eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Branża turystyczna z coraz większymi długami. Winny zimowy lockdown

Branża turystyczna z coraz większymi długami. Winny zimowy lockdown

2021-01-18 11:00

Branża turystyczna z coraz większymi długami. Winny zimowy lockdown

Zimowy lockdown powiększa długi branży turystycznej © pixabay.com

Zimowy lockdown jeszcze bardziej powiększył długi branży turystycznej. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że na koniec roku 2020 zadłużenie biur turystycznych sięgnęło 20,4 mln złotych. Dwa pierwsze tygodnie stycznia powiększyły ich dług o 0,6 mln.

Przeczytaj także: Branża fryzjerska i kosmetyczna wciąż czuje skutki lockdownu

Z powodu kolejnego lockdownu Polacy nie wyjechali na ferie zimowe. Z „Barometru oszczędności” Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. wynika, że co trzeci badany zrezygnował z wydatków na wyjazd zimowy. Polacy nie mogli także wykorzystać bonów turystycznych, które miały być ratunkiem dla branży. 3 mln bonów czeka na pobranie.

Kwota zadłużenia biur turystycznych i agentów wzrosła od marca do końca roku o 30% osiągając wartość 20,4 mln złotych. Bardziej zadłużone były biura - ich zaległości wynoszą 11 mln zł.

W ciągu pierwszych 2 tygodni stycznia zaległości branży turystycznej powiększyły się o kolejne 0,6 mln zł.

Stracony sezon, trudny rok


Średnie zadłużenie biur i agentów turystycznych to prawie 39 tys. zł. W ciągu całego 2020 roku urosło ono o ponad jedną piątą. O 16% zwiększyła się także liczba zobowiązań. Biura i agenci najczęściej pieniądze winni są bankom (7,2 mln zł), a w drugiej kolejności funduszom sekurytyzacyjnym (6,2 mln zł). 1,7 mln zł mają także do odzyskania od nich firmy faktoringowe.

fot. pixabay.com

Zimowy lockdown powiększa długi branży turystycznej

Od początku marca do końca roku długi biur i agentów turystycznych wzrosły o 30%, osiągając poziom 20,4 mln zł. W ciągu pierwszych 2 tygodniach stycznia powiększyły się o kolejne 0,6 mln zł.


Największymi kwotami do spłacenia obciążone są biura oraz agenci turystyczni z Małopolski. Ich zadłużenie sięga blisko 5,5 mln zł.
Zimowe ferie i sezon narciarski przez lockdown nie poprawiły ich sytuacji. Dla wielu firm z tego regionu to najważniejszy czas w roku. Trudno będzie to odrobić latem. Według Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata większość touroperatorów w kraju nie oczekuje także powrotu ruchu turystycznego przed sezonem wakacyjnym – zauważa Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Drugą pozycję wśród zadłużonych województw zajmuje Mazowsze (3,5 mln zł). Z trzecim co do wysokości długiem mierzą się firmy z Śląskiego (2,2 mln zł), ale tuż za nim jest Pomorze (2,1 mln zł). Większość podmiotów mających do spłacenia należności to jednoosobowe działalności gospodarcze.

1/3 Polaków nie zdecydowała się na wyjazd


Sytuację w której znalazła się branża turystyczna obrazują także wyniki badania „Barometr oszczędności” Krajowego Rejestru Długów. Polacy zapytani o to, z jakich planowanych wcześniej wydatków zrezygnowali lub jakie chwilowo wstrzymali celem zaoszczędzenia pieniędzy w czasie pandemii, najczęściej wskazywali właśnie na wyjazdy turystyczne. Odłożyła lub zarzuciła je więcej niż co trzecia osoba (35%).

Co więcej, ruchu w branży turystycznej na razie znacząco nie poprawił bon turystyczny. Z możliwych do wykorzystania bonów, aktywowanych zostało 1,1 mln, a ok. 275 tys. zrealizowano. Do pobrania zostało wciąż ok. 3 mln bonów.
Brak perspektyw na wyjazd powstrzymuje Polaków od wykorzystywania bonów turystycznych przekazanych przez rząd. Jednak mają one swoją datę ważności, więc można prognozować, że po poluzowaniu obostrzeń Polacy wrócą do urlopowania, chociażby po to by nie zmarnować tego wakacyjnego dodatku – dodaje Adam Łącki z Krajowego Rejestru Długów.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: