eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zakup mieszkania, budowa i remont. Polacy wierzą w rynek nieruchomości

Zakup mieszkania, budowa i remont. Polacy wierzą w rynek nieruchomości

2019-10-28 11:27

Zakup mieszkania, budowa i remont. Polacy wierzą w rynek nieruchomości

Zakup mieszkania na kredyt czy za gotówkę? © Jaroslaw Grudzinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ilu Polaków planuje zakup mieszkania lub budowę domu? Czy to przedsięwzięcie zamierzają skredytować czy też skorzystać z odłożonej gotówki? Czy z chęcią zaciągają zobowiązania na poczet remontu nieruchomości? Odpowiedzi na te pytania przynosi ostatnia odsłona wspólnego opracowania Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH pt. "Sytuacja na rynku consumer finance" za III kwartał br.

Przeczytaj także: Remont mieszkania. W trakcie jest 1/3 Polaków

III kwartał bieżącego roku zaowocował spektakularnym wręcz wzrostem odsetka Polaków, którzy w następnych 12 miesiącach planują budowę lub zakup nieruchomości. Takie wydatki za prawdopodobne („możliwe” lub „zdecydowanie tak”) uważa obecnie około 20% gospodarstw domowych. Dla porównania w II kwartale takich wskazań było 7%, a rok wcześniej - zaledwie 5,6%. Istotnie ( z 2,8% do aż 14%) powiększyło się również grono umiarkowanych optymistów, a więc grupy respondentów, która wybrała „możliwe”. Zdecydowani na zakup mieszkania stanowili około 6% ogółu badanych (w poprzedniej edycji badania było ich 4%).
– Odpowiedzi respondentów badania ZPF i IRG SGH zdają się potwierdzać dane GUS w zakresie liczby wydawanych pozwoleń na budowę, które w lipcu pokazały wzrost o 24% r/r. Z danych tych widać też, że rozpoczęto większą liczbę inwestycji niż przed rokiem (wzrost o około 16% r/r), co może to oznaczać ożywienie w tym segmencie – komentuje dr Sławomir Dudek z IRG SGH.

Zakup mieszkania na kredyt czy za gotówkę?


Najnowsze badanie wskazuje również na spadek odsetka osób, które w zakupie mieszkania zamierzają przynajmniej częściowo posiłkować się pieniędzmi pożyczonymi od banku. W III kwartale br. około 71,8% badanych, rozważających zakup mieszkania lub domu, myślało przy tym o zaciągnięciu kredytu (wobec 81% poprzednio). Jest za to wyższy niż przed rokiem, kiedy to oscylował w granicach 63%.

fot. mat. prasowe

Plany odnośnie zakupu mieszkania.budowy domu

W III kwartale br. odnotowano pokaźny wzrost odsetka gospodarstw domowych planujących budowę lub zakup nieruchomości w następnych 12 miesiącach.


– Dane rynkowe za ostatni okres potwierdzają wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. Banki nie tylko udzielają ich więcej, ale też rośnie średnia wartość zaciągniętego kredytu mieszkaniowego oraz okres, na jaki zostaje zaciągnięty. Wynika to w głównej mierze ze wzrostu cen transakcyjnych na pierwotnym i wtórnym rynku mieszkaniowym w głównych aglomeracjach. Biorąc pod uwagę, że w tym roku zostanie oddanych około 200 tysięcy nowych mieszkań, to nowy rekord w kredytach hipotecznych nie będzie zaskoczeniem – prognozuje dr Mirosław A. Bieszki, Doradca Ekonomiczny ZPF. – Zachowania konsumentów, jak i wyniki badań prowadzonych przez ZPF i IRG SGH, potwierdzają tezę, że Polacy śpieszą się z nabywaniem nieruchomości.

Nie tylko budujemy, ale też remontujemy


W przypadku wydatków remontowych również zanotowano poprawę – i to trzeci kwartał z rzędu. Odsetek gospodarstw domowych, przewidujących poniesienie w najbliższych 12 miesiącach dużych wydatków remontowych lub podnoszących standard domu/mieszkania, zwiększył się o prawie 10 pp., po wzroście o około 17 pp. w poprzedniej edycji badania. Odsetek ten jest również wyższy niż przed rokiem (o około 14 pp.) oraz najwyższy w historii badania.

fot. mat. prasowe

Sposób finansowania inwestycji

Spadł odsetek gospodarstw domowych planujących przynajmniej częściowe sfinansowanie zakupu mieszkania kredytem.


– W II kwartale br. znacząco wzrosła liczba mieszkań oddawanych do użytku, stąd zapewne rosną też wydatki remontowe. Czynnikiem wspierającym te wydatki mogą być też wprowadzone preferencje na wydatki termomodernizacyjne w podatku PIT – wyjaśnia dr Sławomir Dudek z IRG SGH.

Od czterech kwartałów obserwujemy też trend wzrostowy w skłonności do skorzystania z kredytu do finansowania wydatków remontowych. W III kwartale 2019 r. około 42,5% respondentów deklarowało finansowanie remontu z własnych środków. W poprzedniej edycji badania było to około 62,1%, a przed rokiem – 68,5%.

fot. mat. prasowe

Prawdopodobieństwo wydatków na podwyższenie standardu/remont mieszkania

Odsetek Polaków przewidujących duże wydatki na remont lub podwyższenie standardu domu/mieszkania zwiększył się o prawie 10 pp.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: