eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ostatni dzwonek, żeby założyć PPE

Ostatni dzwonek, żeby założyć PPE

2017-04-13 11:02

Ostatni dzwonek, żeby założyć PPE

Ostatni dzwonek, żeby założyć PPE © Andrey Popov - Fotolia.com

Polskim firmom pozostało niewiele czasu, żeby założyć pracowniczy program emerytalny na dotychczasowych zasadach. Pracodawcy, którzy nie utworzą PPE jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej już w 2018 roku będą musieli założyć Pracowniczy Plan Kapitałowy. Według zapowiedzi rządu, obowiązek ten dotknie wszystkie przedsiębiorstwa – także te kilkuosobowe.

Przeczytaj także: Pracownicze Plany Kapitałowe mają potencjał?

Pracownicze programy emerytalne (PPE) powstały już w 1999 roku i stanowią składową dobrowolnego, III filaru emerytalnego. Oprócz dość oczywistych korzyści dla pracownika (uzyskanie dodatkowej, prywatnej emertury), mają one również zalety, które powinni docenić pracodawcy.
– Przedsiębiorca który zdecyduje się założyć PPE, sam podejmuje decyzję odnośnie wysokości płaconej na pracowników składki. Przekazywane środki są zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne i - co chyba najważniejsze - można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu. Firmy wprowadzają PPE, ponieważ są one tańszą wersją podwyżki, a także formą benefitu, który może być skutecznym orężem w walce o talenty – mówi Paweł Suwała, dyrektor działu klienta instytucjonalnego w Union Investment TFI.

Statystyki prowadzone przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pokazują, że do tej pory polskie przedsiębiorstwa zarejestrowały 1494 pracownicze programy emerytalne, z czego aktywne są 1042. Łączna wartość środków, które udało się zgromadzić w ramach PPE sięga 13,3 mld zł, a to oznacza, że stanowią one obecnie najsilniejszy element III filaru. Dla porównania, na IKE leży 6,6 mld zł odłożonych oszczędności Polaków, a na IKZE zaledwie 1,1 mld zł.

Szykuje się wzmożony popyt na PPE


Paweł Suwała zwraca uwagę, że w przeszłości najwięcej nowych PPE powstawało bezpośrednio przy okazji zmian w systemie emerytalnym.
– Przez pierwsze lata funkcjonowania PPE, w Polsce powstało zaledwie ok. 200 programów, które objęły ok. 80 tys. pracowników. Prawdziwy boom na PPE zaczął się w 2004 roku, kiedy ówczesny rząd znowelizował ustawę o PPE. Uproszczenie biurokratycznych procedur spowodowało, że w ciągu zaledwie półtora roku powstało ponad 700 nowych programów. Na koniec 2005 r. na rynku istniało już 906 programów, do których zapisało się ponad 260 tys. Polaków – przypomina ekspert Union Investment TFI.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Ostatni dzwonek, żeby założyć PPE

Firmy mają coraz mniej czasu, żeby założyć pracowniczy program emerytalny.


Później, w latach 2006-2009 powstawało średnio 70 nowych programów rocznie. W latach 2010-2015 już tylko ok. 30. Zdaniem Pawła Suwały, planowana na najbliższe miesiące reforma emerytalna może zmobilizować wielu pracodawców do utworzenia PPE – zanim zaczną obowiązywać nowe reguły.
– Nowymi pracowniczymi planami kapitałowymi przez pierwsze dwa lata ma zarządzać państwowy fundusz. A jeszcze w tym roku pracodawca ma możliwość założenia PPE w dowolnie wybranej, prywatnej instytucji finansowej. W kontekście doświadczeń ze środkami zgromadzonymi w OFE, dla wielu prezesów jest to wystarczająco przekonujący argument, by wziąć sprawy w swoje ręce – mówi Paweł Suwała.

Czy KNF zdąży zaakceptować wszystkie wnioski o rejestrację PPE?


Z obowiązku tworzenia PPK mają być zwolnione firmy, które już posiadają PPE – taki zapis znajduje się w Programie Budowy Kapitału przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju. To kolejny argument za tym, że w najbliższych miesiącach możliwy jest dynamiczny wzrost liczby wniosków o utworzenie pracowniczych programów emerytalnych na starych zasadach.
W całej tej sytuacji największe wyzwanie stoi przed… Komisją Nadzoru Finansowego. Obecnie każdy nowy program musi zostać zarejestrowany, tj. wpisany do rejestru pracowniczych programów emerytalnych prowadzonego przez KNF. Cała procedura trwa nawet kilka miesięcy.
– Skoro już teraz zarejestrowanie pracowniczego programu emerytalnego trwa tyle czasu, to przy wzroście liczby składanych wniosków można się spodziewać, że będzie to jeszcze dłuższy proces – ocenia Paweł Suwała. – Dużym ułatwieniem, i dla przedsiębiorstw i dla nadzorcy, byłaby zmiana procedury rejestrowania PPE. Tak, by wystarczyło nowy program zgłosić, bez konieczności oczekiwania na akceptację KNF – dodaje.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: