eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Finansowanie działalności: czego boją się firmy?

Finansowanie działalności: czego boją się firmy?

2017-03-23 10:16

Finansowanie działalności: czego boją się firmy?

Firmy potrzebują łatwego dostępu do zewnętrznego finansowania © zdyma4 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nieterminowo spływające należności od kontrahentów to już od wielu lat jedna z głównych bolączek polskich przedsiębiorców. Potwierdzeniem tego jest chociażby ostatnie badanie Deutsche Banku, który wskazuje również na inny istotny problem - utrudniony dostęp do zewnętrznego finansowania. Problem jest na tyle istotny, że bez dodatkowych pieniędzy ciężko jest czasami zapewnić płynność finansową, nie mówiąc już o rozwoju firmy. Antidotum mogą być dostępne na rynku produkty kredytowe i wsparcie instytucjonalne. Najpierw jednak przedsiębiorcy muszą się do nich przekonać.
Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że rodzima gospodarka nieco traci impet. Ubiegłoroczny PKB wzrósł o 2,8 proc., co jest wynikiem gorszym od osiągniętego rok wcześniej, kiedy to tempo jego wzrostu zdołało osiągnąć 3,9 proc. Odpowiedzialność za pogorszenie nastrojów może spoczywać w znacznej mierze na braku pewności odnośnie przyszłej sytuacji rynkowej, a symptomem tego może być zdecydowane okrojenie planów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach.

Rozwój gospodarczy traci również na zatorach płatniczych. Wskazanie Indeksu Zatorów Płatniczych BIG dowiodło, że w drugiej połowie minionego roku opóźnione płatności stanowiły problem co drugiej polskiej firmy. Najczęściej dotykały one produkcję oraz sektor budowlany. 8 na 10 przedsiębiorców przyznaje, że nieterminowo spływające płatności to istotna bariera w prowadzeniu biznesu. I nie ma w tym zupełnie nic zaskakującego, skoro przeciętna kwota zaległości przeterminowanej ponad 60 dni przewyższa 29 tysięcy złotych.

Płynność finansowa to spora, ale niestety nie jedyna trudność, jaką napotykają polscy przedsiębiorcy. Raport Deutsche Bank „Polskie firmy w obliczu wyzwań – plany, rozwój, finansowanie” ujawnia, że dla 35 proc. przedsiębiorców barierą w rozwoju jest finansowanie działalności, a dokładnie utrudniony dostęp zewnętrznych środków. Zatory płatnicze wskazywane są dopiero jako drugi kluczowy problem, na który skarży się co czwarta ankietowana firma. Co dziesiąty przedsiębiorca ma natomiast problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników.
– O ile ostatnią przeszkodę można wiązać z wchodzącym na rynek pracy niżem demograficznym, o tyle źródła pozostałych problemów są o wiele bardziej skomplikowane i łączą się także z zachowaniem samych przedsiębiorców - komentuje Maciej Sus, Dyrektor Departamentu Klienta Biznesowego Deutsche Bank Polska.

Zachowawcze finansowanie


Kwestię utrudnionego dostępu do finansowania zewnętrznego wskazała w raporcie Deutsche Bank co trzecia spółka. Dodatkowo okazuje się, że polscy przedsiębiorcy podchodzą do tego rodzaju finansowania z dużą rezerwą. Z różnych powodów – od chęci zachowania autonomii po awersję do ryzyka.
– Finansowanie działalności gospodarczej w naszym kraju już od lat opiera się o środki własne. Można wysnuć hipotezę, że właśnie owa zachowawczość przekłada się na postrzeganie finansowania zewnętrznego jako bariery w rozwoju - komentuje Maciej Sus, Dyrektor Departamentu Klienta Biznesowego Deutsche Bank Polska.

Zdaniem prof. Małgorzaty Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, o ile wysoki udział środków własnych w finansowaniu inwestycji jest zjawiskiem charakterystycznym dla Polski, to z problemem niskiego popytu na kredyt zmagają się także inne kraje Europy.
– Taka postawa wskazuje na działania realistyczno-ostrożnościowe, bardziej nastawione na wyczekiwania na klarowne sygnały z otoczenia firm do dalszego rozwoju – wyjaśnia.
Tymczasem od pewnego już czasu, zewnętrze finansowanie działalności jest najniższe w historii.

Warto podkreślić, że trudności związane z finansowaniem zewnętrznym, jako barierę wymieniają głównie mniejsze przedsiębiorstwa. Wśród firm, których obroty nie przekraczają 10 milionów euro rocznie, ten odsetek wynosi prawie 40 proc. – Związane jest to często z krótką historią firmy na rynku. W przypadku większych firm z obrotami rocznymi powyżej 50 milionów euro na trudności z finansowaniem zewnętrznym wskazało niecałe 35 proc. firm.
- W badaniu Deutsche Bank widzimy zróżnicowane podejście do sposobów finansowania firm, szczególnie, że analizowane firmy przejawiają dość niewielką chęć pozyskania finansowania zewnętrznego. Równocześnie utrudniony dostęp do finansowania jest dla nich barierą dla rozwoju działalności – zauważa prof. Bombol.

Problemy z płynnością


Drugą, według raportu Deutsche Bank, największą barierą rozwoju polskich firm są kłopoty z płynnością, związane z zatorami płatniczymi. W odpowiedzi na pytanie, czy firma miewa problemy z nieterminowymi płatnościami od swoich kontrahentów, twierdząco odpowiedziało aż 65 proc. przedsiębiorców. W tym przypadku, im większa firma, tym problem okazywał się bardziej dotkliwy. W przedsiębiorstwach o obrotach mniejszych niż 10 milionów euro na trudności skarżyło się ponad 60 proc. przedsiębiorców, podczas gdy w dużych firmach, których roczny obrót wynosi ponad 50 milionów euro, było to ponad 75 proc.

fot. mat. prasowe

Problemy z płatnościami

Zaległe płatności to problem 6 na 10 respondentów z dochodami poniżej 10 mln euro.


Pokonywanie barier


Jak zatem wesprzeć przedsiębiorców w pokonywaniu tych trudności? Przełamanie obaw związanych z ryzykiem, jakie niesie za sobą zewnętrzne finansowanie działalności, może ułatwić obecna sytuacja rynkowa, w tym najniższy w historii poziom stóp procentowych.
- Warto rozważyć kredyt jako atrakcyjną alternatywę dla środków własnych – komentuje Maciej Sus z Deutsche Bank. – Do tego zewnętrze finansowanie działalności pozwała „pracować” środkom własnym, co może przynosić firmie dodatkowe korzyści. Sukces wielu polskich przedsiębiorstw pokazuje, że optymalne wykorzystywanie środków zewnętrznych to skuteczny sposób na zwiększanie wartości firmy - komentuje Maciej Sus z Deutsche Bank.

Niedocenianym rozwiązaniem usprawniającym zarządzanie płynnością jest faktoring, który pozwala na uwolnienie pieniędzy znajdujących się w nieopłaconych jeszcze fakturach. Faktoring pełny nie zwiększa zadłużenia ani nie ogranicza zdolności kredytowej, umożliwia natomiast swobodny obrót wierzytelnościami, które są finansowane przez bank.
- Faktoring daje przedsiębiorstwu komfort płynności i możliwość koncentracji zasobów firmy na tym, co najważniejsze – wzroście. Może to nie tylko pomóc ominąć bariery związane z rozwojem, ale także zapewnić przedsiębiorstwu poczucie bezpieczeństwa, tak istotne przy podejmowaniu decyzji biznesowych – dodaje ekspert Deutsche Bank.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: