eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Branża fryzjerska i kosmetyczna wciąż czuje skutki lockdownu

Branża fryzjerska i kosmetyczna wciąż czuje skutki lockdownu

2020-12-21 11:30

Branża fryzjerska i kosmetyczna wciąż czuje skutki lockdownu

Branża fryzjerska i kosmetyczna wciąż czuje skutki lockdownu © Kzenon - Fotolia.com

Czy odmrożone po wiosennym lockdownie branża fryzjerska i kosmetyczna odbudowały się? Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że ożywienie było raczej krótkotrwałe. Długi firm z tych branż wzrosły od lutego do listopada o prawie 11 mln zł i wynoszą obecnie 49 mln.

Przeczytaj także: BIG InfoMonitor: fryzjerzy i kosmetyczki wracają do pracy z długiem na 86 mld zł

30 proc. wzrost zadłużenia firm z branż kosmetycznej i fryzjerskiej pokazuje, że ich sytuacja wcale się nie polepszyła. Mimo chwilowego ożywienia po lockdownie, branża beauty wciąż przeżywa ciężkie chwile. Budżetów fryzjerów i kosmetyczek nie podreperuje też okres świąteczno-sylwestrowy, który spędzimy głównie w domu.
Rosnące zadłużenie salonów fryzjerskich i kosmetycznych obserwujemy już od kilku lat. Niemniej jednak w 2020 roku nastąpił znaczny skok tego zadłużenia, przekraczający 30 procent. To niemal dwukrotnie więcej niż w 2019 roku. Wtedy wynosił 15 proc. rok do roku – komentuje Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Pandemia koronawirusa dotknęła najbardziej małe firmy.
Wśród notowanych w naszym rejestrze firm z sektora beauty, aż 96 proc. to jednoosobowe działalności gospodarcze. To bardzo wysoki odsetek w porównaniu do innych branż. Jednakże, w tym biznesie mała skala i lokalność pomagają budować relacje i zyskiwać lojalnych klientów. A ci w trudnych czasach są na wagę złota i mogą pomóc skutecznie odbudować sytuację finansową – dodaje Adam Łącki.

Kosztowny lockdown


Długi firm oferujących usługi fryzjerskie i kosmetyczne wzrosły najbardziej na początku pandemii. Od lutego do marca kwota ich zadłużenia wzrosła aż o 10 proc. W kolejnych miesiącach tempo wzrostu długów wyhamowało, notując falowe skoki, jednak nadal w żadnym z nich branży nie udało się zredukować zadłużenia. Okres lockdownu pozostawił więc trwały ślad na finansach sektora beauty.

fot. Kzenon - Fotolia.com

Branża fryzjerska i kosmetyczna wciąż czuje skutki lockdownu

Od lutego do listopada zadłużenie firm z branży beauty wzrosło o 30 proc.


Średnie zadłużenie salonów w listopadzie wynosiło 18,5 tys. zł. W lutym ta kwota była o prawie 5 tys. zł niższa. Co ciekawe, w ciągu 2020 r. średnie zadłużenie systematycznie rosło, podczas gdy liczba dłużników czy zobowiązań wahała się na przestrzeni miesięcy, osiągając najwyższy poziom na przełomie wiosny i lata.

Najwyższą kwotę do oddania mają salony z Mazowsza - muszą spłacić ponad 13 mln zł. Na kolejnych miejscach plasuje się Śląsk (7,7 mln zł) i Pomorze (4,2 mln zł).

Blisko połowę kwoty zadłużenia salony mają do uregulowania w bankach. Prawie 15 z 49 mln zł są zobowiązane oddać firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym, a 3,2 mln zł telekomom. Jak podaje KRD, branża ma też dwóch niechlubnych rekordzistów, których dług przekracza milion złotych. Ponad 1,76 mln zł do oddania ma firma fryzjerska z Warszawy, a rekordzista z Olsztyna zalega bankom na kwotę 1,12 mln zł.

Mimo własnych problemów z wypłacalnością salony kosmetyczne i fryzjerskie nie radzą sobie też z odzyskiwaniem należności od swoich kontrahentów.
Branża beauty ma do odzyskania 1,49 mln zł od swoich dłużników. To jednak kwota ponad 30 razy niższa niż ich własne długi. Tak więc to nie zatory płatnicze i problemy z otrzymywaniem płatności od dłużników są głównym powodem jej zadłużenia - dodaje prezes KRD.

Wyczekiwana końcówka roku


Sezon świąteczno-sylwestrowy to zwykle czas oblężenia salonów fryzjerskich i kosmetycznych. W tym roku sytuację zmienia jednak zakaz spotkań i imprez, który doskwierał branży także w poprzednich miesiącach.
Tegoroczny Sylwester może nie być tak huczny jak w poprzednich latach, ale nadal większość z nas w okresie świąteczno-noworocznym chce wyglądać odświętnie i uroczyście, nawet jeśli ten czas spędzi tylko w gronie najbliższych. Jesteśmy narodem, który lubi dbać o wygląd nie tylko od święta. Jak pokazało nasze kwietniowe badanie „Na co czekamy po pandemii”, najwięcej, bo 58,4 proc. badanych wskazywało, że brakuje im właśnie dostępu do usług kosmetycznych i fryzjerskich. Dziś salony kosmetyczne i fryzjerskie działają bez ograniczeń, więc jest szansa, że ich właściciele choć po części zdołają odrobić wiosenne straty – komentuje Adam Łącki.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: