eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy chcą zbierać na emeryturę w ramach PPK, ale...

Polacy chcą zbierać na emeryturę w ramach PPK, ale...

2018-03-16 12:03

Polacy chcą zbierać na emeryturę w ramach PPK, ale...

Polacy chcą zbierać na emeryturę © Andrey Popov - Fotolia.com

Z badania zrealizowanego przez instytut IBRiS wynika, że już niemal co drugi Polak (48,9 proc.) uważa, że Pracownicze Plany Kapitałowe, które pozwolą na zgromadzenie dodatkowych środków na emeryturę, to dobry pomysł, o ile tylko połowę oszczędności dokładać będzie pracodawca. Rozwiązanie to ma jednak również sporą, bo sięgającą 35,4 proc. grupę przeciwników. Jednocześnie ponad połowa respondentów (50,2 proc.) deklaruje chęć uczestniczenia w PPK, a 36 proc. nie jest zainteresowanych tego rodzaju rozwiązaniem.

Przeczytaj także: Pracownicze Plany Kapitałowe mają potencjał?

Badanie dowodzi także, że Polacy w pewnym stopniu chcieliby wziąć sprawy we własne ręce, czego wyrazem miałaby być możliwość wyboru instytucji, która będzie zarządzała oszczędnościami zbieranymi w ramach PPK - takiego rozwiązania chciałoby aż 81,3 proc. respondentów. Dla pozostałych taki wybór nie ma znaczenia bądź nie mają na ten temat wyrobionej opinii.

Wśród zalet oszczędzania na emeryturę w ramach PPK respondenci wskazują przede wszystkim (33,3 proc.) na gwarancję, iż zgromadzonymi środkami będą mogli dysponować samodzielnie, tzn. że będą to ich prywatne środki. Niemal tak samo ważna jest dla ankietowanych możliwość podejmowania decyzji w zakresie wykorzystania i sposobie wypłaty pieniędzy zgromadzonych w ramach PPK (27,7 proc.). Dla 7,3 proc. badanych największą zachętą do udziału w PPK byłaby dopłata ze strony pracodawcy, a dla 6,9 proc. preferencje podatkowe ze strony państwa.

Kto według Polaków powinien zarządzać pieniędzmi zgromadzonymi w PPK? Blisko 45 proc. badanych uważa, że najlepiej, aby były to prywatne instytucje finansowe pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. 37 proc. respondentów wskazało, że takimi środkami powinien zarządzać specjalny fundusz państwowy.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Polacy chcą zbierać na emeryturę

Polacy chcą decydować, kto będzie zarządzał ich pieniędzmi w PPK.


– Ponad połowa Polaków zadeklarowała wolę partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Decyzję o uczestnictwie warunkuje jednak gwarancja prywatności gromadzonych oszczędności i wynikająca z niej możliwość samodzielnego dysponowania gromadzonymi pieniędzmi oraz wyboru podmiotu, który będzie nimi zarządzał. Polacy preferują instytucje finansowe z rynkowym stażem – mówi Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE. – W interesie oszczędzających i w zgodzie z ich preferencjami będzie poszerzenie katalogu instytucji zarządzających PPK o Powszechne Towarzystwa Emerytalne, które mają w tym zakresie ogromne doświadczenie oraz udokumentowane, bardzo dobre wyniki – dodaje.

Informacje o badaniu
Badanie zrealizowane zostało przez instytut IBRiS metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na losowo-kwotowej próbie 1100 osób, stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu mieszkańców Polski (dane wg GUS). Zostało przeprowadzone jesienią 2017 roku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: