eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › W 2018 r. Ukraińcy zostawili w Polsce 7,5 mld zł

W 2018 r. Ukraińcy zostawili w Polsce 7,5 mld zł

2019-04-02 10:26

W 2018 r. Ukraińcy zostawili w Polsce 7,5 mld zł

Wydatki cudzoziemców wzrosły © galinka_zhi - Fotolia.com

W minionym roku Ukraińcy wsparli nasz obrót detaliczny niebagatelną kwotą 7,48 mld zł (3% mniej niż rok wcześnie), z czego 2 mld zł to wydatki dokonane w ostatnich trzech miesiącach - wynika z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny. Więcej z portfeli wyjęli jedynie odwiedzający nas Niemcy (odpowiednio 16,7 mld zł i 3,4 mld zł w IV kwartale 2018 roku). Jak podkreślają eksperci Personnel Service, od 2012 r. kwoty wydawane przez Ukraińców na terenie naszego kraju uległy podwojeniu.

Przeczytaj także: Ukraińcy w Polsce. Jacy są?

Wydatki cudzoziemców wzrosły


Statystyki GUS dowodzą, że na przestrzeni całego minionego roku cudzoziemcy odwiedzający nasz kraj wydali łącznie 43,5 mld zł, a więc o 2 mld zł więcej niż w poprzednim roku. W samym IV kwartale było to 10 mld zł, co w ujęciu rocznym oznacza wzrost na poziomie 5,1%. Większe kwoty niż Ukraińcy zostawili jedynie Niemcy (3,4 mld zł). Na trzeciej pozycji pd względem wielkości wydatków uplasowali się Czesi (1 mld zł).

Co kupowano najczęściej? Okazuje się, że w ostatnich 3 miesiącach minionego roku cudzoziemcy spoza UE najwięcej wydali na towary nieżywnościowe (84,2% wszystkich wydatków). Żywność i napoje bezalkoholowe pochłonęły z kolei 12% wydatków. Spośród artykułów nieżywnościowych największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszyły się materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu (23,3%), sprzęt RTV i AGD (19,6%) oraz części i akcesoria do środków transportu (12,3%).

Jak wskazują najnowsze dane GUS, w zakupach cudzoziemców przyjeżdżających do nas z obszaru UE w IV kwartale 2018 r. także dominowały towary inne, niż spożywcze. Dotyczyło ich 56,2%, wydatków, podczas gdy sumy przeznaczone na jedzenie i napoje bezalkoholowe objęły 13,4%.

fot. galinka_zhi - Fotolia.com

Wydatki cudzoziemców wzrosły

W 2018 r. ukraińscy konsumenci wydali w Polsce 7,5 mld zł.


Polak na zakupach


Jeśli chodzi o wydatki Polaków za granicą, to największe kwoty zostawiamy w Niemczech – w IV kwartale 2018 r. wydaliśmy tam sporo ponad połowę wszystkich pieniędzy (62%). Na drugim miejscu znalazły się Czechy, na zakupy w których nasi rodacy przeznaczyli niemal jedną piątą całej kwoty zostawionej za granicami kraju. Podium domyka Słowacja, która zyskała 12% wszystkich wydatków polskich konsumentów za granicą. Co warto dodać, na Ukrainie zostawiliśmy jedynie 1,4% całej kwoty.
- Ukrainiec odwiedzający Polskę w IV kwartale 2018 r. wydał przeciętnie 782 zł podczas jednej wizyty, a Polak na Ukrainie jedynie 196 zł. Także dane z naszych wydatków w innych krajach wskazują, że Polacy za granicą są mniej rozrzutni, niż przyjeżdżający do nas cudzoziemcy. Widać również, że wydatki naszych wschodnich sąsiadów nieco spadły w porównaniu do poprzedniego roku, ale cały czas utrzymują się na wysokim poziomie, osiągniętym przez ostatnie lata nasilonej migracji zarobkowej. Ukraińcy pracujący w Polsce cały czas wydają naprawdę minimalne kwoty na swoje utrzymanie, zabierając większość ze sobą do ojczyzny. Co ciekawe, rzadziej trzymają pieniądze w gotówce i przewożą przez granicę, coraz chętniej przesyłają je korzystając z usług polskich banków i przekazów pieniężnych – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service, ekspert rynku pracy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: