2020-01-29 13:42
Kredyty mieszkaniowe będą rosnąć, konsumpcyjne niekoniecznie © Pio Si - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kredyty mieszkaniowe: liczba i wartość w górę
Jak wynika z najświeższych doniesień BIK, portfel zaciąganych przez Polaków prywatnych kredytów i pożyczek zdominowany jest przez kredyty mieszkaniowe, które odpowiadają za 69% wartości całego zadłużenia (460,1 mld zł). Na drugiej pozycji plasują się kredyty konsumpcyjne (23%, 157,1 mld zł). Udział kredytów ratalnych, kart kredytowych, limitów kredytowych i pożyczek jest nieznaczny i stanowi odpowiednio: 3%, 2%, 2% i 1%.- Może natomiast niepokoić to, że większość kredytów udzielanych jest nadal na zmienną stopę procentową oraz to, że kredyty wysokokwotowe charakteryzują się wyższym poziomem szkodowości - mówi Mariusz Cholewa, Prezes Zarządu BIK.
- Wśród takich kredytobiorców jest bardzo dużo przedsiębiorców, co może znaczyć, że kredyty wysokokwotowe są przez nich brane na finansowanie działalności gospodarczej. Spowolnienie gospodarcze najbardziej dotknie mikroprzedsiębiorców, co w konsekwencji może wpłynąć na spadek ich dochodów a finalnie na nieterminowe regulowanie zobowiązań z tytułu zaciągniętego kredytu mieszkaniowego. Dopóki mamy niskie stopy procentowe, dobrą sytuację gospodarczą, jakość kredytów mieszkaniowych jest bardzo dobra, ale istotne spowolnienie i wzrost stóp mógłby ją zmienić. Rata byłaby wtedy znacznie wyższa i mogłyby się pojawić problemy ze spłatą – dodaje.
- Na rozwój rynku kredytów mieszkaniowych w 2020 roku wpływ będą miały przede wszystkim rosnące ceny nieruchomości. Wzrostom sprzyja także ciągle wysoki popyt oraz możliwy dalszy wzrost liczby osób traktujących zakup mieszkań jako alternatywę inwestycyjną. Hamulcem mogą okazać się istotne braki zasobów gruntowych, które przełożą się na spadek liczby ofert deweloperów oraz zmiany w polityce kredytowej wynikające z prawdopodobnej zmiany cyklu kredytowego, które spowodują zmniejszenie dostępności i wzrost ceny kredytu – tłumaczy prezes Cholewa.
- Jest to szczególnie ważne dlatego, że kredyty wysokokwotowe są najbardziej szkodowe i ściśle powiązane z długim okresem kredytowania. Przy relacji kredytów konsumpcyjnych do polskiego PKB, która plasuje Polskę na trzecim najwyższym miejscu w Unii Europejskiej, wskaźnik ten, utrzymujący się już od kilku lat na poziomie 9%, nie będzie sprzyjał dalszym wzrostom w bieżącym roku - mówi Mariusz Cholewa, Prezes Zarządu BIK.
- Dla firm pożyczkowych rok 2019 był rokiem trudnym charakteryzującym się dużą niepewnością regulacyjną, co wstrzymało szereg decyzji inwestycyjnych i negatywnie wpłynęło na kwotę sprzedaży pożyczek. Dodatkowo poprawa sytuacji materialnej Polaków zmniejszyła popyt na pożyczki pozabankowe – podkreśla Mariusz Cholewa.
- Jakość spłaty tych zobowiązań w roku 2019 nie była najlepsza i może jeszcze się pogorszyć przy słabnącej koniunkturze - zauważa Mariusz Cholewa – szczególnie jeśli będzie się ona wiązała z kurczącym się rynkiem pracy i malejącymi realnymi dochodami (choćby ze względu na rosnącą inflację).
oprac. : eGospodarka.pl
BIK: kredyty wyhamowały w styczniu 2021
Pandemia przyspieszyła zmierzch kart kredytowych
W lutym 2022 na plusie tylko kredyty gotówkowe
Kredyty mieszkaniowe w styczniu 2022 z widoczną zmianą trendu
BIK: kredyty i pożyczki w 2021 roku. Prognozy na 2022 rok
Kredyty mieszkaniowe z lekką zadyszką w listopadzie 2021
BIK: kredyty mieszkaniowe z kolejnym rekordem w październiku 2021
Wysokokwotowe kredyty gotówkowe i ratalne - hossa trwa
BIK: wartość kredytów mieszkaniowych przekroczyła 8,1 mld zł
Witam, zakładałem konto bankowe w 2001 roku. Miałem tam konto ror. W 2007 byłem w banku konto zamknąć. Podpisałem dokumenty i przeniosłem ...
Witam, jakiś czas temu pisałam pismo o wykreślenie mnie z BIK-u. 5 kwietnia br dostałam informację z centrum restrukturyzacji i windykacji, że ...
Wypalenie zawodowe nie z powodu pandemii
Procedura 42, czyli furtka dla przekrętów na podatku VAT
Zatrudnienie pracownika z Ukrainy - co z wymaganiami BHP?
Prawo do dywidendy - kiedy i dla kogo?
Budownictwo mieszkaniowe I-IV 2022: o 18,3% mniej rozpoczętych budów
Co Orange przygotował na lato 2022?
Licencja wspólnotowa dla busów. Co należy wiedzieć?