eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 5 sposobów na płynność finansową

5 sposobów na płynność finansową

2019-03-22 10:54

5 sposobów na płynność finansową

Jak zadbać o płynność finansową? © Rostislav Sedlacek - Fotolia.com

Jedną z największych bolączek współczesnych, polskich przedsiębiorców są nierzetelni kontrahenci. O tym problemie wspominało w minionym roku przeszło 70 proc. respondentów przebadanych przez Bibby Financial Services. W przypadku małych firm wystarczy czasami jedna spóźniona faktura, aby płynność finansowa doznała prawdziwego wstrząsu. Dlatego też na takie sytuacje warto być przygotowanym. I nie jest to wcale dowód na skrajny pesymizm, ale na odpowiedzialność w biznesie.

Przeczytaj także: Przygotuj się na najgorsze, czyli jak chronić płynność finansową

Płynność finansowa to - jak mówi definicja - zdolność firmy do regulowania bieżących zobowiązań, tak wobec partnerów w biznesie, jak i pracowników czy urzędów. Firma, która nie radzi sobie z jej utrzymaniem, może spodziewać się przykrych konsekwencji jak chociażby konieczność zapłacenia ustawowych odsetek, zgłoszenie do Krajowego Rejestru Długów czy utrata zdolności kredytowej. Wystąpieniu kłopotów można jednak przeciwdziałać. Oto 5 sposobów minimalizujących ryzyko utraty płynności finansowej.

1. Dyscyplina i restrykcyjne podejście w kontaktach z kontrahentami


Regularny spływ należności od kontrahentów to jeden z filarów płynności finansowej. Dlatego po pierwsze należy negocjować z klientami najkrótsze możliwe terminy płatności. Niezależnie od terminu wpisanego na fakturze, każdy z przedsiębiorców powinien systematycznie monitorować płatności od klientów. Tym, którzy się spóźniają, należy wysyłać przypomnienia mailowe lub smsowe, a w trudniejszych przypadkach odbywać rozmowy telefoniczne. Taką samą praktykę należy stosować zarówno dla nowych klientów, jak i dla tych, z którymi łączą firmę już wieloletnie kontakty handlowe.

2. Planowanie wpływów i wydatków w firmie


Planowanie to drugi z filarów płynności finansowej. Wiąże się z przewidywaniem w krótkim okresie wpływów i kosztów, identyfikowaniem zagrożeń i reagowaniem zanim w firmie zacznie brakować gotówki. Lepiej jest mieć mniejszy zysk niż brak zdolności do regulowania swoich zobowiązań i utracić płynność finansową.

fot. Rostislav Sedlacek - Fotolia.com

Jak zadbać o płynność finansową?

Regularny spływ należności od kontrahentów to jeden z filarów płynności finansowej. Dlatego po pierwsze należy negocjować z klientami najkrótsze możliwe terminy płatności.


3. Faktoring


Faktoring jest to kompleksowa usługa, pozwalająca na uzyskanie należności w terminie krótszym niż przewidziano w warunkach uzgodnionych z kontrahentem. Przydaje się wszystkim tym firmom, które współpracują z silniejszymi negocjacyjnie klientami i zmuszone są zgadzać się na 90 czy nawet 120 dniowe terminy płatności.
– Pieniądze zamrożone w fakturach to dla firmy hamulec rozwoju, bo nie da się nimi zapłacić za surowce, uregulować raty leasingowej czy podatku VAT – wyjaśnia Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services. – Faktoring uwalnia te środki i działa jak motor napędowy dla firmy. Współpraca z firmą faktoringową przynosi także dodatkowe korzyści: przedsiębiorca nie musi sam zajmować się administrowaniem i monitorowaniem spłat, zrobią to za niego eksperci, nasi pracownicy.

Jeśli firma ma długotrwałe problemy z płynnością finansową, może to oznaczać utratę zdolności do generowania zysku. Konieczne wówczas może okazać się przeprowadzenie restrukturyzacji operacyjnej, polegającej na podniesieniu produktywności aktywów.

– W takiej sytuacji rozwiązaniem jest faktoring restrukturyzacyjny, łączący elementy finansowania i działań restrukturyzacyjnych, a także ścisłą kontrolę spłat należności od kontrahentów – dodaje Jerzy Dąbrowski. – Firma faktoringowa może przygotować ratalny plan spłat zaległości wobec urzędów państwowych. Spłaty zaległych podatków i świadczeń regulowane są bezpośrednio z zaliczek z wystawionych faktur. Pomniejszona kwota przekazywana jest na konto firmy, działalność może być rozwijana bez czającego się widma zajęć komorniczych. Analizujemy również sytuację odbiorców restrukturyzowanego klienta. Gdy nie ma szans na szybkie pozyskanie płatności, dostępna jest jeszcze opcja wykupu czy sfinansowania należności.

4. Windykacja przez profesjonalną firmę lub we współpracy z faktorem


Zdarzają się sytuacje, gdy podejmowany na bieżąco monitoring płatności od klientów nie przynosi efektów. Przeterminowana należność staje się długiem. Cierpliwość przedsiębiorcy się wyczerpuje i opóźnioną fakturę kieruje do windykacji. Jeśli w strukturach firmy nie ma działu windykacyjnego, warto rozważyć współpracę z wyspecjalizowaną firmą lub skorzystać z dodatkowych usług w ramach umowy faktoringowej.

Najpierw firma faktoringowa podejmuje negocjacje z opóźniającym się płatnikiem. Jeśli działania te nie dają efektu w określonym terminie, wówczas przystępuje się do windykacji sądowej, która ma doprowadzić do egzekucji długu. W grę wchodzą również działania komornicze.

5. Finansowanie zewnętrzne


Na rynku wiele jest przedsiębiorców, którzy rozwijają swoje firmy powoli, z obawą podchodząc do większych inwestycji. Tymczasem w sytuacji niewystarczających środków własnych warto rozważyć skorzystanie z finansowania zewnętrznego. Kredyt obrotowy pomoże np. w zakupie dodatkowych surowców i w zwiększeniu produkcji. Wykorzystany w odpowiednim momencie, skokowo poprawi przychody firmy i wzniesie ją na wyższy poziom. Trzeba jednak pamiętać, że każdy kredyt trzeba będzie kiedyś spłacić. Jest to zatem rozwiązanie tylko dla przedsiębiorców, którzy potrafią dobrze planować.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Faktoring to świetne rozwiązanie

    DanielTroost / 2019-03-24 15:21:38

    ze wszystkich opcji najbardziej polecałbym faktoring. Oczywiście są różne jego opcje, jednak generalnie dzięki niemu nie muszę czekać miesiącami za zapłatę za usługi odpowiedz ] [ cytuj ]

  • IndyG / 2019-04-08 10:54:19

    Bardzo cenię Bibby za działalność faktoringową, ale najbardziej za edukację i rzetelne badania rynkowe odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: