eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Finansowanie działalności gospodarczej coraz łatwiejsze

Finansowanie działalności gospodarczej coraz łatwiejsze

2013-08-15 00:22

Finansowanie działalności gospodarczej coraz łatwiejsze

Oferta kredytowa dla firm staje się coraz bardziej urozmaicona © alphaspirit - Fotolia.com

Przedsiębiorcy poszukujący dodatkowego finansowania swojej działalności mogą spać spokojnie. Oferta kredytowa dla firm staje się coraz bardziej urozmaicona a dzięki rządowej gwarancji de minimis i dopłatom unijnym uzyskanie kredytu na działalność jest znacznie łatwiejsze. Ze wsparcia w ramach rządowych i unijnych programów skorzystało już 12 800 przedsiębiorców. Na jaką pomoc mogą liczyć?

Przeczytaj także: Gwarancja de minimis czy poręczenie?

Czym jest gwarancja de minimis?

Oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancja de minimis to rządowa odpowiedź na spowolnienie gospodarcze i wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki niej banki złagodziły politykę kredytową wobec firm, w związku z czym te mają szansę otrzymać większą kwotę dofinansowania na dłuższy okres spłaty. Wysokość pożyczki zależy od województwa, w którym działa dana firma. Dla przykładu przedsiębiorcy działający w województwie zachodniopomorskim mogą otrzymać do 250 tys. PLN, a właściciele firm z województwa dolnośląskiego nawet do 500 tys. PLN. Większa dostępność kredytów wynika z faktu, że banki otrzymują od BGK gwarancję spłaty kredytu na wypadek gdyby kredytobiorca nie spłacił go w terminie. O pożyczkę mogą się starać się prawie wszyscy, zarówno firmy prowadzące już działalność jak i te, które ją dopiero rozpoczynają i nie posiadają dodatkowych zabezpieczeń. Okres spłaty wynosi pięć lat. Oprocentowanie jest stałe, na poziomie 3,9% w skali roku. Dodatkowym atutem jest z pewnością fakt, że bank nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za udzielenie kredytu.

Jedną z propozycji w ramach gwarancji de minimis i dotacji unijnych jest inicjatywa JEREMIE skierowana głównie do firm znajdujących się w początkowej fazie rozwoju. Pomoc, jaką firma może otrzymać w okresie trzech lat, nie może przekroczyć 200 tys. EUR, a w przypadku przedsiębiorstw prowadzących działalność z zakresu transportu drogowego 100 tys. EUR. O poręczenie de minimis można się starać w bankach będących na liście instytucji współpracujących z BGK a także w firmach pożyczkowych oferujących kredyty dla sektora MSP.

Szeroki wybór możliwości

Obecnie w ofercie dla przedsiębiorców jest wiele zróżnicowanych rozwiązań. W zależności od celu na jaki kredyt ma zostać przeznaczony banki mogą zaproponować min. tzw. start-up, czyli kredyt na start, kredyt obrotowy, limit w koncie, kredyt inwestycyjny, kredyt deweloperski czy kredyt na cel operacyjny.

fot. alphaspirit - Fotolia.com

Oferta kredytowa dla firm staje się coraz bardziej urozmaicona

Obecnie w ofercie dla przedsiębiorców jest wiele zróżnicowanych rozwiązań. W zależności od celu na jaki kredyt ma zostać przeznaczony banki mogą zaproponować min. tzw. start-up, czyli kredyt na start, kredyt obrotowy, limit w koncie, kredyt inwestycyjny, kredyt deweloperski czy kredyt na cel operacyjny.


Dostępne możliwości zewnętrznego dofinansowania dla firm

Kredyt na start
Kredyt dla firm rozpoczynających działalność. Bez zabezpieczeń można otrzymać kwotę do 25 tys. Ważny jest brak zaległości w Biurze Informacji Kredytowej a także posiadanie biznesplanu przyszłej działalności.

Pożyczka dla firm
Najwygodniejsza forma finansowania działalności – na dowolny cel, z możliwością długiego okresu spłaty i bez zbędnych formalności.

Kredyt obrotowy
Kredyt przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności firmy. Można otrzymać do 300 tys. bez zabezpieczenia. W przypadku posiadania zabezpieczeń akceptowane są: cesje wierzytelności, weksle, poręczenia, nieruchomości, zapasy łatwo zbywalne, ruchomości.

Limit w koncie
Jest to najprostsza forma finansowania bieżącej działalności. Bez dodatkowego zabezpieczenia można otrzymać limit do 300 tys. Zaletą jest spłata odsetek tylko od wykorzystanej kwoty a także automatycznie przedłużany okres spłaty.

Kredyt inwestycyjny
Kredyt na zakup sprzętu, restrukturyzację firmy lub zakup nieruchomości. Przyznawany na okres do 15 lat. Ważny jest biznesplan, wkład własny i pozytywna historia kredytowa.

Kredyt deweloperski
Kredyt na cel inwestycyjny w postaci budowy nieruchomości. Kwota jaką można otrzymać wynosi do 2 mln PLN. Ważne jest zabezpieczenie w postaci działki.

Kredyt na cel operatorski
Kredyt na konkretny cel: zakup maszyn, komputerów, wyposażenia. W 90 % musi być udokumentowany fakturami.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: