eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BGK zwiększa pomoc dla rolników. Zmiany w Funduszu Gwarancji Rolnych

BGK zwiększa pomoc dla rolników. Zmiany w Funduszu Gwarancji Rolnych

2020-08-12 12:52

BGK zwiększa pomoc dla rolników. Zmiany w Funduszu Gwarancji Rolnych

Rolnicy będą mogli ubiegać się o kredyt obrotowy na prostszych zasadach ©  Dusan Kostic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

BGK poinformował o rozszerzeniu pomocy dla rolników i przetwórców rolno-spożywczych. Zmiany dotyczą wsparcia, które udzielane jest w ramach Funduszu Gwarancji Rolnych (FGR). Jest to jeden z elementów pakietu pomocowego, którego zadaniem jest ograniczanie negatywnych skutków COVID-19.
Fundusz Gwarancji Rolnych jest narzędziem wsparcia mikro-, małych i średnich firm z branży rolnej. Jego głównym założenie, jest ułatwienie dostępu do finansowania. Wprowadzone w nim zmiany umożliwiają rolnikom uzyskanie gwarancji na kredyty obrotowe oraz dopłat do oprocentowania. Może stanowić to istotne wsparcie dla utrzymania płynności finansowej.

Z informacji publikowanych przez BGK wynika, że nowe warunki wsparcia dla rolników umożliwią:
  • objęcie gwarancją kredytu obrotowego nieodnawialnego, który nie jest powiązany z inwestycją wspieraną z EFRROW (Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich) na okres 51 miesięcy,
  • zabezpieczenie gwarancją spłaty kredytu obrotowego odnawialnego (w tym kredytu w rachunku bieżącym) na okres 39 miesięcy, podczas jego odnowienia, podwyższenia limitu lub zawierania nowej umowy kredytowej,
  • otrzymanie dopłaty do oprocentowania kredytu obrotowego na okres do 12 miesięcy w wysokości 2 pkt. proc. w skali roku, który zostanie objęty tą gwarancją do 31.12.2020 r.

Co istotne, rolnicy będą mogli ubiegać się o kredyt obrotowy na prostszych zasadach – bez konieczności składania w banku kredytującym dokumentów finansowych czy planu projektu.

fot. mat. prasowe

Podstawowe warunki gwarancji i dopłaty

Zmiany w programie FGR umożliwią m.in. uzyskanie gwarancji na kredyty obrotowe


Bez zmian pozostają inne warunki udzielania gwarancji z FGR, m.in. dotyczące zabezpieczenia do 80% kwoty niespłaconego kapitału kredytu oraz dotyczące maksymalnej kwoty gwarancji, która wynosi 5 mln zł dla rolników lub 10 mln zł dla przetwórców.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: