eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polskie firmy pożyczają pieniądze, bo...muszą

Polskie firmy pożyczają pieniądze, bo...muszą

2018-03-07 11:49

Polskie firmy pożyczają pieniądze, bo...muszą

Firmy pożyczają pieniądze, bo są zmuszone © vectorfusionart - Fotolia.com

Doniesienia płynące z rodzimego biznesu wskazują, że polskie firmy, które wspierają się w swej działalności finansowaniem z zewnątrz, najczęściej robią to z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to wynik długich terminów płatności. Po drugie, chodzi o opóźnione należności od kontrahentów. Niestety okazuje się również, że przedstawiciele MŚP jedynie z rzadka robią cokolwiek, aby poradzić sobie z którymś z tych problemów.

Przeczytaj także: Finansowanie działalności: czego boją się firmy?

Przed nami rezultaty raportu „Finansowanie działalności przez MŚP w Polsce”. Opracowanie przygotowane przez Keralla Research na zlecenie NFG SA wymienia m.in. główne przyczyny, dla których polskie firmy decydują się sięgnąć po zewnętrzne finansowanie działalności. Okazuje się, że są to przede wszystkim:
  • kontrahenci niedotrzymujący terminów płatności (38%),
  • długie terminy płatności w branży, w której działa dana firma (37,3%),
  • uwarunkowania branżowe, w tym konieczność czekania na zwrot VAT (18%),
  • losowe wydarzenia prowadzące do kłopotów owocujące kłopotami z utrzymaniem płynności finansowej (11,3%).

- Sedno problemu pokazują dwie pierwsze odpowiedzi. Warto podkreślić, że co piąta badana firma korzystająca z zewnętrznego finansowania działalności zaznaczyła zarówno pierwszą, jak i drugą. To oznacza, że ich kontrahenci najpierw żądają długich terminów płatności, a później często i tak płacą po ustalonym terminie. W takiej sytuacji wiele mikro, małych i średnich firm musi pożyczać pieniądze, aby przetrwać na rynku - wyjaśnia Dariusz Szkaradek, dyrektor zarządzający NFG SA.

Powyższe zjawisko często dotyczy przedsiębiorstw parających się budownictwem. Warto tu jednak zaznaczyć, że dotyka ono zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne, handlowe, jak i usługowe.

fot. vectorfusionart - Fotolia.com

Firmy pożyczają pieniądze, bo są zmuszone

Firmy, które w bieżącej działalności wspierają się zewnętrznym finansowaniem najczęściej robią to z dwóch powodów - w branży, w której działają stosuje się długie terminy płatności oraz dlatego, że ich kontrahenci płacą po terminie.


- Duża liczba powiązań i relacji między firmami w budowlance sprawia, że jest to sektor gospodarki szczególnie narażony na występowanie zatorów płatniczych. Wykonawca nie dostaje pieniędzy od inwestora, więc nie płaci podwykonawcom, ci nie regulują swoich zobowiązań w hurtowni, a w efekcie pieniędzy nie dostaje też producent - takie sytuacje to niestety codzienność na tym rynku - uważa Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy.

MŚP pożycza z konieczności


Dwa kolejne powody korzystania z zewnętrznego finansowania również są wymuszone. Firmy należące do sektora MŚP pożyczają bowiem także z powodu innych uwarunkowań branżowych, czy nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń, które negatywnie wpływają na ich płynność. Podsumowując, mikro, małe i średnie firmy najczęściej pożyczają z konieczności.

Dopiero na piątym miejscu w tym zestawieniu znalazła się odpowiedź, z której wynika, że firmy z zewnętrznego finansowania korzystają nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że jest to część przyjętej przez nie strategii działania. Taką odpowiedź zaznaczyła jednak zaledwie co dziesiąta firma posiłkująca się zewnętrznymi środkami. Aż 70 procent wszystkich ankietowanych bieżącą działalność finansuje jedynie własnymi środkami, a ponad 66 procent w ten sposób finansuje również inwestycje.
- To duża różnica w stosunku do największych firm, które regularnie i z pełną świadomością korzystają z zewnętrznych środków. Mniejsze firmy, zatrudniające od kilku do kilkudziesięciu osób, mogłyby rozwijać się szybciej, a przede wszystkim również bardziej stabilnie, gdyby chętniej naśladowały zachowania rynkowych liderów - dodaje Dariusz Szkaradek.

Na ZUS mają, na kontrahentów nie


Cztery z dziesięciu firm z sektora MŚP korzystających z zewnętrznego finansowania przeznacza te środki na drobne i doraźne wydatki związane z codzienną działalnością firmy. Ponad 30 procent badanych pożycza, żeby zapłacić swoim kontrahentom. 12 procent deklaruje natomiast, że nie ma reguły, a cele są zależne od aktualnych potrzeb. Kolejne odpowiedzi to zakup towaru, czy surowca (6,7%), zapłata podatków (2,7%), zapłata wynagrodzeń (1,3%), czy ZUS-u (0,7%). Co pięćdziesiąta firma nie wydaje tych pieniędzy, a odkłada je na wszelki wypadek.
- To może sugerować, że firmy mają przygotowane środki na zapłatę podatku, ZUS-u, czy wynagrodzeń. Często pożyczają natomiast pieniądze, żeby uregulować swoje zobowiązania wobec kontrahentów lub na inne bieżące potrzeby firmy. W takich sytuacjach świetnym rozwiązaniem mogącym wypełnić lukę w finansach może być faktoring, czyli uwolnienie pieniędzy z niezapłaconych jeszcze faktur. Choć jego popularność rośnie, to wiele mniejszych firm wciąż nie zdaje sobie sprawy, że jest to rozwiązanie dostępne również dla nich - twierdzi Dariusz Szkaradek.

Informacje o badaniu
Raport „Finansowanie działalności przez MŚP w Polsce” powstał na podstawie badań przeprowadzonych w lipcu i sierpniu 2017 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 500 aktywnych firm zatrudniających 1-9 (mikro), 10-49 (małe) i 50-249 osób (średnie) w proporcjach oddających strukturę krajowego rynku firm segmentu MŚP. Respondentami byli właściciele, współwłaściciele oraz osoby współzarządzające firmami.

Przeczytaj także: Faktoring to wciąż egzotyka Faktoring to wciąż egzotyka

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • Albert771 / 2018-03-08 00:45:39

    tyle lat a płynność finansowa w mśp nadal bez zmian, są alternatwy i to dobre ale nie tak to powinno wyglądać odpowiedz ] [ cytuj ]

  • boleklapski / 2018-03-08 10:20:20

    Najgorsze są ciągłe kredyty, które w pewnym momencie tak się piętrzą, że idą na spłatę poprzednich odpowiedz ] [ cytuj ]

  • błędne koło

    Albert771 / 2018-03-10 01:28:27

    tak! to przecież błędne koło nie wiem dlaczego przedsiębiorcy to robią zamiast ułatwiać sobie życie tworzą kolejne coraz większe komplikacje, może to kwestia dojrzałości i niewystarczającej wiedzy nie wiem.... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: