eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Czyżby dolar stał się "bezpieczną" walutą?

Czyżby dolar stał się "bezpieczną" walutą?

2006-07-17 11:42

Czyżby dolar stał się "bezpieczną" walutą?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na Bliskim Wschodzie rozpoczęła się wojna, złoto, ropa obligacje drożeją a giełdy spadają. Niewykluczone, że nastąpi inwazja armii izraelskiej na terytorium Libanu, rośnie ryzyko oficjalnego zaangażowania się w konflikt Syrii i Iranu. Dolar jednak zyskuje.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Najwyraźniej dolar podobnie jak frank szwajcarski jest teraz tzw. "bezpieczną walutą" (safe haven currency). Pojawiła się też korelacja pomiędzy indeksem zmienności na rynku akcji (VIX) a indeksem dolara - dolar zachowuje się obecnie podobnie do połowy maja, gdy zyskiwał w stosunku do walut z rynków wschodzących a na giełdach i rynkach towarowych notowano spadki. Napływ kapitału do USA i towarzyszący temu spadek rentowności obligacji, świadczy o tym, że rynek wreszcie docenił relatywnie wysokie rentowności i bezpieczeństwo długu USA. Sądzimy, że ta sytuacja miała by miejsce nawet jeżeli na Bliskim Wschodzie nie rozpoczęła się wojna, gdyż rentowność powyżej 5% na 10-letnich obligacjach są bardzo atrakcyjne w porównaniu do tego co oferują równie bezpieczne i płynne obligacje innych krajów rozwiniętych.

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem jest środowe wystąpienie szefa FED i dane na temat inflacji CPI. Bernanke znać będzie te dane i z jego zeznań będzie można wywnioskować jaka jest ocena FED obecnego zagrożenia inflacją. Rynek oczekuje, że Bernanke łagodnie wyważy swoją wypowiedź, żeby nie zabrzmieć zbyt łagodnie i zbyt ostro, czyli, żeby nie spowodować dalszych spadków na giełdach i na rynkach obligacji i nie osłabić za bardzo dolara. Sądzimy, że przynajmniej do środy dolar powinien pozostawać relatywnie silny. Inwestorzy będą bacznie obserwować sytuację na bliskim wschodzie i wypowiedzi wszelkich przedstawicieli władz monetarnych.

Najważniejsze wiadomości


  • PL: Inflacja w czerwcu wyniosła - 0,3% m/m, oczekiwano spadku o 0.2%. r/r 0.8%, oczekiwano 1.0%.
  • US: Sprzedaż detaliczna w czerwcu spadła o 0.1%. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0.4%. Nie uwzględniając aut sprzedaż wzrosła o 0.3%. Oczekiwano 0.4%.
  • US:Indeks University of Michigan na temat sentymentu konsumentów wyniósł w czerwcu 83 pkt. oczekiwano wzrostu do 85.6 po 84.9 w maju.
  • US: Zapasy przedsiębiorstw wzorsły o 0.8%, czyli dużo powyżej prognozy (0.4%).
  • US: Indeks cen w imporcie wzrósł 0.1% m/m i wzrósł 7.2% r/r oczekiwano odpowiednio 0.2% i 7.2%. Nie uwzględniając ropy wzrósł o 0.4%.
  • Ambasador Korei Północnej w ONZ Pak Gil Yon powiedział, że komunistyczny reżim mimo krytycznego stanowiska ONZ ma zamiar dalej testować rakiety balistyczne.
  • Nieckarz z NBP: nie ma powodu do zmiany stóp procentowych przynajmniej do końca 2007.
  • Nieckarz z NBP: inflacja zbliży się do celu inflacyjnego dopiero pod koniec 2008 roku. Inflacja wyniesie maksymalnie 1.5% r/r w grudniu 2006.

Główne wydarzenia dnia



 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

W dół za KGHM

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: