eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ile kosztuje przewóz nart samolotem?

Ile kosztuje przewóz nart samolotem?

2019-02-20 11:56

Ile kosztuje przewóz nart samolotem?

Ile kosztuje przewóz nart samolotem? © coco - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Sezon narciarski trwa w najlepsze. Tych, którzy na narty udają się samolotem, z pewnością ucieszy fakt, że większość linii lotniczych pozwala na transport sprzętu narciarskiego w ramach bagażu podręcznego lub rejestrowanego. Złą wiadomością jest to, że ponadstandardowe wymiary i waga sprzętu mogą owocować koniecznością uiszczenia opłaty za nadbagaż. Ta z reguły waha się między 25 a 80 euro w jedną stronę.

Przeczytaj także: Prawa konsumenta a wyjazd na narty

Bagaż podręczny pozwala nam na spakowanie jedynie drobnych elementów narciarskiego wyposażenia, jak np. rękawice czy gogle. Narty, kijki i buty, ze względu na swój rozmiar i wagę, trafiają do bagażu rejestrowanego. Eksperci rankomat.pl sprawdzili, jakie są limity wagi i rozmiaru bagażu u najpopularniejszych przewoźników i jakie opłaty należy wnieść za ewentualny nadbagaż.

Sprzęt narciarski w luku bagażowym


W większości przypadków linie lotnicze zgadzają się na przewożenie sprzętu narciarskiego w luku bagażowym, o ile jego wymiary nie przekraczają dozwolonych limitów, czyli 23 kg i 158 cm. Warto jednak podkreślić, że np. EasyJet czy Air France posiadają własne, niestandardowe limity.

Ile trzeba zapłacić za nadbagaż?


Aby mieć pewność bezproblemowego przetransportowania sprzętu narciarskiego samolotem, warto zapłacić za nadbagaż, tzw. bagaż specjalny. Wysokość opłata w Europie waha się o 25 do 80 euro w jedną w stronę, w zależności od przewoźnika.

fot. mat. prasowe

Dopłaty za nadbagaż

Wysokość opłat w Europie waha się o 25 do 80 euro w jedną w stronę.


Jak ubezpieczyć sprzęt narciarski?


Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego wchodzi w skład ubezpieczenia sprzętu sportowego, które jest dodatkiem oferowanym przy zakupie polisy turystycznej. Ochroną objęte zostają narty, wiązania i kijki, a także dodatkowe wyposażenie, takie jak odzież, obuwie czy akcesoria (np. rękawiczki, gogle). Ubezpieczenie chroni osprzęt na wypadek zniszczenia, zgubienia lub kradzieży. W razie wystąpienia któregoś z tych zdarzeń, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie do wysokości sumy gwarantowanej określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Jednak jego wysokość może nie być równoznaczna z rynkową wartością sprzętu, a polisa może rekompensować część poniesionych strat finansowych.

Ubezpieczyciele w OWU określają szereg zdarzeń, które skutkują wyłączeniem zakresu ochrony polisy narciarskiej. Przed zakupem polisy należy więc dokładnie zapoznać się z tym dokumentem.

fot. mat. prasowe

Wymiary bagażu

Większość linii umożliwia przewożenie sprzętu narciarskiego w luku bagażowym.


Sumy gwarantowane ubezpieczenia sprzętu narciarskiego w ubezpieczeniach narciarskich wynoszą z reguły od 1500 zł do 4000 zł. Ceny polis w kalkulatorze rankomat.pl wynoszą natomiast od 7,27 do 21,23 zł dziennie dla osoby dorosłej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: