe), a to zmniejszy popyt na surowce i pogorszy wyniki spółek. Nic dziwnego, że indeksy spadły, a było to tym łatwiejsze, że ostatnio, jeśli rosły to na małym wolumenie. Sytuacja na rynku się nie zmieniła, ale być może reakcja na raport z rynku nieruchomości jest pierwszym sygnałem powrotu inwestorów do normalnej logiki, gdzie informacja sygnalizująca osłabienie gospodarki skutkuje sprzedażą akcji. Poczekajmy jednak jeszcze z takim wnioskiem na następny raport.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: