eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Czy słaby dolar nie pokrzyżuje polityki FED?

Czy słaby dolar nie pokrzyżuje polityki FED?

2006-08-17 10:33

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Złotemu sprzyjają na razie wydarzenia na rynkach zagranicznych, dane makro z USA oraz oczekiwania na dobre dane na temat produkcji przemysłowej. Spadek rentowności obligacji na rynkach bazowych i dobra sytuacja na giełdach zagranicznych pod danych o inflacji sprzyjają rynkom wschodzącym, w tym złotemu. Technicznie EURPLN nie wygenerował jeszcze sygnału na kupno, gdyż linia spadkowego trendu nadal ogranicza ewentualne wzrosty. Sądzimy, że w na razie EURPLN powinien próbować zejść niżej w okolice 3.85, jeśli nie nastąpi odwrócenie sytuacji na rynkach długu lub dolara. Wydaje się, że zasięg ostatniego ruch spadkowego przed korektą na EURPLN może być ograniczony przez okolice 3.83.

USD/PLN

Osłabiający się dolar po danych o inflacji PPI i CPI, spadek rentowności i dobry sentyment do rynków wschodzących bardzo pomagają złotemu. Dzisiejsze dane z USA mają drugorzędne znaczenie, oprócz indeksu Philadelphia FED, który może skupić uwagę inwestorów szukających potwierdzenia osłabienia gospodarczego. Sentyment do dolara raczej nie pozwoli USDPLN zbliżyć się do poziomów atrakcyjnych do sprzedaży i prawdopodobnie USDPLN spadnie dzisiaj poniżej 2.99, szczególnie, że nawet spadek cen ropy oraz tylko nieznacznie gorsza dla dolara sytuacja na rynku złota nie pomagają amerykańskiej walucie.

EUR/USD

We wtorek nieoczekiwany spadek inflacji bazowej PPI sprowokował wielu inwestorów do zamykania budowanych od kilku dni długich pozycji w dolarze. Ich decyzja został potwierdzona przez wczorajszy wskaźnik inflacji bazowej. Wczoraj rano pisaliśmy, że odczyt inflacji bazowej CPI na poziomie 0,2 proc. (większość ekonomistów spodziewała się wzrostu cen o 0,3 proc.) całkowicie zmieni sentymentu do amerykańskiej waluty. Tak właśnie się stało. Wyraźne wyhamowanie inflacji konsumentów bez uwzględnienia cen energii i żywności rynek odebrał jako zmniejszenie do zera szans na podwyżkę docelowej stopy funduszy federalnych na następnym posiedzeniu FOMC.

Dodatkowo dane na temat koniunktury w budownictwie świadczą o załamaniu na tym rynku i możliwym ograniczeniu siły nabywczej konsumentów w przyszłości. Rozpoczęte budowy domów wyniosły w lipcu 1,795 mln. wobec 1,85 mln. miesiąc wcześniej (spadek o prawie 3 proc. m/m). Liczba pozwoleń na budowy domów (będąca najlepszym prognostykiem przyszłej koniunktury) spadła w tym samy czasie o ponad 6 proc. do najniższego poziomu od prawie 10 lat. Po tych informacjach wzrost eurodolara powyżej ważnego oporu 1,2810 był tylko formalnością. Barierą dla dalszej deprecjacji dolara jest obecnie dwukrotnie testowany na początku sierpnia poziom 1,2910.

GBP/PLN

Tutaj sytuacja pozostaje praktycznie bez zmian. Notatki z ostatniego posiedzenia BoE zasadniczo nie wywołały istotnych zmian w notowaniach funta. Wypowiedź jednego z przedstawicieli BoE, że znacznie ważniejsza jest inflacja w perspektywie dwóch lat ma charakter bardzo jastrzębi, biorąc pod uwagę ostatnią decyzję i niższą od oczekiwań inflację PPI. Sądzimy, że funt będzie teraz podążał głównie za EURUSD i powinien zachowywać się lepiej niż EUR, jeżeli następować będzie dalszy spadek rentowności. Siła złotego i ewentualny spadek GBPUSD po danych o sprzedaży detalicznej może spowodować test 5.68 i tym razem może dojść do przełamania, więc stop-loss powinien być blisko dla długich pozycji.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, waluta, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: