eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Umowa faktoringowa na celowniku

Umowa faktoringowa na celowniku

2018-09-26 00:20

Umowa faktoringowa na celowniku

Umowa faktoringowa © Monet - Fotolia.com

Faktoring, jak wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index, to rozwiązanie znane już 89% przedstawicieli sektora MŚP. W I połowie br. obroty faktoringu wzrosły o 27,5% rdr., a liczba klientów firm faktoringowych przekroczyła 15 tys. Firmy faktoringowe przejmują należności na podstawie przedstawianych im faktur. Tylko po II kwartale tego roku wartość wykupionych przez nie wierzytelności osiągnęła 6,6 mln zł. Aby rozpocząć współpracę z faktorem, należy podpisać odpowiednie porozumienie. Umowa faktoringowa stanowi umowę nienazwaną, co w praktyce oznacza brak ustawowych regulacji.

Przeczytaj także: Obalamy 3 główne mity nt. faktoringu

Co powinno znaleźć się w umowie faktoringowej i na co należy zwrócić szczególną uwagę? Oto, co mówi na ten temat ekspert firmy faktoringowej Bibby Financial Services.
Umowa faktoringowa pozwala przedsiębiorcy przenieść na faktora własne wierzytelności. Firma faktoringowa zobowiązuje się natomiast do szybkiego finansowania przedsiębiorcy, prowadzenia wszelkich rozliczeń związanych z wierzytelnościami, administrowania dokumentami oraz – jeżeli jest to konieczne – dochodzenia długu od dłużnika. Każdorazowe zawarcie umowy faktoringowej poprzedzone jest analizą potencjalnego klienta oraz wszelkich dostarczonych przez niego dokumentów. Proces dostosowywania odpowiedniej oferty związany jest również z analizą kondycji odbiorców – wyjaśnia Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.

Wprawdzie umowę faktoringową podpisują dwie strony, ale wymaga zaznaczenia, że faktoring ma trójstronny stosunek prawny. Mówi ona bowiem o trzech podmiotach: faktorancie, faktorze oraz dłużniku, które przez cały czas jej obowiązywania starają się utrzymywać dobre relacje. Te ostatnie są warunkiem koniecznym prowadzenia dalszej współpracy. Jak wyglądają ich prawa i obowiązki?

Przedsiębiorca (faktorant) ma prawo do m.in. terminowego otrzymywania środków wynikających ze sprzedaży wierzytelności. Do obowiązków klienta faktoringowego należy m.in. dostarczenie faktorowi niezbędnej dokumentacji dotyczącej transakcji z dłużnikami. A ponadto uiszczanie wszelkich opłat wynikających z umowy oraz dostarczanie elektronicznie faktur wraz z potwierdzeniami odbiorców, stanowiących podstawę finansowania.

fot. Monet - Fotolia.com

Umowa faktoringowa

Wprawdzie umowę faktoringową podpisują dwie strony, ale wymaga zaznaczenia, że faktoring ma trójstronny stosunek prawny.


Firma faktoringowa (faktor) posiada m.in. prawo do weryfikacji faktoranta pod kątem kondycji finansowej, w tym do sprawdzenia sprawozdań finansowych i poziomu zwrotów towarów. Co więcej, może ona wypowiedzieć umowę faktorantowi, w przypadku naruszenia przez niego jej warunków lub jego pogarszającej się sytuacji finansowej.

Pobiera także opłaty wynikające z umowy faktoringowej. Do obowiązków faktora należy natomiast sumienne wywiązywanie się z ustalonych warunków oraz przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy (faktoring pełny).

Ostatnim podmiotem współpracy jest dłużnik – odbiorca – choć nie jest on stroną w umowie faktoringowej wywiera duży wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie. Porozumienie między faktorem a faktorantem zmienia dla niego jedynie odbiorcę należności.

Przedsiębiorcy podpisując umowę powinni zwrócić również uwagę m.in. na takie elementy jak wartość przyznanego limitu finansowania czy określenie waluty, w jakiej prowadzona ma być transakcja. Według Polskiego Związku Faktorów w Polsce najczęściej są one podpisywane w PLN, EUR, USD, GBP, CZK, SEK czy JPY.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • boleklapski / 2018-09-26 21:19:11

    Faktoring może bardzo pomóc, pod warunkiem, że dobrze prześledzimy umowę odpowiedz ] [ cytuj ]

  • anatol / 2018-09-26 23:37:57

    Z tymi umowami to jest zawsze problem, ludzie nie czytają ich uważnie a potem są zdziwieni, że coś jest nie tak jakby to sobie wyobrażali. Co do samego faktoringu to usługa jak najbardziej korzystna, a na pewno lepsza niż jakieś kredyty odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: